بیانیه چهار نهاد یونسکو درباره میراث تاریخی قره باغ

به گزارش مجله حیات، چهار نهاد مرتبط با یونسکو بار دیگر نگرانی خود را درباره آسیب های واردشده به دارایی های فرهنگی که در طول مخاصمه بین ارمنستان و آذربایجان اتفاق افتاده، مطرح و تاکید کردند که پیگیرِ دقیق شرایط میراث فرهنگی و دینی در طول اجرای آتش بس و عملیات حفاظت صلح، خواهند بود.

بیانیه چهار نهاد یونسکو درباره میراث تاریخی قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران، چهار نهاد مرتبط با یونسکو؛ ایکوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه ها)، ایکا (شورای بین المللی آرشیو)، ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری) و ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) تمام طرف های درگیر در اجرای کامل توافق آتش بس در جنگ قره باغ را، که از تاریخ 10 نوامبر در قره باغ کوهستانی اجرایی شده است، دعوت نموده اند تا به طور فعال در تضمین احترام و حمایت کامل تمام میراث فرهنگی در مناطق مرتبط، به ویژه مناطقی که تسلط بر آن ها از یک طرف به طرف دیگر منتقل می گردد (ناحیه آغدام، ناحیه کلبجر، و منطقه لاچین)، بکوشند. این احترام و حمایت باید به حفاظت، توضیح و معرفی تمام این میراث فرهنگی گسترش یابد.

در ادامه نیز آمده است: با ارجاع به بیانیه پیشین صادرشده از سوی سپر آبی، که هر چهار سازمان عضو مؤسس آن هستند، در تاریخ 7 اکتبر 2020، بار دیگر به تمام طرف های درگیر، تعهداتی را که طبق مفاد قانون بین المللی حفاظت میراث فرهنگی در شرایط مخاصمه مسلحانه، به خصوص معاهده لاهه 1954 و دو پروتکل آن دارند، یادآوری می کنیم.

بر اساس این خبر، ایکوموس، ایکا، ایفلا، و ایکوم بار دیگر نگرانی خود را در باره گزارش آسیب های واردشده به دارایی های فرهنگی که در طول مخاصمه اتفاق افتاده است، بیان می نمایند. آن ها به پی گیری دقیق شرایط میراث فرهنگی و دینی در طول اجرای آتش بس و عملیات حفاظت صلح، ادامه خواهند داد.

این چهار نهاد معتقدند بدون احترام متقابل و باور داشتن به تمام لایه های تشکیل دهنده میراث فرهنگی غنی منطقه قره باغ کوهستانی، کوچک ترین امیدی به ایجاد نوعی صلح پایدار وجود نخواهد نداشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 474

به "بیانیه چهار نهاد یونسکو درباره میراث تاریخی قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه چهار نهاد یونسکو درباره میراث تاریخی قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید