جزئیات تمام فازهای درمانی کرونا، درمان با کورتون آغاز شده است

به گزارش مجله حیات، دکتر مصطفی قانعی در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه های گذشته کمیته علمی موضوع درمانی کووید 19 بحث شد و اولین سوالی که مطرح شد این بود که با این ویروس چه آسیبی به ریه وارد شده و برای این آسیب چه درمان هایی پیشنهاد می گردد.

جزئیات تمام فازهای درمانی کرونا، درمان با کورتون آغاز شده است

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه درمان کرونا چندین فاز دارد، اعلام کرد: در درمان این بیماری چندین فاز داریم که باید به ازای هر مرحله ای، درمان خاص خودش را پیشنهاد کنیم؛ اولین مرحله درمانی، حضور ویروس و تکثیر آن است یعنی در حالی که ویروس در حال تکثیر است، همزمان التهاب ریه آغاز می گردد؛ وقتی التهاب ریه پیش می رود هم ممکن است فرد بهبود پیدا کند یا از طرف دیگر منجر به تشدید بیماری گردد که به آی سی یو منتقل گردد که در این صورت ما به درمان دیگری احتیاجی داریم.

وی درخصوص روش های درمانی که برای هر یک از این فازها در کمیته علمی ارائه می گردد، خاطر نشان کرد: جلسه آینده روش هایی پیشنهاد می گردد که بر اساس آسیب های وارده در زمان مختلف در بدن فرد بیمار است؛ ما در این فرایند به درمان های متعددی احتیاج داریم که این درمان ها می تواند تا حدی با هم همپوشانی داشته باشند.

قانعی خاطر نشان کرد: همچنین تا به امروز چندین درمان ضد التهابی هم پیشنهاد شده اما باید آنالیز کنیم که کدام مقرون به صرفه و در کشور موجود است و کدام در کل کشور قابل انجام است که این جای بحث و آنالیز دارد. ما اکنون با این اوصاف تنها درمان مرحله یا فاز اول افراد مبتلا را داریم که هنوز فازهای دو و سه هنوز در پروتکل درمانی نیامده است.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، آنچه که در حال حاضر برای درمان کرونا داریم صرفاً درمان ضد ویروس است و درمان ضد التهابی نداریم که محققان اکنون روی درمان های ضد التهابی متمرکز می شوند و اگر این کار تمام گردد روی درمان هایی که در آی سی یو باید صورت بگیرد باید متمرکز شوند.

وی با اشاره به یکی از درمان ها گفت: یکی از درمان هایی که تازه آغاز شده استفاده از کورتون است؛ همچنین اکتمرا از دیگر درمان هایی است که به تازگی آغاز شده و باید نتایج آن در کمیته علمی مورد آنالیز قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر درمان های ضد التهابی زیادی وجود دارد که باید ببینیم کدام یک در کشور ما امکان پذیر است.

قانعی در پاسخ به اینکه این تحقیقات ضد ویروس و ضد التهاب برای پیک دوم شیوع کووید 19 در پروتکل درمانی وارد می گردد یا خیر گفت: هنوز درمان های ضد ویروس نداریم و اکنون متمرکز به این موضوع نیز هستیم؛ البته که کل جهان پیگیر این قضیه هستند که راهکار و درمانی برای درمان کووید 19 بیابند و این راه ها مختص ایران نیست.

وی با تاکید بر اینکه پیشنهاداتی در زمینه درمان ها ارائه می گردد و در کمیته علمی مورد بحث قرار می گیرد که آیا این در کشور قابل اجرا هست یا خیر، گفت: در آن صورت در اختیار پزشک قرار می گیرد که این موضوع زمان بر است؛ زیرا باید کل جهان روی یک درمانی به اجماع برسند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در مورد روش های متفرقه ای که در بیمارستان ها از سوی پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می گردد، گفت: وقتی پزشکی می بیند که حال بیمارش وخیم است ترتیبی اتخاذ و با تصمیم خود در راستای بهبود حال بیمار کوشش می نماید؛ در واقع هر پزشک از هر روشی برای درمان بیمارش استفاده می نماید و مسئولیت آن با خودش است. اما اگر یک روشی بخواهد در کل کشور اجرایی گردد باید در کمیته علمی به تایید برسد و بعد در پروتکل درمانی وارد گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 246

به "جزئیات تمام فازهای درمانی کرونا، درمان با کورتون آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تمام فازهای درمانی کرونا، درمان با کورتون آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید