چگونه کرونا را از تب یونجه تشخیص دهیم؟

به گزارش مجله حیات، ایسنا/ در شرایط شیوع کروناویروس ممکن است افرادی که به عارضه تب یونجه (رینیت آلرژیک) دچارند در تشخیص بین علائم آلرژی خود با علائم کووید-19 دچار اشتباه شوند.

چگونه کرونا را از تب یونجه تشخیص دهیم؟

التهاب مخاط بینی آلرژیک که با نام تب یونجه یا رینیت آلرژیک نیز شناخته می شود، التهاب مخاط بینی است که در اثر واکنش ازدیاد حساسیتی ایجاد می شود.

هنگامی که فرد دارای سیستم ایمنی حساس شده و آلرژنی مانند گرده گل یا گرد و غبار را تنفس می کند، واکنش ازدیاد حساسیتی آغاز می شود. این واکنش در بینی به صورت آبریزش بروز پیدا می کند.

رینیت آلرژیک شامل دو نوع حاد و فصلی و نوع مزمن و همیشگی است.

توصیه می شود رینیت آلرژیک به شکل مناسب مداوا شود تا علائم آن به حداقل رسیده و لذا تمایل به لمس صورت به دلیل خارش کاهش یافته و از انتشار ناخواسته کروناویروس از طریق عطسه جلوگیری شودبرخی از افراد ممکن است نگران این باشند که در علائم رینیت آلرژیک و کووید-19 همپوشانی وجود داشته باشد.

در این فصل از سال شمار افرادی که به دلیل علائم رینیت آلرژیک به پزشک مراجعه می کنند، به طور طبیعی افزایش می یابد.

به طور معمول، بیمارانی که دچار رینیت آلرژیک می شوند علائمی مانند آبریزش یا کیپ شدن بینی، عطسه و حتی گلودرد و اشکی شدن چشم ها را تجربه می کنند. همچنین گاهی اوقات سرفه نیز در میان علائم وجود دارد.

برخی از این علائم از جمله سرفه در میان علائم ابتلا به کووید-19 نیز مشاهده می شود. از همین رو می توان گفت میان علائم رینیت آلرژیک و شرایط خفیفِ کووید-19 همپوشانی وجود دارد.

از علائم اصلی کووید-19 می توان به تب بالا، تنگی نفس و سرفه های مداوم اشاره کرد.

متخصصان توصیه کرده اند که افراد در صورت بروز چنین علائمی به مدت هفت روز خود را در خانه قرنطینه کنند.

اما رینیت آلرژیک ویژگی های مهمی دارد که به کمک آن ها می توان آن را از بیماری کووید-19 تشخیص داد.

علائم آلرژی بسته به زمان روز، خفیف و در نوسان است، زیرا میزان گرده ها اغلب در بعد از ظهر و عصر بیشتر است.

همچنین رطوبت هوا ممکن است باعث خفیف تر شدن علائم آلرژیک شود

افرادی که به رینیت آلرژیک دچارند، اغلب علائم آن را می شناسند و میزان شدت آن را تشخیص می دهند.

با این حال در مواردی که این افراد شاهد تغییر چشمگیری در علائم خود بوده یا علائمی همچون تب و سرفه های مداوم نوظهور هستند، توصیه می شود طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت عمل کرده و با متخصصان مشورت و خود را قرنطینه کنند.

در صورتی که این علائم در زمان قرنطینه ادامه داشته یا تشدید شد باید به پزشک مراجعه کنند.

از قلم نیاندازید علائم کروناویروس معمولاً شامل سرفه مداوم و درجه حرارت بالا است و همچنین گاهی باعث سردرد و درد عضلانی می شود، این ها علائم رینیت آلرژیک نیستند.

علائم رینیت آلرژیک ماندگار بوده و بسته به میزان گرده در هوا نسبتاً قابل پیش بینی است.

علائمی مانند آبریزش و خارش بینی و عطسه که در رینیت آلرژیک رایج است، معمولا در بیماری کووید-19 معمول نیست.

علائم آلرژی بسته به زمان روز، خفیف و در نوسان است، زیرا میزان گرده ها اغلب در بعد از ظهر و عصر بیشتر استعلائم رینیت آلرژیک با مصرف آنتی هیستامین ها بهبود می یابند و در صورت عدم دسترسی یا تجویز پزشک می توان از اسپری های بینی استفاده کرد.

توصیه می شود رینیت آلرژیک به شکل مناسب مداوا شود تا علائم آن به حداقل رسیده و لذا تمایل به لمس صورت به دلیل خارش کاهش یافته و از انتشار ناخواسته کروناویروس از طریق عطسه جلوگیری شود.

گرده گل ها و علف ها رایج ترین آلرژن ها (مواد آلرژی زا) هستند که فصل آن ها از اواسط ماه مه تا جولای است اما گرده درخت ها نیز می توانند منجر به واکنش های آلرژیک شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 تیر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 167

به "چگونه کرونا را از تب یونجه تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کرونا را از تب یونجه تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید