اینستاگرام از پدیده نو اینترنت مغلوب شد

به گزارش مجله حیات، ربات هوش مصنوعی مشهور ChatGPT که این روز ها به شدت بر سر زبان ها افتاده است، با عبور از 10 میلیون کاربر روزانه آن هم فقط طی 40 روز از اپلیکیشن معروف اینستاگرام پیشی گرفت.

اینستاگرام از پدیده نو اینترنت مغلوب شد

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، ربات نویسنده و مصاحبهگر ChatGPT با 10 میلیون کاربر روزانه در مدت تنها 40 روز از برنامه اینستاگرام پیشی گرفته است.

ChatGPT یک مدل زبانی هوش مصنوعی قدرتمند است که به وسیله شرکت OpenAI پیشرفته و تنها ظرف 40 روز از 10 میلیون کاربر روزانه فراتر رفته که نشان دهنده پیش گرفتن از رشد اولیه سریع برنامه محبوب اینستاگرام است.

ربات ChatGPT یک ربات مخصوص مصاحبه یا چت است که بر روی خانواده مدل های زبان بزرگ ساخته شده و با تکنیک های یادگیری نظارت شده و تقویتی به خوبی تنظیم شده است.

این ربات در دسامبر 2022 با نظرات مثبتی روبرو شد و به عنوان مثال نیویورک تایمز آن را برترین ربات چت هوش مصنوعی که تا به حال برای عموم معرفی شده نامید و گاردین نیز گفته است که می تواند متنی با جزئیات چشمگیر و مانند انسان فراوری کند.

ChatGPT آخرین مورد از یک مجموعه هوش مصنوعی است که شرکت سازنده از آن به عنوان GPTs یاد می نماید و مخفف عبارت مبدل از پیش آموزش دیده مولد (Generative Pre-Trained Transformer) است.

یکی از ویژگی های کلیدی ChatGPT توانایی آن در ایجاد پاسخ های متنی انسان مانند به درخواست ها است. این باعث می گردد که برای طیف گسترده ای از برنامه ها مانند ایجاد ربات های چت برای ارائه خدمات به مشتری، ایجاد پاسخ به سؤالات در انجمن های آنلاین یا حتی ایجاد محتوای شخصی سازی شده برای پست های رسانه های اجتماعی مفید باشد.

این ربات می تواند برای کار های پردازش زبان طبیعی مانند فراوری متن و ترجمه زبان استفاده گردد و با مدل GPT-3.5 آموزش دیده است که یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مدل های زبانی موجود در حال حاضر است.

به گفته یک کارشناس، وقتی در نظر بگیرید که این پلتفرم احتمالاً حداقل 20 میلیون کاربر ماهانه را نشان می دهد، این دستاورد حتی چشمگیرتر می گردد.

برت وینتون (Brett Winton) آینده شناس موسسه ARK Venture Investment در توییتی نوشت: ChatGPT به بیش از 10 میلیون کاربر روزانه در 40 روز دست یافته است. این در حالی است که برای اینستاگرام 355 روز طول کشید تا به 10 میلیون کاربر ثبت شده برسد.

آیا رشد کاربران ChatGPT متوقف می گردد؟

پایگاه کاربران ChatGPT برخلاف اینکه بحث برانگیز است، احتمالاً در آینده رشد خواهد نمود. در عین حال، واکنش کاربران به نمودار رشد ChatGPT که به وسیله وینتون ترسیم شده این بود: این دیوانه وار است.

طبق گفته کارشناسان فناوری، کاربرد های بالقوه مدل های مبتنی بر هوش مصنوعی تقریباً نامحدود است و با آگاهی بیشتر پژوهشگران و توسعه دهندگان از آن، محبوبیت آن ها افزایش خواهد یافت.

البته یکی از کاربران در پاسخ به رشته توییت وینتون گفت که سرعت رشد ChatGPT متوقف می گردد، در حالی که اینستاگرام سریع تر رشد می نماید.

موفقیت این چَت بات را می توان به توانایی آن در درک و فراوری محتوا به زبانی شبیه به انسان با درک و پاسخ به مجموعه متنوعی از ورودی های زبان طبیعی که بر روی مجموعه داده های متنی بزرگ آموزش داده شده اند، نسبت داد.

این موضوع، ChatGPT را به ابزاری ارزشمند برای طیف گسترده ای از کاربرد ها مانند پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل داده ها تبدیل نموده است، بنابراین خواب را از سر بسیاری از غول های فناوری پرانده است.

ChatGPT در مقابل گوگل

بر اساس گزارش های بعضی رسانه ها در هفته گذشته، مدیریت گوگل ظاهراً در واکنش به افزایش محبوبیت هوش مصنوعی ChatGPT، یک هشدار قرمز اعلام نموده است.

زمانی که وینتون از chatGPT لیستی از محصولاتی را خواست که مردم فکر می کردند به علت پذیرش و استقبال اولیه کاربران دوام خواهند آورد، اما در نهایت محو می شوند، سه پاسخ اول آن عبارت بودند از Google wave، گوگل پلاس و Google glass.

پایگاه خبری آی ای (Interesting Engineering) نیز از ChatGPT خواست تا واکنش خود را نسبت به تعداد کاربران خود و پیشی گرفتن از رشد اولیه اینستاگرام نشان دهد و این ربات پاسخ داد: این خبر که ChatGPT تنها در 40 روز به 10 میلیون کاربر روزانه رسیده است، چشمگیر است و محبوبیت و کاربرد روزافزون این مدل را در طیف گسترده ای از برنامه ها برجسته می نماید.

لازم به ذکر است که شرکت گوگل قبلاً شانس خود را در چت بات ها امتحان نموده است، اما هنوز به نتایج مطلوبی دست نیافته است.

اگرچه گوگل و ChatGPT هر دو دارای مدل های زبانی قدرتمندی هستند که به وسیله شرکت های فناوری ایجاد شده اند، اما موارد کاربردی و روش شناسی آن ها فرق دارد.

در حالی که ChatGPT بر فراوری زبان طبیعی متمرکز است، گوگل از مدل زبان خود مانند BERT، بیشتر برای تفسیر و جستجوی زبان طبیعی استفاده می نماید.

هر دو مدل، مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند و اغلب با فناوری های دیگر ترکیب می شوند تا به نتیجه دلخواه دست یابند.

در عین حال گفته می گردد که شرکت OpenAI یک نسخه آزمایشی و برتر از ربات هوش مصنوعی محبوب خود را به نام ChatGPT Professional عرضه می نماید که برای عضویت ماهانه آن باید 42 دلار پرداخت. این نسخه پریمیوم شامل ویژگی های اضافی مانند دسترسی بیشتر، زمان پاسخ دهی سریع تر و دسترسی اولویت دار خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1376

به "اینستاگرام از پدیده نو اینترنت مغلوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینستاگرام از پدیده نو اینترنت مغلوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید