تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!

به گزارش مجله حیات، یک فعال کارگری خواستار حمایت از کارگران کارخانه هایی شد که در روزهای اوج انتشار کرونا مشغول کار و فراوری هستند و گفت: اولویت پرداخت تسهیلات ارزان دولت باید با کارخانه هایی باشد که از سال گذشته تا به امروز دست از فراوری نکشیده و نیروهای کار خود را اخراج نکرده اند.

تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!

رحمت الله پورموسی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به مصوبه دولت در اختصاص 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان به بنگاه های اقتصادی اظهار کرد: اگر این یاری به بنگاه های اقتصادی صورت گیرد خوب است ولی وام و تسهیلات ارزانی که دولت می دهد نباید چشم بسته پرداخت گردد بلکه کارفرمایانی که دلسوزانه پای کار ایستاده اند و با وجود مسائل زیاد دست از فراوری نکشیدند باید شناسایی و این وام به آنها داده گردد.

وی اضافه کرد: حمایت اقتصادی از بنگاه ها باید در طول سال انجام گردد و فقط به ایام انتشار کرونا محدود نگردد. دولت در بحث بیمه و اقتصادیات و استمهال وام ها در طول سال به کارفرمایان یاری کند تا فراوری سرپا بماند.

این فعال کارگری به شرط حفظ کارگران به عنوان ملاک پرداخت این تسهیلات اشاره و اظهار کرد: متاسفانه بعضا می بینیم این وام و تسهیلات گرفته و در جای دیگری هزینه می گردد؛ در حالی که باید اولویت با کارآفرینان و کارفرمایانی باشد که با وجود مشکل تامین مواد اولیه یا نبود نقدیندگی، نیروهای کار خود را از سال قبل تا به امروز نگه داشته و اخراج نکردند.

پورموسی در عین حال نظارت بر پرداخت تسهیلات مذکور را مهم خواند و گفت: نباید به صرف یک گزارش از شرکت این مبالغ پرداخت گردد بلکه بنگاه هایی که درخواست می دهند باید درخواستشان با دقت آنالیز گردد تا تخصیص اعتبار به فراوری نمایندگان واقعی صورت گیرد.

وی خواستار حمایت از کارگران کارخانه هایی شد که با شرایط فعلی و در روزهای اوج انتشار کرونا مشغول فراوری هستند و گفت: بعضی از مشاغل که در حال حاضر فراوری آنها ضرورتی ندارد، می توانند موقتا تعطیل شوند ولی در خصوص آن دسته از کارخانه هایی مثل کارخانه های فراوری مواد غذایی و خوراکی، لوازم بهداشتی، ماسک و مواد ضدعفونی که وجود آنها لازم است و 24 ساعته در حال فعالیت هستند، نکات بهداشتی و مراقبت های پزشکی جهت حفظ سلامتی کارگران باید رعایت گردد.

این فعال کارگری توضیح داد: کارخانه ها و کارگاه هایی مثل نساجی و فراوری فرش که لزومی به ادامه فعالیت آنها در این شرایط نیست، بهتر است فعالیت خود را موقتا متوقف نمایند و به کارگران مرخصی بدهند و چنانچه به دلیل سفارشهای خود ناچار به ادامه فراوری هستند، کارگران را مشمول کاهش ساعات کار نمایند یا با یک سوم نیروهای کار به فعالیت خود ادامه دهند.

پورموسی در خاتمه از دولت خواست کارخانه هایی که تعطیلی آنها برای یک یا دو ماه مسئله ای در بازار کار ایجاد نمی کند را به منظور حفظ جان کارگران و برای قطع زنجیره کرونا و ریشه کنی آن موقتا تعطیل کند.

به گزارش خبرنگاران، در جلسه اقتصادی ستاد مقابله با ویروس کرونا مصوب شد مبلغ 75 هزار میلیارد تومان اعتبار با نرخ سود 12 درصد به منظور به یاری به بنگاه های آسیب دیده از کرونا به شرطی که کارگران خود را اخراج ننمایند اختصاص یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 97

به "تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید