خبرنگاران کمیته ملی یونسکو در یمن خواهان ارجاع پرونده کودک کشی عربستان به دیوان کیفری شد

به گزارش مجله حیات، تهران - خبرنگاران - کمیته ملی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در یمن از دبیر کل سازمان ملل خواست در تصمیم خود مبنی بر خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه کشورهای نقض کننده حقوق بچه ها تجدید نظر کند و پرونده کودک کشی سعودیها در یمن را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع دهد.

خبرنگاران کمیته ملی یونسکو در یمن خواهان ارجاع پرونده کودک کشی عربستان به دیوان کیفری شد

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه اطلاع رسانی آژانس مطبوعات یمن، این کمیته با صدور بیانیه ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست در تصمیم خود مبنی بر خارج کردن عربستان و نیروهای ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودک مطابق با قوانین این سازمان تجدید نظر کند.

در این بیانیه، کمیته یاد شده از موسسات، آژانسها و سازمانهای بین المللی، منطقه ای و محلی حقوق بشری خواسته که در کنار فرزندان یمن بایستند و از حقوق نقض شده آن ها محافظت و با دیدگاه های علمی برای کشف جنایات قتل بچه ها این کشور توسط نیروهای ائتلاف سعودی کوشش نمایند و پرونده [ این جنایات ] را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع دهند.

کمیته ملی سازمان یونسکو در یمن تاکید نمود که آثار جنایت علیه بچه ها و زنان این کشور توسط نیروهای ائتلاف سعودی از بین نخواهد رفت و حتی پس از این زمان، عدالت درباره قاتلان بچه ها بی گناه یمنی اجرا خواهد شد.

کمیته ملی یونسکو در یمن، اتخاذ این تصمیم (خارج کردن عربستان از لیست سیاه ناقضان حقوق بچه ها) از سوی یک نهاد بین المللی که یک مرجع دنیای بشرمحبت آمیز برای حمایت از حقوق و آزادی مظلومان و ستمدیدگان است را محکوم کرد و این تصمیم را یک شکست عظیم برای سازمان ملل و اصول انسان محبت آمیز آن دانست.

این کمیته اضافه کرد: این تصمیم سازمان ملل از اعترافات کشورهای ائتلاف سعودی برای ارتکاب بعضی از قتل عامها علیه بچه ها یمن و گزارش های حقوقی صادر شده توسط نهادهای بین المللی سازمان ملل متحد که دخالت کشورهای ائتلاف در قتل، گرسنگی و ضرب و شتم بچه ها یمنن را اثبات می نماید، غفلت نموده است.

در این بیانیه آمده است که این تصمیم [سازمان ملل] به مثابه بخشش جنایات کشورهای ائتلاف سعودی و در اختیار قراردادن ابزار برای ارتکاب جنایات بیشتر بدون بازدارندگی و عدم پاسخگویی به قوانین بین المللی و سلب انسانیت از فرزندان یمن و مجاز بودن ریختن خون آن ها توسط کشورهای استکبار و متمول است.

بیانیه کمیته ملی یونسکو در یمن به این نکته اشاره شده که این تصمیم سازمان ملل در مسائل مربوط به حقوق بشر بچه ها یمن و فرزندان دنیا تبعیض اجرا شده است و بر نگاه نسل های آینده این کشور نسبت به تاریخ و نقش سازمان ملل متحد تأثیر منفی خواهد گذاشت و قوانین این سازمان را به نامه ای مرده بر روی کاغذ تبدیل می نماید که هیچ ارزشی ندارد.

این کمیته اذعان نموده که این تصمیم بر کوشش های نماینده ویژه سازمان ملل برای متوقف کردن جنگ ناعادلانه و محاصره مرگبار بچه ها یمن تاثیر خواهد گذاشت و این کشور را با بدترین فاجعه انسانی که دنیایان در دوران مدرن شاهد آن هستند، روبرو نموده است.

در این بیانیه آمده است: بر اساس گزارش های سازمان های بین المللی به دلیل جنگ و محاصره تحمیل شده توسط کشورهای ائتلاف که بیش از پنج سال پیش توسط سعودیها رهبری شده، هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می دهد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل اواخر خرداد سال جاری در اقدامی سئوال برانگیز، ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان که به دلیل کشتار بچه ها یمنی به فهرست سیاه کودک کشی وارد شده بود را از این فهرست خارج کرد.

گوترش در حالی خروج ائتلاف سعودی را از این فهرست گفت که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته 222 کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن به وسیله حملات هوایی از این فهرست خارج می گردد.

سازمان ملل برای اولین بار در سال 2016 و زمانی که بان کی مون دبیر کل آن بود، ائتلاف سعودی را به فهرست کودک کش ها اضافه کرد، اما گزارش رسانه ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو نموده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال 2017 و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه اضافه کرد.

عربستان همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد، اما ظرف بیش از پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طول این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آن ها زنان و بچه ها بودند، بر اثر حملات هوایی جنگنده های سعودی جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 392

به "خبرنگاران کمیته ملی یونسکو در یمن خواهان ارجاع پرونده کودک کشی عربستان به دیوان کیفری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کمیته ملی یونسکو در یمن خواهان ارجاع پرونده کودک کشی عربستان به دیوان کیفری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید