جزئیات تازه از چرایی عدم آزادی 600 زندانی طالبان توسط دولت افغانستان

به گزارش مجله حیات، یک مقام دولت افغانستان گفت که زندانیان طالبان که کابل از آزادی آن ها خودداری می کند در فهرست سیاه آمریکا و امنیت ملی افغانستان قرار دارند.

جزئیات تازه از چرایی عدم آزادی 600 زندانی طالبان توسط دولت افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، یک منبع در دولت افغانستان گفت که دلیل خودداری کابل از آزادی 600 نفر از زندانیان طالبان این است که آن ها در فهرست سیاه آمریکا و نیروهای امنیت ملی افغانستان قرار دارند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود به اسپوتنیک گفت: 250 نفر از این زندانیان در فهرست سیاه آمریکا هستند، 155 نفر دیگر جنگجویان پاکستانی هستند که در درگیری رو در رو با نیروهای افغان دستگیر شدند و بقیه نیز در فهرست سیاه امنیت ملی افغانستان قرار دارند.

منبع افزود که آمریکا نیز مخالف آزادی زندانیان طالبان است اگرچه ممکن است این موضع گفت وگوهای بین الافغانی را به تاخیر بیاندازد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنش به این موضوع گفت که آزادی همه زندانیان این گروه براساس فهرست ارائه شده پیش شرط مذاکرات بین الافغانی است.

وی اظهارداشت: هیچ یک از زندانیان ما در فهرست سیاه قرار ندارند و آمریکا موافقت کرده که واژه فهرست سیاه اکنون بی معنی است.

احمد راشد توتاخیل رئیس اداره تنظیم امور زندان های افغانستان اخیراً با اعلام موضع تازه دولت افغانستان درباره آزادی زندانیان گفت که دولت از مجموع 5 هزار نفر از زندانیان طالبان 597 نفر از آن ها را آزاد نخواهد کرد زیرا این اعضای طالبان به دلیل جرایم جنایی و اخلاقی زندانی شده اند و براساس قانون امکان آزادی آن ها وجود ندارد.

براساس توافقنامه آمریکا و طالبان که 10 اسفند سال 1398 بین طالبان و دولت آمریکا به امضا رسید، دولت افغانستان باید به ازای آزادی یکهزار نفر از زندانیانش 5 هزار نفر از زندانیان طالبان را آزاد کند.

دولت افغانستان اعلام می کند که تا به امروز 4 هزار و 15 زندانی طالبان را آزاد کرده است و طالبان نیز از آزادی 732 نفر توسط این گروه خبر می دهد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 281

به "جزئیات تازه از چرایی عدم آزادی 600 زندانی طالبان توسط دولت افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تازه از چرایی عدم آزادی 600 زندانی طالبان توسط دولت افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید