انتخابات شورای شهر 1400؛ چرا باید قانون انتخابات مجلس شهری اصلاح شود؟ خبرنگاران

به گزارش مجله حیات، تخلفات شوراهای شهر در ابتدا محدود به اعضای شورا می شد اما رفته رفته به شهرداریِ مناطق نیز رسیده است؛ موضوعی که لزوم نظارت و اصلاح ساختار آن ها از جمله اصلاح قانون انتخابات شوراها به منظور خروج از یکدستی سیاسی را یادآور می شود.

انتخابات شورای شهر 1400؛ چرا باید قانون انتخابات مجلس شهری اصلاح شود؟ خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران؛ امیر قشقایی؛ همزمان با نزدیک شدن به انتها سال، پنجمین دوره شوراهای شهر نیز در حال گذران روزهای انتهای خود هستند. این دوره که از جمله پرفسادترین دوره های شورای شهر به حساب می آمد، در روزهای انتهای عمر خود نیز همچنان شاهد تخلفات گسترده ای بود. در تازه ترین خبر م - ح شهردار بابل، که دو سال قبل با استیضاح شهردار سابق توسط شورای شهر بابل و با کسب 8 رأی به عنوان چهل وسومین شهردار بابل انتخاب شده بود، شنبه 9 اسفند به دلیل برخی تخلفات مالی دستگیر و راهی زندان شد. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش تر نیز اعضای شورای شهر بابل در سال 97 به علت فساد مالی و اخلاقی به چندسال حبس و ضربه شلاق محکوم شده بودند.

تقدیر از متخلفان در شهرداری

اواخر بهمن نیز خبر دستگیری و محکومیت اعضای شورای شهر پرند به 5 سال حبس خبرساز شد. دادستان رباط کریم دراین باره اعلام نمود:پرونده 5 عضو شورای شهر پرند پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر بررسی و حکم آنها صادر شد؛ این پنج عضو به همراه مسئول یکی از کارمندان شهرداری و یک خانم در بحث ارتشاء، اختلاس و تصرف اموال بیت المال به 5 سال حبس و انفصال از خدمت و جریمه مالی محکوم شده اند و احکام آنها لازم الاجرا است.

تخلفات شوراهای شهر در ابتدا محدود به اعضای شورا می شد اما رفته رفته و تقریباً با نزدیک شدن به روزهای انتهای دوره پنجم این تخلفات به شهرداری ها و شهرداریِ مناطق نیز رسیده است؛ بیشترین تخلفات در شهرداری ها مربوط به استان تهران است و تقریباً حدود 13 شهردار در این دوره به اتهام فساد مالی دستگیر شده اند.

دستگیری دو عضو شورای شهر و یک کارمند شهرداری لواسان نیز به دلیل تخلفات مالی و ساختمانی چند هفته پیش از سوی رئیس حوزه قضائی لواسانات منتشرشد. امیراصلان وطن دوست، رئیس حوزه قضائی بخش لواسانات در این باره گفت:دو نفر از اعضای شورای شهر لواسان به همراه یک نفر از کارمندان شهرداری لواسان دستگیر شدند. سربازان گمنام امام زمان (عج) این افراد را به دلیل تخلفات مالی و ساختمانی دستگیر کردند.

چندی پیش نیز محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر فعلی تهران خبر از پرونده ای عجیب در شهرداری تهران داد و اعلام نمود:یک پرونده ای وجود دارد مبنی بر اینکه یکی از شهرداران پذیرفته و اعتراف به اخذ مبالغ و وجوه خارج از قاعده کرده است. انتصاب این شهردارها (در مناطق شهر) در ماه های اخیر صورت گرفته و یکی از آنان به عنوان شهردار نمونه مورد تشویق قرارگرفته است! اتفاقاتی که اخیراً افتاده، شورای شهر تهران را نسبت به عملکرد شهرداری نگران کرده است.

شاید اندکی برای ابراز نگرانی شورا از شرایط شهرداری تهران دیر شده باشد چراکه تقریباً یک سالی می شود که خبرهای نه چندان خوبی از تخلفات در شهرداری های مناطق مختلف تهران به گوش می رسد اما شورا هیچوقت دخالت مستقیم نداشته و به گفته حق شناس حتی درمواردی شورای شهر تهران شهردار خاطی را مورد تقدیر هم قرار داده است.

عواملی که فساد را تسهیل می کند!

اگر دقیق تر بخواهیم بگوییم نگرانی ها از شرایط تخلف در شهرداری های مناطق تهران از یک ماه پیش قوت گرفت یعنی هنگامی که خبر دستگیری شهرداران مناطق 2 و 8 به اتهام فساد مالی منتشر شد و به دنبال آن خبرهایی مبنی بر احضار یکی از اعضای فعلی شورای شهر تهران به دادگاه قوت گرفت. نکته جالب این ماجرا اما سکوت شهردار تهران و اعلام بی اطلاعی برخی از اعضای شورای شهر از این تخلفات بود.

یکی از دلایل ساختاری که به تسهیل مفاسد کمک می کند، یکدستی سیاسی است که باعث می شود انگیزه رقابت در عملکرد بهتر میان اعضا در یک شورا یا مجلس از بین برود؛ به همین خاطر ایجاد الگویی که بر اساس آن گروه های مختلف بتوانند وارد ساختارهای سیاسی شوند یکی از راه های مبارزه با مفاسد است تا در اثر رقابت موجود گروه های سیاسی بر یکدیگر نظارت داشته و حتی در مواقع لازم علیه یکدیگر دست به افشاگری زنند؛ لازمه خارج کردنِ ساختارهای سیاسی از یکدستی اصلاح قانون انتخابات آن ها و ایجاد الگوی تناسبی است.

پیامد این یکدستی سیاسی در اظهارات مختلف اعضای شورا به چشم می خورد؛ برای مثال حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران در این باره گفت:شهردار با ما در این زمینه صحبتی نکرده است، ما هم موضوع را از رئیس شورا پیگیر هستیم. در چند جلسه اول، بعد از دستگیری این دو شهردار توضیحاتی داده شد اما ما از چند و چون موضوع خبر نداریم، البته قضاوت هم در این زمینه سخت است.

کننده مردم تهران در مجلس درباره حاشیه های دستگیری 2 شهردار تهران و دلیل سکوت شهردار و اعضای شورای شهر نسبت به علل چگونگی دستگیری آنها گفت:علاوه بر دستگیری شهرداران 2 منطقه پایتخت، شایعات زیادی درباره احتمال گسترده بودن عوامل دست اندرکار مدیران شهری در این زمینه به گوش می رسد و بازداشت 2 شهردار تهران، همچنین عدم اطلاع رسانی شهرداری تهران و مسؤولان تراز اول شهری، به احتمال زیاد بیانگر یک دومینوی مربوط به مدیران شهری پایتخت است.

اقبال شاکری به سکوت شهردار تهران و شورای شهر درباره علت بازداشت این 2 شهردار اشاره کرد و افزود:آنهایی که از شفافیت دم می زدند چرا اکنون درباره تخلفات احتمالی این 2 شهردار اطلاع رسانی نمی کنند و خبری از علل بازداشت آنها ارائه نمی دهند؟

لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری

شوراهای شهر که به گفته رئیس قوه قضائیه باید هم چون دژی مستحکم در مقابل هرگونه رانت خواری و فساد عمل کنند، مدتی می شود که درگیر فساد و تخلفات مالی و اخلاقی شده اند. عمده برخورد با این تخلفات نیز به دستگاه های قضائی ختم می شود که بعد از وقوع جرم و ضایع شدن حقی از مردم و بیت المال، وارد عمل می شوند و عملاً نظارتی برای جلوگیری از عدم وقوع جرم در شوراها تا به امروز وجود نداشته است.

نبود دستگاه نظارتی دقیق بر شوراهای شهر و روستا و بالاخص شهرداری ها، از مهم ترین علل رخداد تخلفات در این بخش هاست؛ ضمن آنکه یکدستی و رخوت حاکم در هر دوره به سکوت و تسهیل فساد دامن می زند؛ البته از آنجایی که این تخلفات بیش تر جنبه مالی داشتنه اند، تشکیل دیوان محاسبات شهری برای نظارت دقیق بر اقدامات و اجرائیات شهرداری ها از مهم ترین پیشنهادات کارشناسان حوزه شهری برای کاهش فساد بوده که رئیس مجلس یازدهم نیز در جدیدترین اظهارنظرهای خود درباره اصلاح نظام شوراها لزوم تشکیل این دیوان را یادآور شده بود. به همین خاطر لازم است تا مجلس یازدهم علاوه بر توجه به موضوع تأیید صلاحیت متقاضیان ورود به شوراهای شهر نسبت به اصلاح قانون انتخابات آن ها و ایجاد ساختاری برای نظارت پس انتخاب نیز دغدغه مند باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 716

به "انتخابات شورای شهر 1400؛ چرا باید قانون انتخابات مجلس شهری اصلاح شود؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات شورای شهر 1400؛ چرا باید قانون انتخابات مجلس شهری اصلاح شود؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید