راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا تدوین شد

به گزارش مجله حیات، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تدوین راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا اطلاع داد.

راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا تدوین شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، اظهار کرد: راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا نهایی شده و در سی و چهارمین اجلاس مدیران آموزش و پرورش رونمایی شده و توسط وزیر آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط ناشی از شیوع بیماری کووید 19 گفت: این سازمان به منظور پیشگیری و کاهش آسیب ها و کاستی های نظام آموزشی و با توجه به رسالت و مأموریت ذاتی خود، در جهت تأمین بستر لازم برای تحقق اهداف برنامه های درسی و تربیتی و با رویکرد عدالت آموزشی، راهبرد آموزش ترکیبی که از آن با عنوان تلفیق حضوری و مجازی یا آموزش انعطاف پذیر نیز تعبیر می گردد را برای سال تحصیلی 400-1399 در قالب جداول و راهنمای تدریس ویژه شرایط زرد و قرمز تبیین و ترسیم کرده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: این راهنمای عمل با توجه به عناصر و مؤلفه های برنامه درسی از جمله محتوا، روش تدریس، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، رسانه های مکمل و پشتیبان و مخاطبان (شامل دانش آموز، معلم، مدیر و خانواده) تهیه و تدوین شده است.

ملکی در ادامه قواعد، نکات و مصادیق ضروری که باید در ذیل پنج عنصر و مؤلفه یاد شده برنامه درسی، مبنای عمل قرار بگیرند را تبیین کرد وگفت: عنصر اول محتوا است. الگوی آموزشی سازمان دهی محتوای هر یک از کتاب های درسی در هر دوره تحصیلی، متناسب با شرایط در سه بخش حضوری، غیر حضوری و خودخوان معین شده است.

وی اضافه کرد: آموزش محتوا در شرایط زرد به صورت حضوری و غیرحضوری ارائه می گردد. در شرایط قرمز که آموزش کاملاً غیرحضوری یا مجازی است، بخشی از محتوای کتاب به صورت مجازی ارائه می گردد و بخشی به صورت خودخوان برای دانش آموزانِ عزیز تعیین شده است.

وی با اشاره به مؤلفه روش تدریس گفت: نقشِ محوریِ معلم، تسهیل یادگیری دانش آموز است. روش هایی مانند بارش مغزی، پروژه محور، فعالیت های گروهی (گروه های دانش آموزی مجازی با راهنمایی و نظارت معلمان و اولیای دانش آموزان) و آموزش معکوس که در این روش با معکوس کردن جای تدریس و تمرین (تدریس در خانه و تمرین در مدرسه) آموزش دنبال می گردد را در این شرایط می توان به کار گرفت.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره نحوه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی نیز اظهار کرد: تأکید به معلمان برای فراهم کردن زمینه خود ارزیابی توسط دانش آموزان مهم است. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در هر دو شرایط زرد و قرمز، مطابق بارم بندی کتاب های درسی و به صورت برخط (On line) و یا غیر برخط (off line) در نوبت های دی و خرداد و شهریور و ... به صورت مجازی (غیرحضوری) و نیمه حضوری انجام می گردد.

ملکی تأکید کرد: بدیهی است از بخش خودخوان ارزشیابی پایانی به صورت انتخابی به عمل خواهد آمد. شیوه ارزشیابی پایانی پایه نهم و دوازدهم نیز متفاوت با سایر پایه ها و طبق دستورالعمل های ابلاغی انجام می گردد.

وی درباره چگونگی استفاده از رسانه های مکمل و پشتیبان نیز گفت: رسانه های مورد تایید شامل شبکه رشد، سامانه شاد، شبکه های تلویزیونی رسانه ملی و استانی و محتوا های فراوری شده یا تأیید شده سازمان است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به مولفه مخاطبان (کنشگران اصلی فرایند آموزش ترکیبی) گفت: یکی از مخاطبان، دانش آموزان هستند. فرایند یاددهی یادگیری، سرشار از لحظه های تصمیم گیری است و دانش آموز باید فعالانه، داوطلبانه و آگاهانه در آن ایفای نقش کند.

ملکی ادامه داد: تعمیق و تثبیت یادگیری مستلزم درگیرکردن و فعال کردن متربیان است و معمولا دانش آموزان آنچه را که انجام می دهند، یاد می گیرند؛ زیرا خستگی و بی حوصلگی یادگیرنده دو تهدید جدی برای اثربخشی آموزش های غیرحضوری است.

وی به نقش محوری معلم نیز اشاره نمود و گفت: در آموزش مجازی، حضور محسوس و در دسترس بودنمعلم بسیار مهم است. در نخستین گفت و شنود مجازی معلم با یادگیرندگان، باید با اعلام دقیق و شفاف ساعات تعیینی به صورت آنلاین و یا آفلاین به دانش آموزان و اولیای ایشان اطمینان دهد در دسترس آن ها است و خانواده و دانش آموز می توانند با او ارتباط و تعامل دوسویه داشته باشند و سپس با احترام به سؤالات آن ها پاسخ دهد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه مدیر مدرسه نیز باید ضمن پایبندی به رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های ابلاغی، تدابیر و برنامه ریزی دقیق را برای برگزاری کلاس ها و آموزش های حضوری اتخاذ کند اظهار کرد: مدیر باید به منظور ایجاد امنیت و جلب اعتماد و اطمینان خانواده ها، ضمن شرح و تبیین دقیق برنامه های آموزشی تربیتی در جلسات توجیهیِ معلمان، دانش آموزان و اولیای آن ها، زمان، ساعت و شیوه ارتباط و تعامل دانش آموزان و خانواده آنان با معلمان و اولیای مدرسه را به موقع و مناسب معین و اعلام کند.

ملکی ادامه داد: در این میان نقش آفرین اصلی در آموزش بخش های غیرحضوری والدین هستند. دانش آموزان از بستر های آموزشی موجود مانند محتوای قرار داده شده در پایگاه شبکه ملی رشد با مدیریت والدین بهره خواهند برد.

وی اضافه کرد: والدین به وسیله دریافت توصیه ها و انتظارات آموزش و پرورش از آن ها در شرایط غیرحضوری و ایجاد فضای امن و آرام برای دانش آموز در اوقات حضوردر کلاس مجازی و ارتباط مفید و مؤثر با معلمان دروس مختلف دانش آموز در غنی سازی و تسهیل یادگیری او ایفای نقش می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 356

به "راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای برنامه درسی در شرایط کرونا تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید