مذاکرات بغداد-واشنگتن با خروج نیروهای آمریکا همراه خواهد بود؟

به گزارش مجله حیات، فارس نوشت: در حالی تا ساعاتی دیگر مذاکرات بین واشنگتن و بغداد آغاز خواهد شد که هنوز موضوعات این مذاکرات در هاله ای از ابهام واقع شده است و فراکسیونهای ملی گرای عراق، نگران این مسئله هستند.

مذاکرات بغداد-واشنگتن با خروج نیروهای آمریکا همراه خواهد بود؟

قرار است مذاکرات میان ایالات متحده آمریکا و عراق، ساعت چهار بعد از ظهر امروز پنجشنبه آغاز شود؛ مذاکراتی که هنوز اهداف آن، در هاله ای از ابهام واقع شده است.

پایگاه خبری شبکه العهد با انتشار گزارشی به بررسی این مذاکرات پرادخت و نوشت: در حالی که ملت عراق منتظر است تا اراده اش مبنی بر اخراج نیروهای خارجی از عراق از جمله نیروهای آمریکایی، به صورت عملی، اجرایی شود، در محافل سیاسی درباره توافقات تجاری و اقتصادی بین طرفین سخن گفته می شود.

به گزارش العهد، این در حالی است که گفته می شود قرار نیست در جریان این مذاکرات، موضوع اخراج نیروهای آمریکایی بررسی شود و همین ابهام باعث شده است که بسیاری از گروههای ملی گرای عراق، به هیئت مذاکره کننده عراق اطمینان نداشته باشد.

کریم علیوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس عراق نسبت به تضییع حق ملی از طریق فریبکاری آمریکا هشدار داد و اخراج نیروهای خارجی از عراق را خواستار شد.

علیوی به العهد گفت که اخراج نیروهای خارجی، وظیفه دولت است و باید آن را اجرایی کند؛ زیرا این مسئله، خواسته ملت عراق است.

وی تأکید کرد: به همین علت (فریبکاری آمریکا) خواست ما این بود که یک نماینده از الحشد الشعبی در این مذاکرات حضور داشته باشد تا از هر گونه تلاشی که منجر به شکست عراق شود جلوگیری شود.

این نماینده عراقی ادامه داد: نمی پذیریم که الحشد، [یک گروه] شبه نظامی خوانده شود که منافع خارجی را در عراق تهدید می کند... طیفهای سیاسی عراق خواستار اخراج نیروهای خارجی از کشور هستند... تیم مذاکره کننده نیز باید تکلیف این پرونده را در جلسات نخست، مشخص کند.

صادقون: نمی پذیریم آمریکا اراده خود را به عراق تحمیل کند

عبد الأمیر تعیبان نماینده فراکسیون صادقون نیز در این زمینه گفت: به تیم مذاکره کننده عراقی با طرف آمریکایی اطمینان نداریم و نمی پذیریم که آمریکا اراده خود را به عراق تحمیل کند.

تعیبان تأکید کرد، ریاست مجلس باید نقش ناظر را در قبال تیم مذاکره کننده عراق ایفا کند تا منافع کشور، لحاظ شود.

احمد حیدر نماینده ترکمن مجلس عراق هم پیش از این گفته بود که در حمایت از مرزها و کشورمان، به نیروهای امنیتی خود، تکیه می کنیم.

حیدر تأکید کرد که کمیسیون روابط خارجی، مسئول پیگیری مذاکره عراق و واشنگتن است و مذاکره کننده باید نام و حاکمیت عراق را فراتر از هر ملاحظه ای بداند.

در انتها این گزارش آمده است، با توجه به این اظهارات، ظاهرا هیئت عراقی به دور از اراده ملی عمل می کند که مجلس نماینده آن است. این مسئله احتمالا پیامدهای خطرناکی خواهد داشت؛ زیرا همه گروههای ملی، حضور خارجی در عراق را غیر قانونی می دانند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 223

به "مذاکرات بغداد-واشنگتن با خروج نیروهای آمریکا همراه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات بغداد-واشنگتن با خروج نیروهای آمریکا همراه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید