خبرنگاران ادعای وزیر امورخارجه فرانسه درباره اوضاع لبنان

به گزارش مجله حیات، تهران - خبرنگاران- ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه یکشنبه شب مدعی شد: لبنان مانند کشتی تایتانیک حتما غرق می‌شود.

خبرنگاران ادعای وزیر امورخارجه فرانسه درباره اوضاع لبنان

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران، لودریان یکشنبه شب در گفت وگو با روزنامه لوفیگارو، شرایط مالی و سیاسی لبنان را به کشتی تایتانیک انگلستان تشبیه کرد که در سال 1912 در اقیانوس اطلس غرق شد.

لودریان مدعی شد: مقام‌های لبنانی اکنون درحال غرق شدن هستند، اما به طور کلی منکر شرایطی هستند که در آن قرار دارند.

سخنان مأیوس‌نماینده لودریان یک هفته پیش از سومین سفر امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به بیروت پس از انفجار بندر این شهر صورت می‌گیرد.

به دنبال انفجار بندر بیروت در چهارم اوت (14 مردادماه) گذشته، مکرون دو بار به لبنان سفر کرد.

پس از انتخاب مصطفی ادیب که بعدها از سمت نخست وزیری استعفا کرد، مکرون 2 روز پس از انفجار بندر بیروت که با 100 سالگی تاسیس لبنان عظیم همزمان شده بود، سفر کرد، سفری که با انتقاد مردم لبنان همراه شد و آن‌ها سخنان رییس جمهوری فرانسه در جریان این سفر را دخالت در امور داخلی کشورشان توصیف کردند.

وی در سخنانی غیر دیپلماتیک و مداخله‌جویانه، با معین ضرب‌الأجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی خاطرنشان کرد که اگر تا ماه سپتامبر (شهریور) اصلاحات انجام نشود، خود مسؤولیت این اصلاحات را برعهده خواهد گرفت.

مکرون 12 شهریور نیز در مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ صنوبر پایتخت لبنان برگزار گردید، گفت که نیروهای سیاسی لبنان به وی قول داده‌اند که دولت جدید را ظرف 15 روز آینده تشکیل دهند و نقشه راهی را برای اصلاح اقتصاد کشور تهیه نمایند.

سخنان لودریان پس از آن مطرح می‌شود که میشل عون رییس جمهوری لبنان اخیرا با کابینه پیشنهادی سعد الحریری نخست وزیر مکلف این کشور و به دلیل آنچه رایزنی نکردن او با گروه‌های سیاسی لبنانی برای انتخاب وزیران اعلام شد، موافقت نکرده است.

لبنان از سال گذشته (1398) با مسائل فراوانی روبه رو شده است، مسائلی که مهمترین دلایل آن نامدیریتی مقامات اجرایی این کشور و سرقت پول‌های مردم لبنان که همگی در دوران الحریری روی داده است.

از دیگر مسائل مردم لبنان انفجار بندر بیروت در تاریخ 14 مرداد ماه گذشته بود، مشکل عظیمی که مردم این کشور بحران زده را بیشتر غرق در بحران کرد و به دنبال آن حسان دیاب نخست وزیر ملی گرای لبنان با فشارهای جریان وابسته 14 مارس و کشورهای فرانسه، آمریکا و عربستان مجبور به استعفا شد.

فرانسه هنوز به لبنان با عینک مستعمره و قیم مآبانه نگاه می‌کند که حضور سریع مکرون در بیروت دو روز پس از انفجار مهیب بندر این شهر و دخالت در امور داخلی لبنان و گشت وگذار وی در مرکز بیروت و گفت وگوهای غیر دیپلماتیک با بعضی شرهوندان لبنانی در دو سفر اخیر خود گویای این ماجراست.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 493

به "خبرنگاران ادعای وزیر امورخارجه فرانسه درباره اوضاع لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ادعای وزیر امورخارجه فرانسه درباره اوضاع لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید