برترین فیلم های علمی ، تخیلی ترسناک دهه 2020 تا امروز

به گزارش مجله حیات، تقریباً از همان ابتدای پیدایش مفهوم علمی تخیلی، این ژانر با ترکیب با دنیای وحشت به موفقیت رسیده است. مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید (که در ایران به نام دکتر جکیل و آقای هاید شناخته می گردد) اثر رابرت لوئیس استیونسون و فرانکنشتاین اثر مری شلی از اولین و شناخته شده ترین نمونه های ترکیب ژانرهای وحشت و علمی تخیلی اند که چندین اقتباس هم از آن ها روی پرده رفته.

برترین فیلم های علمی ، تخیلی ترسناک دهه 2020 تا امروز

در واقع، تعداد زیادی از محبوب ترین و پیروز ترین فیلم ها در تاریخ سینما در ژانر ترسناک-علمی تخیلی قرار می گیرند. بیگانه ساخته ریدلی اسکات و دنباله این فیلم که جیمز کامرون ساخته است در بسیاری از لیست های فیلم های برترین های تمام دوران ها قرار گرفته و معیاری برای حرکت رو به جلوی این ژانر بود. هنر جان کارپنتر هم در فیلم هایی مانند موجود و آن ها زنده اند، برای او جایگاه قهرمان را در بین هواداران ژانر به ارمغان آورده است.

در طول دهه 80 به نظر می رسید که هر فیلمی که ساخته می شود می تواند به نوعی در ژانر ترسناک-علمی تخیلی قرار بگیرد. اما علی رغم اینکه طی 2 سال گذشته در چیزی دقیقا شبیه به فیلم های ترسناک-علمی تخیلی زندگی می کنیم، به نظر می رسد که این ژانر کمی از رونق افتاده است.

در حالی که هر دو ژانر ترسناک و علمی تخیلی به عنوان ژانرهای مستقل همچنان به کار خود ادامه می دهند، یافتن فیلمی با ترکیب ترسناک و علمی -تخیلی که واقعاً هیجان انگیز، مجذوب نماینده و هولناک باشد، کمی چالش برانگیزتر شده است. با این حال و خوشبختانه، توانستیم لیستی از 8 مورد از برترین فیلم های ترسناک علمی -تخیلی سال 2020 آماده کنیم.

8. جهش یافته های تازه (The New Mutants)

 • کارگردان: جاش بون
 • بازیگران: آنیا تیلور-جوی، میسی ویلیامز، چارلی هیتون، هنری زاگا، بلو هانت، آلیس براگا
 • امتیاز متاکریتیک: 43%

جهش یافته های تازه درواقع اسپین آفی از سری فیلم های X-Men و سیزدهمین و آخرین قسمت از این فرانچایز است. فیلمی به کارگردانی جاش بون و بر اساس فیلمنامه ای که خود او به همراه کیت لی نوشته. داستان فیلم گروهی از جهش یافته های جوان را دنبال می نماید که در مرکزی مخفی نگهداری می شوند و برای زندگی خود مبارزه می نمایند.

اگرچه از نظر منتقدین این فیلم پیروزیت بزرگی نبود، اما تجربه دنیای مارول با موضوعات تیره تر و رویکرد مستقیم تر نسبت به فضای وحشت، فضایی که معمولاً دنیای DC در آن یکه تازی می نماید، در نوع خود جالب بود. با وجود اینکه فیلم را نمی توان در هیچ زمینه ای اثری پیشگامانه دانست، مجموعه بازیگران (میسی ویلیامز، آنا تیلور جوی، چارلی هیتون، آلیس راگا، بلو هانت و هنری ساگا) با بازی چشمگیرشان کاری فراتر از جبرانِ صرف فقدان اصالت اثر انجام دادند، هرچند در این نقطه احتمالاً هرچه کمتر درباره حضور مرلین منسون صحبت کنیم، بهتر باشد.

7. جعبه سیاه (Black Box)

 • کارگردان: امانوئل اوسی، کافور جونیور
 • بازیگران: فیلیسیا رشاد، آماندا کریستین، توسین موروهونفولا، تروی جیمز
 • امتیاز متاکریتیک: 62%

این فیلم به عنوان دومین قسمت از مجموعه به بلوم هاوس خوش آمدید و به صورت انحصاری از آمازون پرایم منتشر شده. داستان جعبه سیاه بر نولان رایت (مامودو آینده) متمرکز است، مردی که پس از جان سالم به در بردن از یک تصادف رانندگی با فراموشی کلنجار می رود. نولان موافقت می نماید جهت بازیابی خاطرات ازدست رفته خود تحت درمانی آزمایشی قرار گیرد، اما در نهایت با اتفاقات وحشتناکی روبرو می شود که رمزگشایی از واقعیت را به طور فزاینده ای سخت می نماید. در حالی که ممکن است عناصر علمی تخیلی برای بعضی کمی بیش از حد آشنا به نظر برسند، اما امانوئل اوسی-کافور، نویسنده و کارگردان فیلم توانسته به وسیله همین آشنایی، فضایی فوق العاده وهم آور و آزاردهنده را در طول اولین کارگردانی خود به وجود آورد.

6. گورمن روانی (PG: Psycho Goreman)

 • کارگردان: استیون کوستانسکی
 • بازیگران: نیتا خوزه هانا ، اوون مایر ، متیو نینابر
 • امتیاز متاکریتیک: 67%

قاعدتا باید از اسمش متوجه شده باشید که این فیلم قرار نیس خیلی جدی باشد. در واقع کلگورمن روانی بسیار مضحک است. از طراحی موجودات بیگانه اش که یادآور شخصیت های شرور اوایل دهه 90 پاور رنجر است گرفته تا دیالوگ های مشمئزنماینده قهرمان داستان، میمی (نیتا جوزی هانا) که کودکی بسیار کج خلق است.

بله داستان به مقدار کافی بیگانگان و مضامین بین کهکشانی دارد که در گروه علمی تخیلی جای بگیرد و (فقط) به مقدار کافی ترسناک هست که آن را جزو ژانر ترسناک قرار دهیم. اما درواقع، همه این ها ترکیبی الهام گرفته شده از آثار مختلف است که همه با زبانی محکم به گونه ای حق به جانب اجرا شده اند.

5. پیچ و خم (Meander)

 • کارگردان: متیو توری
 • بازیگران: گیا ویس، پتر فرانتسن، کورنیلیو دراجومیریسکو
 • امتیاز متاکریتیک: 63%

در چند سال گذشته بالاخره قادر بودیم شاهد حضور شایسته سینما و تلویزیون بین المللی در دنیای سینما باشیم و مخاطبان توانستند با هنر سینمای کشورهای دیگری جز آمریکا و هالیوود بیشتر آشنا شوند. با شاهکارهای تاریخ سازی مانند انگل که در سال 2019 برنده جایزه اسکار شد، سریال پیروز و محبوب اسپانیایی خانه کاغذی و سریال کره ای بازی مرکب که توانست به پربازدیدترین سریال نتفلیکس تبدیل شود، دروازه های سینمای بین المللی به روی مخاطبان باز شد و ثابت کرد که این پیروزیت ها شانسی و فقط برای یک بار نبوده.

متأسفانه، فیلم فرانسوی زبان جنایی ماتیو توری، پیچ و خم، علیرغم اینکه کلاس آموزشی کاملی در زمینه ایجاد تنش ملموس است، به مقدار کافی مورد توجه قرار نگرفته. با وجود اینکه شاید در نگاه اول موضوع این فیلم شباهتی گذرا به فرنچایز مکعب داشته باشد، اما پیچ و خم به مقدار ای اصیل، هیجان انگیز و خلاق است که می توان به عنوان نمونه کاملی از ژانر ترسناک-علمی تخیلی از آن نام برد.

4. پیری (Old)

 • کارگردان: ام. نایت شیامالان
 • بازیگران: الیزا اسکانلن، توماسین مک کنزی، الکس وولف، ویکی کریپس، ابی لی کرشا، نیکی آموکا-برد، کن لئونگ، گائل گارسیا برنال
 • امتیاز متاکریتیک: 55%

این که درباره پیری بین منتقدان اختلاف نظرهای عمیقی وجود دارد و در حال حاضر نمره اش در وب سایت روتن تومیتو دقیقا پنجاه است اصلاً عجیب نیست. این فیلم به وسیله یکی از بحث برانگیزترین کارگردانان تاریخ هالیوود، ام نایت شیامالان کارگردانی شده است. کارنامه هنری او هم شامل فیلم هایی ست که جزو شاهکارهای تمام دوران سینمای مدرن به حساب می آیند هم شامل بعضی از بدترین فیلم هایی که تا به حال ساخته شده اند. در این میان تنها تعداد انگشت شماری فیلم وجود دارد که نظر مخاطبان و منتقدان در خصوص آن ها تقریبا یکسان باشد.

درست است که پیری هرگز شاهکار سینمای مدرن نام نخواهد گرفت، اما قطعاً یکی از برترین فیلم های ترسناک-علمی تخیلی است که در سال 2020 روی پرده سینما رفته. در لفافه داستان گیر افتادن عده ای در ساحلی که به شکلی غیرقابل شرح زمان و فرایند پیری را سرعت می بخشد، شیامالان موضوعات عمیقی درباره مرگ ناگهانی و فروپاشی زمان را آنالیز می نماید که به ویژه در دوره همه گیری بیشتر با آن روبرو شده ایم.

3. مرد نامرئی (The Invisible Man)

 • کارگردان: لی ونل
 • بازیگران: الیزابت ماس، الیور جکسون-کوهن، آلدیس هاج، استورم رید، هریت دایر، مایکل دورمن، بندیکت هاردی، سم اسمیت
 • امتیاز متاکریتیک: 72%

از آنجایی که ایده مرد نامرئی موضوعی آشناست که همه در طول زندگی خود به شکلی در معرض آن قرار گرفته اند، برای تاثیرگذاری و ماندگاری، فیلم آن باید به شکلی خاص به اجرا در می آمد. خوشبختانه، این دقیقاً همان کاری بود که لی وانل در برداشت خود از رمان کلاسیک اچ. جی. ولز در سال 2020 انجام داد.

این فیلم که علاوه بر پیروزیت غافلگیرنماینده اش در باکس آفیس با تحسین جهانی هم روبه رو شد، داستان غم و اندوه دختری مضطرب را به نمایش می گذارد و با به تصویر کشیدن تکامل شخصیت الیزابت ماس و فرایند تبدیل او به قهرمانی شرور، دیدنگران را به وجد می آورد.

2. متصرف (Possessor)

 • کارگردان: برندون کراننبرگ
 • بازیگران: کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند، تاپنس میدلتون، شان بین، جنیفر جیسن لی
 • امتیاز متاکریتیک: 72%

فیلم علمی تخیلی-وحشت روان شناختی متصرف محصول 2020 و ساخته براندون کراننبرگ، تمام مرزهای ژانر ترسناک- علمی تخیلی را جابه جا نموده. با وجود این که فیلم به بعضی از موضوعاتی که مخاطب از این ژانر انتظار دارد پایبند است، فیلم هنوز هم کاملاً منحصربه فرد و بر خلاف هر چیزی ست که تا به حال دیده شده.

داستانی که قصد لو دادن آن را نداریم، در عین بی رحم بودن در نمایش خشونت و فساد اخلاقی، کاملاً مجذوب نماینده و قانع نماینده عمل نموده و شخصیت ها، چه آن هایی که دوستشان داریم و چه آن هایی که ازشان متنفریم، در بستر علمی تخیلی خارق العاده داستان، مجذوب نماینده و باورپذیر هستند. شاید متصرف فیلمی نباشد که همواره در خاطر بماند اما قطعا تا مدتی بعد از دیدن فکر بیننده را درگیر خواهد نمود.

براندون با ساخت این فیلم توانست خود را به عنوان جانشینی لایق برای میراث ژانر ترسناک-علمی تخیلی اثبات کند؛ ژانری که به وسیله پدرش دیوید کراننبورگ ایجاد شده است.

1.مکان ساکت 2 (A Quiet Place Part II)

 • کارگردان: جان کرازینسکی
 • بازیگران: امیلی بلانت کیلین مورفی میلیسنت سیموندز نوآ جوپ جایمن هانسو جان کرازینسکی
 • امتیاز متاکریتیک: 71%

بعد از پیروزیت های قسمت اول، قطعا انتظارات از قسمت دوم مکان ساکت بسیار بالا بود و به نظر می رسد با توجه به رکوردشکنی های این داستان پیروز بقا و نجات در باکس آفیس از جمله رکورد بزرگترین افتتاحیه در دوران همه گیری کرونا، نه تنها انتظارات را برآورده نموده بلکه در بعضی موارد پا را از آن هم فراتر گذاشته.

این فیلم با استفاده از همان مفهوم ساده و در عین حال بسیار بدیع و مؤثر فیلم اصلی، مخاطبان را با همان خانواده فیلم اول متحد می نماید تا در دنیایی پسا آخرالزمانی که تحت سلطه بیگانگان نابینا با حس شنوایی تقویت شده قرار گرفته، برای بقای خود کوشش نمایند.

جان کرازینسکی به عنوان کارگردان فیلم و بعلاوه نویسنده و تهیه نماینده باز می شود. امیلی بلانت، میلیسنت سیموندز و نوآ جوپ همان نقش های خود در فیلم اول را دارند و کیلین مورفی و جیمون هونسو به عنوان شخصیت های تازه اضافه شده اند. توانایی فیلم در ایجاد روایتی مجذوب نماینده به وسیله روایت بصری و تقریباً بدون دیالوگ گفتاری شوکه نماینده است. با توجه به رویکرد less is more که در فیلم بسیار به کار رفته، حتی هیولاها نیز به ندرت به صورت مستقیم دیده می شوند، اما مخاطب همچنان در تمام طول فیلم از ترس ناخن می جود.

منبع: MOVIEWEB

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1131

به "برترین فیلم های علمی ، تخیلی ترسناک دهه 2020 تا امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین فیلم های علمی ، تخیلی ترسناک دهه 2020 تا امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید