کمک های اولیه آسیب ستون فقرات

به گزارش مجله حیات، موقعیت مصدوم را نسبت به حالتی که او را یافتید تغییر ندهید مگر آنکه در معرض خطر باشد. اگر جابه جا کردن مصدوم ضروری است، از روش چرخاندن مثل الوار استفاده کنید. روش دیگر آن است که از بیماربر استفاده کنید.

کمک های اولیه آسیب ستون فقرات

کمک های اولیه آسیب ستون فقرات

جدی ترین خطر همراه با آسیب ستون فقرات صدمه به نخاع است. چنین آسیبی ممکن است سبب از دست رفتن توان حرکتی و یا حس در نواحی پایین تر از قسمت آسیب دیده شود.

احتیاط

موقعیت مصدوم را نسبت به حالتی که او را یافتید تغییر ندهید مگر آنکه در معرض خطر باشد.

اگر جابه جا کردن مصدوم ضروری است، از روش چرخاندن مثل الوار استفاده کنید. روش دیگر آن است که از بیماربر استفاده کنید.

روش کار زمانی که مصدوم هوشیار است:

1) به مصدوم اطمینان خاطر بدهید و به او توصیه کنید که حرکت نکند.سپس با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید.

2) پشت سر مصدوم زانو بزنید. دو طرف سر مصدوم را محکم بگیرید به طوری که دستان شما روی گوش های او قرار بگیرد. گوش ها را کاملا نپوشانید (مصدوم باید همچنان قادر به شنیدن سخنان شما باشد). سر مصدوم را در شرایط خنثی که در آن سر، گردن و ستون فقرات همراستا هستند ثابت کنید و نگه دارید. کم ضررترین شرایط سر در یک مصدوم مشکوک به آسیب ستون فقرات، همین حالت است.

هشدار: اگر مشکوک به آسیب گردن هستید، از یک امدادگر بخواهید در زمانی که شما سر مصدوم را در شرایط خنثی نگه داشته اید، چند پتو، حوله یا لباس لوله شده را در دو طرف سر او قرار دهد.

3) همچنان سر مصدوم را تا رسیدن نیروهای خدمات پزشکی اورژانس و قبول مسوولیت از طریق آنها و بدون توجه به مدت زمانی که ممکن است این کار طول بکشد، در شرایط خنثی نگه دارید. از یک امدادگر بخواهید که علایم حیاتی (سطح پاسخ دهی، نبض و تنفس) را کنترل و ثبت کند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 973

به "کمک های اولیه آسیب ستون فقرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک های اولیه آسیب ستون فقرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید