پاسخ مسئولان شریف به ابهامات دانشجویان ، از شرایط حذف ترم تحصیلی تا تمهیدات کارآموزی و شهریه خوابگاه

به گزارش مجله حیات، مسئولان دانشگاه صنعتی شریف در جلسه پرسش پاسخ تمام بیشتر سوالات و ابهامات دانشجویان برای پیش برد نیمسال تحصیلی جاری را پاسخ دادند.

پاسخ مسئولان شریف به ابهامات دانشجویان ، از شرایط حذف ترم تحصیلی تا تمهیدات کارآموزی و شهریه خوابگاه

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف جلسه پرسش و پاسخ مجازی را پیرامون شرایط این دانشگاه با حضور داوود رشتچیان معاونت آموزشی؛ عماد فاطمی زاده معاونت دانشجویی؛ محمد ایزدی مدیر امور آموزشی؛ غلامرضا وثوقی مدیر تحصیلات تکمیلی برگزار گشت.

ترجیح بر پایان واحد های عملی در این ترم و تسهیل گری شرایط برای دانشجویان خاص

رشتچیان، در رابطه با واحد های علمی بیان نمود: با حداقل افزایش تعداد هفته های ترم (دو الی سه هفته)، این ترم تحصیلی را در دروس عملی و نظری به پایان می بریم. مسائل خاص در کمیسیون آموزشی مطرح خواهد شد. البته برای دروس تربیت بدنی برای امکان انجام برخی تمارین به طور مجازی جهت کاهش تعداد جلسات صحبت شده است.

ایزدی نیز در این باره افزود: تسهیل گری برای دانشجویان در شرایط خاص در دستور کار است.

امتحانات پایان ترم چه می شود؟

ایزدی گفت: در حال بررسی شرایط برگزاری آزمون ها به صورت آنلاین هستیم؛ ولی ترجیح بر این است که با تمدید دو سه هفته ای ترم، امتحانات را به صورت حضوری برگزار کنیم. اساتید باید در نیمه دوم اردیبهشت، روش ارزیابی خود را مجدداً برای دانشجویان شرح دهند.

بازنگری در تعریف پایان نامه و زمان دفاع

وثوقی در این خصوص گفت: شرایط پایان نامه برای دانشجویانی که پایان نامه عملی دارند و ترم ششم کارشناسی ارشد را می گذرانند، با نظر اساتید تسهیل خواهدشد و در زمان دفاع آن ها بازنگری می شود.

تخفیفات شهریه برای دانشجویان سنواتی

وثوقی با اشاره به تخفیف شهریه دانشجویان سنواتی مطرح نمود: اعمال تخفیف بر شهریهٔ دانشجویانی که در نیم سال سنوات خود هستند، چه به طور موردی و چه به طور کلی، در اختیار هیئت امنای دانشگاه است از این رو دانشجویان با شرایط خاص می توانند درخواست خود را جهت بررسی به کمیسیون موارد خاص دانشجویان ارائه دهند.

تکلیف شهریهٔ خوابگاه ها چه می شود؟

فاطمی زاده تاکید کرد: درباره تکالیف شهریه خوابگاه ها دانشگاه تابع قوانین صندوق رفاه خواهد بود. طبق این قانون، به مانند ایام عید، مبلغی پرداخت نشده و مبلغ های پرداخت شده توسط دانشجویان، به ذخیرهٔ آن ها اضافه خواهدشد.

چه تمهیداتی برای خوابگاه های متأهلی در نظر گرفته شده است؟

فاطمی زاده ادامه داد: در باب ارزاق، روال به مانند روال سال های قبل بوده است. در باب ضدّعفونی خوابگاه نیز ما طبق پروتوکل ضدّعفونی مکان های عمومی عمل خواهیم کرد و بخش خصوصی به خود دانشجویان محول شده است. اگر مسئله ای در ضدّعفونی مکان های عمومی خوابگاه متأهلی مشاهده شده، لطفاً آن را ثبت کنید و به ایمیل بنده بفرستید.

تکلیف شهریهٔ دانشجویان پردیس

رشتچیان با تاکید بر اینکه شهریه دانشجویان پردیس باید مشخص باشد، بیان نمود:، چون این مورد در ردیف بودجهٔ عمومی می آید، از اهمیت بالایی برخوردار است. طی یکی دو روز آینده تکلیف آن مشخص می شود؛ اما جای نگرانی نیست.

تمهیدات برای فارغ التحصیلی

رشتچیان افزود: امکان جای گزینی دروس نظری به جای دروس عملی برای عدم ایجاد وقفه در فارغ التحصیلی دانشجویان در دست بررسی است.

پروتکل دروس آنلاین به زودی ابلاغ می شود

رشتچیان مطرح نمود: پروتکل دروس آنلاین در حال تهیه است و به زودی به اساتید ابلاغ می شود. به دلیل این که تجربهٔ اول ما است، در حال بررسی نقاط ضعف هستیم تا در اسرع وقت آن ها را ترمیم کنیم. برنامهٔ زمانی تدریس مجازی باید دقیقاً مطابق با تدریس عادی باشد و فقط با موافقت تمامی دانشجویان، امکان تغییر آن وجود دارد.

کارآموزی در تابستان 99

ایزدی در این باره بیان نمود: کارآموزی تابستان برقرار است و زودتر از آغاز ترم تابستان، فرآیند آن آغاز خواهدشد. برای حداقل تعداد واحد گذرانده هم دروس این نیم سال نیز لحاظ می شوند (مانند سال های گذشته). البته از معاونت آموزشی دانشکده ها هم خواهم خواست که برخی تسهیل گری ها صورت پذیرد.

مهلت 6ماهه میان تحویل پایان نامه تا دفاع، تمدید شده است

وثوقی گفت: مهلت ارسال فرم j و مهلت میان تحویل پایان نامه تا دفاع، برای افرادی که زمان آن ها تا قبل از رسیدن به ماه اسفند، تمام نشده باشد، تمدید شده است.

وثوقی ادامه داد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند درخواست خود را از طریق سامانهٔ آموزش، منوی تحصیلات تکمیلی و فرم درخواست از مدیریت تحصیلات تکمیلی مطرح کنند و نیازی به حضور و پی گیری نیست و پاسخ از طریق ایمیل به دانشجو اعلام می شود.

چه تمهیداتی برای مسائل ظرفیت خوابگاه ها برای سال آینده که با توجه به ایجاد امکان حذف ترم و تمدید سنوات، این مسائل اضافه نموده خواهدشد، اندیشیده شده است؟

فاطمی زاده گفت: تقریباً هر سال 15 درصد به تعداد دانشجویان ما به صورت خطی اضافه نموده شده که نیازمند کمک اساتید در زمینهٔ تعریف پروژه است و هم چنین دانشجویان در مسائل مرتبط، که این مسئله را مدیریت کنند. بنده از شرایط خوابگاه سال پیش بسیار ناراحت و شرمنده ام؛ اطمینان می دهیم که این مشکل را حل کنیم.

امکان تمدید زمان ثبت نام پایان نامه

وثوقی بیان نمود: از دانشجویان خواهشمندیم از طریق ایمیل، با اساتید راهنمای خود در ارتباط باشند؛ اما در صورت ایجاد مشکل، امکان تمدید زمان ثبت نام پایان نامه وجود دارد.

امکان مهمان شدن در دانشگاه شهر خود

رشتچیان شرح داد: با توجه به فراهم آمدن شرایط تدریس مجازی، دیگر مهمانی شدن محلی از اعراب ندارد.

در بازگشایی دانشگاه ها، مطابق دستور هیئت دولت عمل می کنیم؟!

رشتچیان مطرح نمود: ما طبق قوانین کشوری، زیرنظر ستاد مبارزه با کرونا تصمیم می گیریم؛ مگر این که اتفاق local بیفتد.

ثبت نام دکترای بدون آزمون استعداد درخشان به صورت آنلاین

امینی بیان نمود: امسال برای اولین بار این ثبت نام به صورت آنلاین انجام می شود؛ دانشجویان شریف فقط نیاز دارند کارنامهٔ خود را از سامانهٔ edu دریافت و برای ثبت نام دکتری آپلود کنند و نیازی به ارسال بقیه موارد نیست. اما برای دانشجویان دانشگاه های دیگر، پی گیری هایی برای هماهنگی با دیگر دانشگاه ها اجرا شده که هنوز به نتیجه نرسیده است.

با توجه به عدم دسترسی مناسب به اینترنت تمامی دانشجویان و هزینهٔ بالای اینترنت، چرا اقدامات بهینه تری صورت نگرفت؟

فاطمی زاده در این خصوص شرح داد: توافق اولیهٔ ستاد کرونای دانشگاه، مجانی شدن هزینهٔ اینترنت آی پی های دانشگاه در سامانهٔ vclass بود که به سبب اضافه شدن سایر دانشگاه ها، ما نهایتاً توانستیم هزینهٔ اینترنت این سامانه را به یک سوم برسانیم.

ملزم کردن تمامی استادان به برخط بودن در زمان کلاس

رشتچیان از سازوکار دانشگاه برای ملزم کردن همهٔ استادان به برگزاری کلاس های تدریس و یا رفع اشکال مجازی خبر دادند. در صورت وجودداشتن مشکل برای اساتید هم از سازوکار های جای گزین نظیر استاد کمکی یا دانشجوی دکتری بهره گرفته می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 109

به "پاسخ مسئولان شریف به ابهامات دانشجویان ، از شرایط حذف ترم تحصیلی تا تمهیدات کارآموزی و شهریه خوابگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ مسئولان شریف به ابهامات دانشجویان ، از شرایط حذف ترم تحصیلی تا تمهیدات کارآموزی و شهریه خوابگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید