معرفی سلاح قدرتمندایران در مواجهه باناوهای آمریکایی

به گزارش مجله حیات، خبرنگاران: هفته گذشته و در جریان افتتاح نمایشگاه توانمندی های راهبردی نیروی هوافضای سپاه تحت عنوان پارک ملی هوافضا از جدیدترین موشک بالستیک ضدکشتی کشورمان تحت عنوان ذوالفقار بصیر رونمایی شد.

معرفی سلاح قدرتمندایران در مواجهه باناوهای آمریکایی

به گزارش خبرنگاران این موشک پس از موشک های خلیج فارس و هرمز، سومین موشک بالستیک دریایی کشورمان محسوب می گردد. تفاوت عمده ذوالفقار بصیر نسبت به موشک های خلیج فارس و هرمز افزایش برد موشک های بالستیک ضدکشتی از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر است که در حقیقت دست بلند جدیدی را برای جمهوری اسلامی ایران در کنار موشک های کروز ضدکشتی در دریا به وجود آورده است.

موشک ذوالفقار بصیر البته برای نخستین بار بدون آنکه نامی از آن برده گردد در رزمایش پیامبر اعظم 14 سپاه در مردادماه امسال مورد استفاده نهاده شد و سخنگوی این رزمایش از آن تحت عنوان سلاحی غافلگیرنماینده یاد کرد.

موشک ذوالفقار بصیر در رزمایش پیامبر اعظم 14 سپاه

توسعه موشک های بالستیک ضدکشتی که به اختصار ASBM نامیده می شوند در جهان چندان مرسوم نیست و در حال حاضر بجز ایران که در سه نمونه آنها را توسعه داده و چین که موشک DF-21D را بعنوان یک موشک بالستیک ضد کشتی توسعه داده،کشور دیگری این سلاح را در اختیار ندارد. استفاده از این سلاح برای هدف قرار دادن شناورهای دشمن، چالشی عظیم برای آنها است چراکه به دلیل سرعت زیاد موشک های بالستیک حین ورود به جو و اصابت به هدف، رهگیری و انهدام آنها برای سامانه های دفاع هوایی دریاپایه تقریبا غیرممکن است.

لحظه اصابت موشک خلیج فارس به هدف دریایی

چالش و خطر دیگری که استفاده از این موشک ها برای ناوهای دشمن دارد، قدرت تخریب بالای سر جنگی این موشک ها در اثر وزن بالا و انرژی جنبشی حاصل از برخورد آن به هدف است که بعنوان مثال موشکی مانند ذوالفقار با سر جنگی نزدیک به 600 کیلوگرمی می تواند به تنهایی یک ناو عظیم را غرق کند و یا یک ناو هواپیمابر را به طور کامل از چرخه عملیاتی خارج سازد.

افزایش برد موشک های بالستیک ضدکشتی ایران از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر یک مزیت دیگر نیز به همراه خواهد داشت که افزایش بازدارندگی در دریا و عقب راندن ناوهای آمریکایی به نقاط ایستایی دورتر از شمال اقیانوس هند و دریای عرب است. یکی از مسائلی که آمریکایی ها همیشه از آن بعنوان یک اهرم فشار نظامی و در بعضی موارد حتی روانی از آن علیه ایران استفاده می نمایند، حضور ناو هواپیمابر آنها در آب های خلیج فارس است.

در سال 1389 و پس از رونمایی از موشک بالستیک دریایی خلیج فارس، آمریکایی ها در تجدید نظری قابل توجه به دلیل خطر جدی که این موشک متوجه ناوگان آنها می کرد، به مرور از حضور خود در منطقه خلیج فارس کاستند به طوریکه تا شهریورماه امسال که ناوگروه نیمیتز وارد خلیج فارس شد، بیش از 10 ماه بود که آمریکا پس از رفتن ناوهواپیمابر آبراهام لینکلن در خلیج فارس ناو هواپیمابری نداشت.

از سوی دیگر برد 300 کیلومتری موشک های بالستیک دریایی ایران حتی موجب شده بود تا آنها نقاط ایستایی دورتری را برای خود انتخاب نمایند به طوریکه ناو هواپیمابر آیزنهاور که از اسفند سال گذشته و همزمان با تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا به منطقه گسیل شده بود، تا تیرماه امسال در محدوده دریای عرب حضور داشت و آنجا را برای خود منطقه ای امن و خارج از برد موشک های بالستیک دریایی ایران در نظر گرفته بود.

پرسه زدن ناو هواپیمابر آیزنهاور در شمال اقیانوس هند در بازه زمانی بهمن و اسفند 98

اما برد 700 کیلومتری موشک ذوالفقار بصیر، ایران را قادر می سازد تا مناطق شمالی دریای عرب را هم برای ناوهای آمریکایی به منطقه ای ناامن تبدیل کند چراکه در صورتی که از این منطقه تهدیدی متوجه کشورمان باشد، ناوهای آمریکایی به راحتی با استفاده از موشک های بالستیک دریایی هدف قرار خواهند گرفت که در تصویر زیر می توان منطقه تحت پوشش موشک ذوالفقار بصیر را در دریای عرب و شمال اقیانوس هند در صورت شلیک از چابهار مشاهده کرد.

محدوده تحت پوشش موشک ذوالفقار بصیر

البته 700 کیلومتر را نمی توان برد نهایی موشک های بالستیک دریایی ایران برشمرد چراکه گزاره های فنی و رسانه ای موجود حکایت از توان ایران در هدف قرار دادن شناورهای دشمن در فاصله ای به مراتب دورتر از 700 کیلومتر دارد. یکی از آنها تشابه موشک های ذوالفقار و دزفول است که موشک دزفول با برد 1000 کیلومتر به راحتی قابلیت توسعه و نصب سر جنگی مجهز به جستجوگر اپتیکی به منظور هدف قرار دادن شناور را داشته باشد.

همچنین تشابه سر جنگی موشک بالستیک شهید حاج قاسم با برد 1400 تا 1800 کیلومتر با سر جنگی موشک های ذوالفقار و دزفول نیز این امکان را فراهم می نماید تا نمونه ضدکشتی این موشک قابل توسعه باشد که باز دست کشورمان را برای هدف قرار دادن تهدیدات دورایستا بازتر می نماید.

تشابه سرجنگی موشک حاج قاسم (پایین) و موشک ذوالفقار(بالا)

به موازات موشک های سوخت جامد و تاکتیکی که به آن اشاره شد، در حوزه موشک های سوخت مایع دوربرد نیز با دقت افزایی این موشک ها و قابلیت نقطه زنی که در آنها فراهم شده است، امکان هدف قرار دادن شناورهای دشمن در آبهای دوردست تا برد 2 هزار کیلومتر را پیدا نموده اند؛ موضوعی که سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره آن می گوید علاوه بر پایگاه های آمریکایی در منطقه، همه شناورهای آنها اعم از ناو و رزم ناوها را نیز تا برد 2هزار کیلومتر زیر آتش موشک داریم و دائما در حال رصد آنها هستیم و در عین حال تاکید نموده که گمان دشمنان در مورد اینکه اگر شناورهای شان 400 کیلومتر از ما دور شوند، از زیر آتش ما خارج خواهند شد، تصوری اشتباه است.

همچنین تصاویری جدیدا از موشک سوخت مایع عماد منتشر شده است که حکایت از تست این موشک بر علیه باند شبیه سازی شده یک ناوهواپیمابر بر روی زمین بوده و بر این اساس می توان عماد را هم در زمره موشک های بالستیک ایرانی به حساب آورد که قابلیت حمله علیه اهداف شناوری را دارد.

توان موشکی کشورمان به ویژه در حوزه موشک های بالستیک دریایی از جمله حوزه هایی است که با هوشمندی توسعه یافته و با رونمایی های اخیر به نظر می رسد که توسعه آن کماکان در دستور کار قرار گرفته است چراکه اگر تهدید نظامی را در آینده متوجه کشورمان بدانیم، آن تهدید دریاپایه خواهد بود. توسعه موشک های بالستیک دریایی در کنار طیف متنوعی از موشک های کروز دریایی که با موشک کروز ابومهدی برد آنها به بیش از هزار کیلومتر رسیده است، حاکی از آن است که آرایشی قوی به منظور مقابله با تهدیدات دریاپایه در ارتش و سپاه سامان یافته است که می تواند پاسخ مناسب و تمام نماینده ای را در برابر تهدید دریاپایه داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 413

به "معرفی سلاح قدرتمندایران در مواجهه باناوهای آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سلاح قدرتمندایران در مواجهه باناوهای آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید