فروش اعضای بدن پناهجویان سوری در ترکیه برای تامین هزینه ها

به گزارش مجله حیات، رخی رسانه ها گزارش می دهند، پناهجویان سوری در ترکیه مجبور به فروش اعضای بدنشان برای تأمین نیازهای روزانه خود هستند.

فروش اعضای بدن پناهجویان سوری در ترکیه برای تامین هزینه ها

روزنامه امارات الیوم در گزارشی نوشت: ابوعبدالله هنوز هم دردهایی در پشتش دارد. این آواره سوری که از چهار سال پیش در ترکیه زندگی می نماید مجبور شد یکی از کلیه های خود را بفروشد تا بتواند زندگی کند.

داستان ابوعبدالله زمانی آغاز شد که اطلاعیه هایی را در فیسبوک درباره خرید و فروش اعضای بدن دید. ابوعبدالله با یکی از دلالان به توافق رسید که کلیه اش را به مبلغ 10 هزار دلار بفروشد.

با اینکه تجارت اعضای بدن انسان در ترکیه ممنوع است اما کسانی که روابط خانوادگی دارند می توانند این کار را انجام دهند و دلالان از همین مساله برای پیشبرد هدف خود استفاده می نمایند.

ابوعبدالله قبل از اینکه به اتاق عمل برود گفته بود که با فردی که کلیه به او پیوند زده می گردد رابطه خانوادگی دارد. زمانی که ضمانت شفاهی کافی نباشد اسناد و مدارک را جعل می نمایند.

بعد از انتها عمل جراحی ابوعبدالله تنها به نیمی از مبلغی که با آن توافق نموده بودند دست یافت و بعدا تاجر مذکور تلفنش را قطع کرد و ناپدید شد.

پناهجویان دیگر نیز داستان های مشابهی دارند مثل ام محمد که مادر سه بچه است و مجبور شد نصف کبدش را در ازای 4000 دلار برای پرداخت اجاره بهای دو سال بپردازد.

یقظان الشیشکلی، تاجر سوری که سازمان یاری به پناهجویان در ترکیه را تأسیس نموده از فروش اعضای بدن پناهجویان تعجب نکرد و گفت: آن ها گزینه دیگری ندارند. آن ها فکر می نمایند اگر مُردم ایرادی ندارد حداقل پولی برای خانواده ام به دست می آورم. شرایطی که آوارگان در آنجا زندگی می نمایند بسیار بد است و بعضی شب ها بدون جا و غذا هستند.

اما محمد که پزشک سوری در ترکیه است معتقد است دلایل دیگری پشت فروش بعضی از اعضای بدن پناهجویان وجود دارد. وی گفت: دلیل این مساله فقط، ناآگاهی و فریب خوردن با وعده های دلالان است. بسیاری از پناهجویان که احتمالا اوضاع شان بدتر از ابوعبدالله یا ام محمد است به دنبال این روش ها نمی فرایند و مسائل اقتصادی شان را به نحو دیگری حل می نمایند.

وی از مقامات ترکیه خواست نظارت خود را بر بیمارستان افزایش دهند و جلوی قاچاقچیان اعضای بدن را بگیرند.

موضوع فروش اعضای بدن از سوی پناهجویان در ترکیه مساله جدیدی نیست. ژوئیه 2019 این موضوع در رأس عناوین روزنامه های ترکیه بود. پلیس یک پناهجوی سوری را در یکی از بیمارستان های استانبول قبل از آغاز عمل جراحی برای فروش کلیه اش به مبلغ 10 هزار دلار بازداشت کرد.

به رغم اینکه مقامات ترکیه دلالان و تاجران اعضای بدن انسان را تحت تعقیب قرار می دهند یکی از دلالان اعلام نمود که او هنوز به فعالیتش ادامه می دهد و ده ها عمل مشابه انجام داده است.

شبکه اول تلویزیون آلمان نیز در یک تحقیقات دو سال پیش اعلام نمود که پناهجویان سوری اعضای بدنشان را در ترکیه برای تأمین نیازهایشان می فروشند و بیشتر مشتریان ثروتمندان کشورهای غربی هستند. کسی که کلیه ابوعبدالله را خرید به نظر می رسد یک شهفرایند اروپایی بوده باشد.

محمد تأکید کرد که کشورهای اروپایی نیز مسؤولیت اوضاع نامناسب پناهجویان سوری در ترکیه را برعهده دارند. کشورهای اروپایی می توانند به کاهش مشکل فروش اعضای بدن پناهجویان یاری نمایند.

به گفته محمد، حل مسائل پناهجویان سوری در ترکیه تنها به وسیله بازگشت آوارگان به کشورشان ممکن است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 226

به "فروش اعضای بدن پناهجویان سوری در ترکیه برای تامین هزینه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش اعضای بدن پناهجویان سوری در ترکیه برای تامین هزینه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید