بیانیه وزارت امور خارجه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن

به گزارش مجله حیات، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن بار دیگر این تجاوز آشکار را که نتیجه ای جز ویرانی و کشتار غیرنظامیان در بر نداشته است، محکوم کرد.

بیانیه وزارت امور خارجه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه کشورمان روز سه شنبه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن، با صدور بیانیه ای بار دیگر این اقدام تجاوزکارانه را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه در این بیانیه گفت:

به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران با محکومت تجاوز ممتد نظامی نیروهای موسوم به ائتلاف به یمن تأکید می نماید این جنگ خانمان سوز و حماقت آلود در حالی وارد ششمین سال آن می شود که نتیجه ای جز ویرانی و کشتار مردم بی گناه و مظلوم یمن در بر نداشته است و با نابودی زیرساخت ها، یمن را به کشوری ویرانه و زندگی را برای مردم آن به رنج روزمره تبدیل کرده است.

بنا به تأیید سازمان های بین المللی 80 درصد جمعیت یمن یعنی حدود 25 میلیون زن و کودک در یمن به کمک های انسان محبت آمیز نیازمندند؛ این تراژدی انسانی در سایه سکوت جامعه بین المللی و استمرار زیرپاگذاشتن تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری از طرف متجاوزین در حال رقم خوردن است.

تحریم های ظالمانه و غیرانسانی و جنایات اجرا شده باعث شده است تا از شرایط فاجعه آمیز مردم یمن به عنوان بزرگ ترین تراژدی انسانی قرن در سطح جهانی یاد شود.

تجاوز نظامی به یمن در حالی ادامه دارد که آمریکا و بعضی کشورهای دیگر نه تنها چشم های خود را بر جنایات جنگی نیروهای متجاوز بسته اند بلکه همچنان با فروش تسلیحات و حمایت های اطلاعاتی و پشتیبانی در این جنایات سهیم اند و باید پاسخگو باشند.

به همین دلیل متأسفانه اخیراً شاهد هستیم آمریکا به این اقدامات بسنده نکرده است و با افزایش حضور چشمگیر نظامی خود در مناطق مختلف یمن از راهبردش در یمن پرده برداشته و به دنبال تثبیت نظامی خود در این کشور است. این امر در حالی است که آمریکا ثابت کرده در هر یک از کشورهای منطقه حضور یافته نتیجه ای جز ناامنی و چپاول سرمایه های آن کشورها ارمغان دیگری نداشته است. اما سرانجام آمریکا شکست دیگری را در یمن تجربه و با سرشکستگی این کشور را نیز ترک خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تأکید داشته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و بر همین اساس طرح چهارماده ای خود را در روزهای آغازین تجاوز، مبتنی بر آتش بس فوری، تسریع در ارسال کمک های انسانی و رفع محاصره ظالمانه و انجام گفتگوها بین همه گروه های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی ارایه کرد.

جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس با حمایت از وحدت سرزمینی یمن تأکید دارد راه حل های سیاسی همچون توافق استکهلم و تعمیم آن به همه موضوعات و مناطق در یمن، می تواند امید به دستیابی به صلح و آرامش در سراسر این کشور را زنده نگه دارد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 77

به "بیانیه وزارت امور خارجه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت امور خارجه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید