رویکرد جالب تازه برای شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید

به گزارش مجله حیات، مدل های ارائه شده نشان می دهد که بالاترین چگالی ماده تاریک در منظومه شمسی دقیقاً در نزدیکی خورشید قرار گرفته است، بنابراین در این مطالعه تازه، دانشمندان این نقطه را جستجو خواهند کرد.

رویکرد جالب تازه برای شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید

دانشمندان رویکرد نوی برای شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید پیشنهاد نموده اند که در آن از ساعت های اتمی برای تشخیص سیگنال آن ها استفاده می گردد.

در حالی که تا به امروز آزمایش های زیادی برای شناسایی ماده تاریک صورت گرفته، این ماده مرموز همچنان دست نیافتنی است. اکنون فیزیکدانان آزمایش نوی را پیشنهاد نموده اند که در آن کوشش می گردد با ارسال ساعت اتمی به نزدیک خورشید که گمان می رود ماده تاریک به مقدار زیادی در آنجا وجود دارد، سیگنال هایی را از آن ها پیدا نمایند.

ماده ای که ما هر روز در اطراف خود مشاهده می کنیم، تنها حدود 15 درصد جرم کیهان را تشکیل می دهد. 85 درصد دیگر به ماده ای عجیب و نامرئی نسبت داده شده که نور را بازتاب یا ساطع نمی کند، از این رو به آن ماده تاریک می گویند. با این حال، این ماده نامرئی حضور خود را به وسیله فعل و انفعالات گرانشی اش با نور و ماده نشان می دهد و شواهدی که به وجود آن اشاره دارند، همچنان در حال افزایش پیدا کردن است.

با این حال، با کمال ناامیدی دانشمندان هنوز به برترین مستندات ممکن دست پیدا ننموده اند. تا به امروز آزمایش هایی برای تشخیص ماده تاریک براساس ویژگی هایی که ممکن است داشته باشد یا نداشته باشد صورت گرفته است. در آزمایش های دیگری، دانشمندان در پی اثرات الکترومغناطیسی هستند که پیش بینی می گردد بعضی از ذرات ماده تاریک ایجاد می نمایند.

گفته می گردد علت پیدا نشدن شواهد مستقیم این است که دانشمندان در مکان اشتباهی (زمین) در پی آن می گردند. مدل های ارائه شده نشان می دهد که بالاترین چگالی ماده تاریک در منظومه شمسی دقیقاً در نزدیکی خورشید واقع شده است، بنابراین در این مطالعه نو، دانشمندان این نقطه را جستجو خواهند کرد.

شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید با یاری ساعت اتمی

محققان موسسه کاولی برای فیزیک و ریاضیات کیهان، دانشگاه کالیفرنیا، ایروین و دانشگاه دلاور، یک روش بالقوه نو برای تشخیص ماده تاریک در نزدیک خورشید ترسیم نموده اند. با توجه به اینکه چگالی مواد در آنجا بسیار زیاد است، انتظار می رود سیگنال های بسیار واضح تری از آزمایش های روی زمین دریافت گردد.

با توجه به اینکه ساعت های اتمی با مقدار گیری فرکانس فوتون های ساطح شده به وسیله اتم های در حال گذار کار می نمایند، باید بتوانند تشخیص دهند که ماده تاریک چه زمانی نوسانات خود را ایجاد می نمایند.

جاشوا ابی، نویسنده این مطالعه می گوید: هر چه ماده تاریک اطراف آزمایش بیشتر باشد، این نوسانات بزرگ تر هستند، بنابراین چگالی محلی ماده تاریک هنگام تجزیه و تحلیل سیگنال اهمیت زیادی دارد.

نکته مهمی که در نهایت باید به آن اشاره نمود این است که محققان می گویند فناوری مورد احتیاج برای انجام این آزمایش را در اختیار دارند. هم اکنون دانشمندان برای هماهنگی فضاپیما ها از ساعت اتمی استفاده می نمایند و کاوشگر خورشیدی پارکر نشان داده است که می توان از آن ها در مدار های نزدیک به خورشید استفاده کرد.

با این حال، هنوز تعیین نیست که این آزمایش چه زمانی قرار است به مراحل عملیات برسد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1348

به "رویکرد جالب تازه برای شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد جالب تازه برای شناسایی ماده تاریک اطراف خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید