اخذ مالیات، جذابیت سرمایه گذاری را از مناطق آزاد سلب می نماید

به گزارش مجله حیات، مدیر هماهنگی امور نهادهای مالی مناطق آزاد و ویژه مالی گفت: مصوباتی که منجر به اخذ مالیات از سرمایه گذاران این محدوده ها گردد، جذابیت آن را برای سرمایه گذاری، فراوری و سکونت کاهش می دهد.

اخذ مالیات، جذابیت سرمایه گذاری را از مناطق آزاد سلب می نماید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در سال 99 بر اساس حکم دیوان عدالت اداری مقرر شد تا بر اساس حقوق کارکنان مناطق آزاد اقتصادیات از آنها اخذ گردد و این در حالی بود پیش از این کارکنان بنگاه های اقتصادی و واحدهای مشغول فعالیت در این محدوده ها معاف از اقتصادیات بودند.

این حکم دیوان عدالت اداری، قوانین تصویب شده پیشین را نقض نموده در حالی که شورای عالی اقتصادیاتی به عنوان بالاترین تصمیم گیرنده در این زمینه این حق را لغو ننموده است.

به همین دلیل، الهام سخایی در گفت و گو خبرنگار ایرنا گفت: دو مزیت اصلی معافیت اقتصادیاتی و گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی را برای فعالیت جذاب نموده است.

وی با بیان اینکه هفت منطقه آزاد در در مجاورت مرز کشور معین شده است، اعلام کرد: این مناطق ضریب نسبی توسعه یافتگی را دارند و از مناطق کم برخوردار و درحال توسعه محسوب می شوند اما واحدهای فراوریی برای فعالیت، این مکان ها را به دور از مرکز انتخاب می نمایند و هزینه جا به جایی بیشتر را می پذیرند زیرا مشمول مزیت معافیت هستند

سخایی با بیان اینکه معافیت اقتصادیاتی در دو دسته تقسیم بندی شده است، توضیح داد: بر اساس قوانین، چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت های حقیقی و حقوقی در این محدوده ها به مدت 20 سال از شروع فعالیت از پرداخت اقتصادیات بر درآمد و دارایی معاف شده اند.

وی تاکید نمود: قوانین بالا دستی این معافیت ها را به عنوان مشوق برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار داده است.

مدیر هماهنگی امور نهادهای اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر قانون یکساله بودجه معافیت اقتصادیاتی حذف شده است، اعلام کرد: این مشخص درآمد اقتصادیاتی از این محدوده ها با معافیت برای جذب فعالان اقتصادی تعارض دارد.

وی با بیان اینکه در سال 99 به دلیل شیوع ویروس کرونا جدا از مسائل فراوری، گردشگری نیز افت پیدا نموده است، گفت: از سوی دیگر فرایند های جدید قانونی از جمله ثبت سفارش که پیش از این در مورد مناطق آزاد اجباری نداشت، همراه با محدودیت های ارزی، شرکت های فعال را با موانع بسیاری روبرو نموده است.

وی اضافه نمود: با توجه به شرایط فعلی و مسائل اقتصادی، حذف معافیت اقتصادیاتی به ویژه برای حقوق کارکنان تاثیر چشمگیری بر ضریب اشتغال اضافه نموده می گردد زیرا اگر نیروی کار در شرایط سخت مناطق مشابه سرزمین اصلی مجبور به پرداخت اقتصادیات باشد دیگر تفاوتی در درآمد نخواهد داشت در نتیجه کاهش نیروی انسانی فرایند فعالیت در مناطق را با چالش های فراوانی روبرو خواهد نمود.

مدیر هماهنگی امور نهادهای اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد مزیت معافیت های گمرکی در این محدوده ها، گفت: فعالیت اقتصادی در مناطق، پشت درهای گمرک انجام می گردد و مشمول تشریفات گمرکی نمی شوند.

وی اضافه نمود: در زمانی که فراوریات احتیاج به ورود و خروج به سرزمین اصلی داشته باشند باید تشریفات گمرکی را طی نمایند که این موضوع نیز یکی از مزیت های فعالیت در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی محسوب می گردد.

به گزارش ایرنا، در سال 1368 براساس تبصره 19 قانون برنامه اول توسعه به دولت اجازه داده شد که در سه نقطه مرزی کشور شامل کیش، قشم و چابهار اقدام به تأسیس منطقه آزاد تجاری کند و چگونگی اداره این مناطق در هفتم شهریورماه 1372 به تأیید مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ 21 شهریور 1372 مورد تأیید شورای نگهبان نهاده شد.

ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، افرایند و ماکو است و دولت دوازدهم برنامه های ویژه ای را برای مناطق آزاد و ویژه در نظر گرفت که موجب جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی شده است.

در طول دولت های یازدهم و دوازدهم 45 میلیارد دلار واردات به این مناطق انجام شد و در بخش صادرات این رقم به 132 میلیارد دلار رسیدکه با توجه به رقم 37 میلیارد دلار صادرات به سرزمین اصلی، این میزان به 169 میلیارد دلار در این مدت می رسد.

بر همین اساس 40 درصد صادرات کل کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که نیمی از آن متعلق به آمار پتروشیمی می گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 751

به "اخذ مالیات، جذابیت سرمایه گذاری را از مناطق آزاد سلب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ مالیات، جذابیت سرمایه گذاری را از مناطق آزاد سلب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید