باور اشتباه درمورد کرونا، علت کاهش توجه به اصول بهداشتی

به گزارش مجله حیات، روانشناس و مدرس دانشگاه معتقد است، باور اشتباه مبنی بر کاهش شیوع ویروس کرونا در جامعه سبب افت توجه به رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم شد.

باور اشتباه درمورد کرونا، علت کاهش توجه به اصول بهداشتی

به گزارش خبرنگاران، مهدی عسکری پور در مصاحبه با ایرنا در باره علل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با ویروس کرونا گفت: یکی از مهمترین علل کاهش رعایت اصول بهداشتی در کشور تصور اشتباه شهروندان در رابطه با شیوع ویروس کرونا بیماری است.

وی اضافه کرد: اتخاذ برخی رویکردها همچون بازگشایی مراکز تجاری و اقتصادی، رفع ممنوعیت تردد جاده ها نیز سبب تقویت این باور اشتباه شد.

عسکری پور ادامه داد: خستگی روحی و جسمی ناشی از رعایت پروتکل های بهداشتی نیز به تدریج جامعه را به سمت کاهش رعایت اصول بهداشتی سوق داد. به عنوان مثال رعایت قرنطینه خانگی در درازمدت به طور حتم با فشار روانی و جسمانی همراه می شود و جامعه را از تداوم رعایت اصول بهداشتی بازمی دارد.

وی یادآور شد: یکی دیگر از علل اساسی کاهش رعایت پروتکل های پزشکی باور جامعه در باره ایمن سازی بدن از طریق ابتلاء به این بیماری است.

به گفته عسکری پور، آموزش های پیشگیرانه نیز همچون اواخر سال 98 از طرف رسانه ها، شبکه های اجتماعی و... به طور اثربخش دنبال نشد.

وی در ادامه در خصوص راهکارهای ترغیب جامعه به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی نیز گفت: در حال حاضر تغییر باور عمومی جامعه مبنی بر کاهش شیوع این بیماری مستلزم همت همه جانبه متعدد است.

عسکری پور اضافه کرد: به عنوان مثال دستور ریاست جمهوری مبنی بر الزام استفاده از ماسک در ادارات و اماکن عمومی به منظور دریافت خدمات یک اقدام موثر در این زمینه محسوب می شود.

به گفته این روانشناس، در نگاه نخست این اقدام یک نظر ضربتی اما به طور حتم اثرگذار خواهد بود.

وی با تاکید بر این که گاه وضع قوانین ضربتی ضروری است، ادامه داد: تعطیلی برخی مراکز تجاری و اقتصادی، ممنوعیت تردد جاده ها و قرنطینه کردن شهرها نیز باور عمومی را به سمت رعایت اصول بهداشتی ترغیب می کند.

این کارشناس اعلام نمود: گفته های متخصصان علوم پزشکی هم بی شک در پذیرش جامعه به منظور رعایت این اصول اثرگذار است. ساخت مستند، گزارش و... نیز هر یک در شرایط کنونی کشور یک عامل ترغیب کننده است.

وی گفت: انتقال تجربیات بهبودیافتگان کرونا، علل ابتلا و یادآوری خطر بیماری برای عزیزان همچون فرزندان و والدین هم می تواند رعایت اصول پزشکی را در کشور تقویت کند.

تاثیر آموزش تصویری بر اذهان عمومی

عسکری پور ادامه داد: به کارگیری روش های تصویری همچون ساخت عروسک کرونا در سطح شهر به ویژه در مناطق پرخطر، خط کشی، فاصله گذاری و همچنین قرار دادن امکانات بهداشتی نیز در افزایش رعایت اصول پزشکی موثر است.

وی اضافه کرد: اشتراک گذاری رعایت پروتکل های بهداشتی از جانب مراکز اقتصادی، تجاری، تفریحی، هنری و رستوران ها هم در فضای مجازی و معرفی این مراکز عمومی به جامعه نیز به طور حتم نقشی اساسی در افزایش رعایت اصول بهداشتی ایفاء می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 279

به "باور اشتباه درمورد کرونا، علت کاهش توجه به اصول بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باور اشتباه درمورد کرونا، علت کاهش توجه به اصول بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید