آیا می گردد جی پی اس را هک کرد؟

به گزارش مجله حیات، گر تلفن همراه موقعیت را اشتباه نشان می دهد یکی از این دو حالت رخ داده: یا شما از یک اپلیکیشن هک اطلاعات جی پی اس استفاده می کنید یا سیگنالی که به سامانه جی پی اس شما می رسد حامل اطلاعات اشتباه است و به اصطلاح، جی پی اسِ شما را گول می زند.

آیا می گردد جی پی اس را هک کرد؟

امروز تقریبا هر کسی دائم یک جی پی اس با خود حمل می نماید. همه تلفن های هوشمند مجهز به گیرنده جی پی اس هستند. هر چند وقت یکبار مشکل خطای عملکرد جی پی اس به صدر اخبار میرسد.

اگر تلفن همراه موقعیت را اشتباه نشان می دهد یکی از این دو حالت رخ داده: یا شما از یک اپلیکیشن هک اطلاعات جی پی اس استفاده می کنید یا سیگنالی که به سامانه جی پی اس شما می رسد حامل اطلاعات اشتباه است و به اصطلاح، جی پی اسِ شما را گول می زند.

در حالت اول که معمولا با خواست صاحب گوش تلفن همراه انجام می گردد هدف شما ندادن اطلاعات درست به اپلیکیشن هایی است که به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند. مثلا ممکن است برخی راننده های تاکسی های اینترنتی از این روش استفاده نمایند تا سفر های دروغین ثبت نمایند درحالیکه در خانه نشسته اند.

گول زدن جی پی اس، اما روش پیچیده تری است و به ابزار های فرستنده سیگنال احتیاج دارد. برای درک بهتر این موضوع اول باید نحوه عملکرد سیستم موقعیت یاب جهانی روشن گردد.

آمریکا فناوری موقعیت یاب جهانی را ابداع نموده و راهنمایی می نماید. در حال حاضر 31 ماهواره موقعیت یاب در مدار میانی به دور کره زمین در گردشند. سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی این فناوری را برای استفاده در ناوبری غیرنظامی پذیرفته است.

ماهواره های ناوبری در مدار زمین

جی پی اس چگونه کار می نماید؟

یک سیستم ساده موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس می تواند موقعیت مکانی را با خطای کمتر از هشت متر محاسبه کند. برای این منظور 31 ماهواره در مدار میانی زمین دائم در حال ارسال اطلاعات مکانی به سمت زمین هستند. دستگاه های گیرنده میتوانند موقعیت خود را با این اطلاعات تعیین نمایند، با تفریق زمانی که سیگنال ارسال شده و زمانی که سیگنال دریافت شده.

بگذارید این محاسبات را با جزئیات بیشتری شرح دهم. هرکدام از ماهواره های سامانه موقعیت یاب، مجهز به یک ساعت اتمی اند که با دقت بسیار بالا با یکدیگرروی یک زمان تنظیم شده اند. سیگنالی که از هر ماهواره فرستاده می گردد حاوی موقعیت دقیق ماهواره در مدار و لحظه دقیق فرستادن سیگنال است.

دستگاه گیرنده با دریافت سه سیگنال مجزا از سه ماهواره باید بتواند موقعیت تقریبی سه بعدی خود را به دست بیاورد. اما این جواب خطا دارد، چون ساعت دستگاه های گیرنده جی پی اس خیلی دقیق نیست. دستگاه گیرنده باید مدت زمان دقیق سفر سیگنال را هم حساب کند و برای این کار باید مجهز به یک ساعت اتمی باشد که با آن سه ماهواره همزمان شده باشد.

برای جبران این کمبود (و خودداری از تعبیه ساعت اتمی در تلفن همراه) سیگنال دیگری از یک ماهواره چهارم گرفته می گردد. چهار معادله، چهار مجهول. به این ترتیب موقعیت مکانی یعنی طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع و همینطور زمان به دست می آید.

سیگنال هایی که ماهواره ها از مدار زمین می فرستند در تمام جهت ها پخش می شوند. این سیگنال ها وقتی روی کره زمین به ما می رسند خیلی پرانرژی نیستند. به علاوه عبور از لایه های متعدد جو هم سرعت و انرژی این سیگنال ها را گرفته است.

به همین دلیل است که گاهی زیر درختان پربرگ یا در کنار ساختمان های بلند جی پی اس شما خوب کار نمی نماید. اگر یک دستگاه فرستنده سیگنال نزدیک شما باشد براحتی می تواند با سیگنال پرقدرت خود بر سیگنال ضعیف رسیده از فضا غلبه کند و اطلاعات خود را جایگزین اطلاعات واقعی کند.

به این عمل جمینگ یا گول زدن سیگنال جی پی اس گفته می گردد. از این روش برای گمراه کردن کشتی یا هواپیما در جنگ الکترونیک استفاده می گردد و در سال های گذشته جمینگ جی پی اس از طرف نیرو های نظامی گزارش شده است.

این روش در سازمان های امنیتی هم کاربرد دارد. سازمان های امنیتی در شرایط حساس ناچارند برای جلوگیری از نفوذ ابزار های کنترل اتوماتیک، سیگنال های غلط جی پی اس منتشر نمایند. مثلا بسیاری از پهباد هایی تجاری حتی اسباب بازی امروزی باعث نگرانی مسئولان در کشور های جهان شده اند.

در بیشتر اخباری که از جمینگ جی پی اس منتشر شده موقعیت گیرنده یک فرودگاه را نشان می داده است. کشور هایی که به جمینگ جی پی اس مبادرت می نمایند از روشی استفاده می نمایند که پرواز پهپاد ها را مختل می نماید. از آنجاکه پرواز پهپاد در نزدیکی فرودگاه خطرناک است، کارخانه های سازنده پهپاد موقعیت مکانی تمام فرودگاه های جهان را در حافظه پهپاد ذخیره نموده اند تا از آن ها دوری نمایند.

حتی اگر خلبان پهپاد آن را به سمت فرودگاه راهنمایی کند، درست در نزدیکی فرودگاه کنترل از دستش خارج می گردد و پهپاد اتوماتیک از محدوده فرودگاه فاصله می گیرد؛ بنابراین اگر در هنگام جمینگ جی پی اس سیگنال اطلاعات یک فرودگاه را منتشر کنیم هیچ پهپادی قادر به پرواز در نزدیکی ما نخواهد بود.

این سیگنال می تواند بحدی قوی باشد که محدوده یک شهر یا بیشتر را دربربگیرد. اگرچه با این کار جلوی پرواز احتمالی پهپاد های موذی در کل شهر گرفته می گردد، ولی در عین حال زندگی روزانه میلیون ها شهروند وابسته به فناوری مختل می گردد و حتی ممکن است جان شهروندان به خطر افتد.

منبع: فرادید
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 613

به "آیا می گردد جی پی اس را هک کرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا می گردد جی پی اس را هک کرد؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می گردد جی پی اس را هک کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید