تکنیک های زوج درمانی

به گزارش مجله حیات، تکنیک های زوج درمانی (مشاوره ای که هر دو نفر درگیر در یک رابطه، برای حل مسائل خود همزمان به یک درمانگر متخصص مراجعه می نمایند) انواع مختلفی دارند که براساس صلاحدید روانشناس و مسائل موجود در رابطه شما یکی از این تکنیک ها به کار گرفته می گردد.

تکنیک های زوج درمانی

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - همه می دانیم که روابط مثل یک ماشین، نیازمند رسیدگی هستند. اگر به طور مداوم ماشینتان را آنالیز کنید و به محض بروز یک مشکل کوچک به آن برسید، از هزینه ها و آسیب های بیشتر در آینده جلوگیری نموده اید. گاهی در این جهت، خودمان از پس خرابی ها و مسائل برمی آییم و دست به کار می شویم، گاهی هم هرچه کوشش کنیم نمی گردد که نمی گردد. در این شرایط مسلما ماشین را به دست متخصص و کار را به کاردان می سپاریم.

جالب است که در رابطه با یک ماشین، برداشتن این قدم بسیار ساده و بدیهی به نظر می رسد. اما چرا وقتی حرف از رابطه یا ازدواجمان می گردد، درخواست یاری از یک مشاور متخصص تا این حد سخت می گردد؟ متاسفانه بسیاری از زوج ها زمانی به سراغ درمان و استفاده از تکنیک های زوج درمانی می فرایند که آسیب ها جدی تر شده اند و ریشه های عمیقی در رابطه دوانده اند.

بیشتر بخوانید:سه راهبرد عملی برای بهبود روابط زن و شوهر

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یک نوع رواندرمانگری است که در آن، رواندرمانگر، متخصص در زمینه ازدواج و خانواده، با سال ها تجربه در خصوص زندگی مشترک افراد و مسائل مرتبط با آن به طرفین یک رابطه عاطفی یاری می نماید که دید بهتری به رابطه شان پیدا نمایند و مسائل و مسائل را حل نمایند تا در نهایت رضایت کلی از رابطه شان افزایش پیدا کند. اگرچه تکنیک های زوج درمانی ممکن است براساس رویکرد درمانی رواندرمانگر فرق کند، اما المان های کلی همه آن ها به ترتیب زیر است:

  • تمرکز بر یک مشکل خاص (مسائل جنسی، اعتیاد، حسادت)
  • در این جلسات، بیشتر تمرکز بر حل مسائل رابطه به طور کلی است تا تمرکز بر مسائل فردی هر یک از زوجین
  • جلسات راهکار محور و شامل دخالت هایی برای ایجاد تغییرات هستند.
  • هدف گذاری دقیق و صحیح از فرایند زوج درمانی

زوج درمانی معمولا با چند سوال به صورت مصاحبه، در رابطه با تاریخچه رابطه، خانواده های طرفین، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از آن ها آغاز می گردد. البته در بعضی شرایط بحرانی درمانگر از آغاز جلسات، خیلی زود وارد بخش مشاوره بحران می گردد. پس از شناخت طرفین رابطه و همچنین تشخیص و آنالیز مشکل موجود در رابطه توسط درمانگر، او بر روی روش های درمانی تمرکز می نماید و برای جلسات مشاوره هدف گذاری و برنامه ریزی می نماید.

در طور فرایند مشاوره، درمانگر به زوج یاری می نماید تا نسبت به آنچه مسائل را پدید آورده دید پیدا نمایند و همچنین نقش هریک را در این ناکارآمدی معین می نماید. این موضوع به طرفین یاری می نماید که طور دیگری با یکدیگر و همچنین با رابطه شان روبرو شوند.

اگرچه بدست آوردن این دید بسیار مهم است، اما بعد مهم دیگری هم در زوج درمانی وجود دارد و آن تغییر در نحوه رفتار و واکنش هرکدام از آن ها نسبت به یکدیگر در رابطه است. درمانگران معمولا به زوج ها تکالیف و تمریناتی محول می نمایند تا در خانه هر روز تمرین نمایند و کم کم رفتارهایشان را تغییر دهند.

بسیاری از زوج ها بعد از جلسات زوج درمانی، رابطه شان و همچنین الگو های مخرب و مخل رابطه را شناخته اند. در نتیجه این شناخت و تغییرات پس از آن بیان احساسات، مهارت های ارتباطی و مهارت های حل مسئله هر یک از آن ها پیشرفت می نماید و در این رابطه کارآمدتر عمل خواهند کرد.

بهترین تکنیک های زوج درمانی

تکنیک های زوج درمانی بر اساس نیازها و رویکرد درمانگر شما انتخاب می گردد. با شناخت این تکنیک ها، فرایند تصمیم گیری درباره رواندرمانی و رواندرمانگرتان راحت تر خواهد بود. در ادامه با سه مورد از تکنیک های زوج درمانی آشنا می شویم:

1- تکنیک زوج درمانی گاتمن

تکنیک گاتمن، بیش از سی سال است که مورد آنالیز قرار گرفته و روی تعداد زیادی زوج آزمایش شده است. در این روش درمانگر کوشش می نماید میزان علاقه ورزی و احترام موجود در رابطه را افزایش دهد. با استفاده از تکنیک زوج درمانی گاتمن، طرفین یک رابطه یاد می گیرند که چگونه مسائل و تعارضات موجود را با دلسوزی و آرامش در کنار یکدیگر حل نمایند.

2- تکنیک قصه درمانی

در این متد، درمانگر شرایط موجود را طوری برای شما ترسیم می نماید که گویی شما از بیرون، به ماجرا و قصه زندگی خود و همسرتان نگاه می کنید و از نقطه ای بالاتر به قضاوت می پردازید. شما در این تکنیک قادر خواهید بود بی طرفانه درباره تعارضاتتان تصمیم بگیرید و بسیار راحت تر به حل آنها بپردازید.

3- تکنیک زوج درمانی احساس محور

در این روش سه هدف کلی وجود دارد؛ تکنیک احساس محور، به شما یاری خواهد نمود که احساسات خود را بهتر تشخیص دهید. در میان شما و پارتنرتان یک حس مشارکت و محبت آمیز ایجاد می نماید. رابطه متقابل و کارامد بین شما و پارتنرتان شکل می دهد. تکنیک زوج درمانی احساس محور، تا به امروز قادر بوده 70 تا 75 درصد روابط مشکل دار را بازسازی کند.

زوج درمانی برای چه کسانی مفید خواهد بود؟

تکنیک های زوج درمانی برای هر نوع رابطه ای مفید است، زوج های در شرف ازدواج، زوج های جوان، زوج های مسن، .... برای مثال، در خصوص یک زوج جوان تازه عقد نموده، دریافت مشاوره قبل از ازدواج به آن ها یاری می نماید تا انتظارات و هدف یکدیگر از ازدواج را بفهمند. یا زوج دیگری، بعد از 25 سال زندگی، ممکن است برای بازیابی هیجانات احساسی در رابطه شان به مشاوره زوج درمانی مراجعه نمایند.

زوج درمانی می تواند مسائل موجود را حل نماید و همچنین همانند یک چکاپ مسائل و چالش های پیش رو را پیش بینی و پیشگیری کند. موضوعاتی که بیشتر در جلسات زوج درمانی مطرح می شوند شامل مسائل اقتصادی، مسائل مربوط به فرزندان، روابط جنسی، خانواده ها، بیماری های حساس و سخت، اعتیاد، مسائل احساسی و تعارضات معمول است

.

تفاوت های زوج درمانی از راه دور و زوج درمانی حضوری

زوج درمانی از راه دور، علاوه بر اینکه یک تغییر انقلابی در این روش درمانی است، باعث شده شرمندگی افراد از دریافت مشاوره دیگر دلیلی بر امتناع از مراجعه به مشاور نباشد. از دیگر مزایای این روش مشاوره و تکنیک های زوج درمانی، بیشتر در دسترس بودن آن و کم هزینه تر بودن آن است.

زمانی که زوج، از راه دور با درمانگر خود در ارتباط هستند، اول؛ مراجعین این فرصت را دارند که هرآنچه که دلشان می خواهد بدون هیچگونه احساس شرم بیان نمایند. دوم؛ بیان و نوشتن مسائل و مسائل توسط طرفین قبل از ارائه به مشاور خود به فهم بهتر مشکل یاری می نماید و خود یکی از مراحل حل مسئله به شمار می رود.

این فرمت مشاوره به خصوص برای زوج هایی مناسب است که یکی از آن ها اغلب در سفر های کاری به سر می برد و یا برنامه های کاریشان باهم متفاوت است و نمی توانند همزمان در اتاق مشاوره حاضر شوند. همچنین زوج هایی که مسئولیت تربیت فرزند را به عهده دارند هم بسیار می توانند از این روش درمانی سود ببرند.

چرا بعضی از دریافت مشاوره زوج درمانی اجتناب می نمایند؟

بدفهمی چیستی زوج درمانی گاهی یکی از مهم ترین دلایلی است که زوجین را از مراجعه به مشاور و درخواست یاری بازمی دارد. بعضی تصور می نمایند که زوج درمانی فقط برای مسائل حاد، مثل اعتیاد یکی از طرفین، مفید است. بعضی دیگر هم زوج درمانی را آخرین مرحله قبل از جدایی در نظر می گیرند.

یک سری زوج درمانی را به عنوانی راهی می بینند که در آن می توانند به پارتنرشان ثابت نمایند که مشکل از آنهاست. بسیاری از افراد هستند که اصلا خبر ندارند زوج درمانی در چه گستره وسیعی از مسائل می تواند یاری نماینده باشد. آن ها نمی دانند که با دریافت مشاوره از یک متخصص، فرایند کلی رابطه شان را بهبود می بخشند و این مسئله در نهایت به سلامت و رضایت فردی می انجامد.

اگر شما هم تجربه دریافت مشاوره و استفاده از تکنیک های زوج درمانی یا مشاوره ازدواج دارید، تجربه تان را با ما درمیان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 650

به "تکنیک های زوج درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های زوج درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید