سفر به کانادا با واکسن سینوفارم امکان پذیر شد

به گزارش مجله حیات، سال پیش با فراوری واکسن کووید-19 به وسیله شرکت های مختلفی مثل جانسون اند جانسون، فایزر، سینوواک و… واکسیناسیون در کشورها و قاره های مختلف شروع شد و هر کشور بنابر بر سهمیه معین شده از سوی کوواکس و پیش خریدی که از شرکت های دارویی داشت، اقدام به واکسیناسیون مردم و اتباعش کرد. در این بین کشورهای مختلف برای ورود مسافرانی که از کشورهای دیگر وارد می شدند، قوانین و پروتکل های متفاوتی درباره واکسیناسیون اعمال می کردند.

سفر به کانادا با واکسن سینوفارم امکان پذیر شد

کانادا نیز از جمله کشورهایی بود که تنها مسافرانی که با واکسن های فایزر-بایون تک، مدرنا، آسترازنکا/آکسفورد و جانسون اند جانسون واکسینه شده بودند، پذیرش و برای آن ها ویزای مسافرتی صادر می کرد.

باتوجه به اینکه واکسن سینوفارم یکی از اولین گزینه های مطرح شده برای واکسیناسیون در ایران بود، برای افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت به کانادا دارند این مسئله را به وجود می آورد که آیا سفر به کانادا با واکسن سینوفارم امکان پذیر است؟ یا اینکه برای سفر به کانادا چه واکسنی باید تزریق کرد؟ به ویژه اینکه هیچ کدام از واکسن هایی که موردتایید کانادا بودند، جز واکسن آسترازنکا دردسترس عموم نبود و حتی باعث شده بود که برخی افراد قید واکسیناسیون را بزنند.

طبق گزارشی که خبرگزاری رویترز در شهریورماه سال 1400 منتشرکرد، سازمان بهداشت دنیای طی اعلامیه ای استفاده اضطراری از واکسن های چینی سینوواک و سینوفارم (پکن) را مجاز اظهار داشت و این واکسن ها را در لیست مجاز مورد استفاده کشورها قرار داد.

در این بین برخی از کشورها بر تایید واکسن های مجوز گرفته از سوی WHO پافشاری کردند تا دولت بایدن آن ها را تایید کند. چرا که واکسن های موردتایید رگولاتور آمریکای شمالی و کانادا به صورت گسترده در همهکشورهای دنیا مورد استفاده قرار نمی گیرد. واکسن های مدرنا، فایزر، سینوفارم (پکن)، جانسون اند جانسون و سینوواک به ترتیب در 75، 136، 74، 55 و 41 کشور تزریق شده است.

واکسن هندی کوواکسین یا بهارات هم در همان ماه برای تصمیم گیری در خصوص صدور مجوز استفاده اضطراری در سازمان بهداشت دنیای موردبحث نهاده شد.

سینوفارم توزیع شده در کشور دقیقا همان واکسن مورد تایید سازمان بهداشت دنیای است

دکتر دنیا پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در رابطه با یک سری اظهارات در رابطه با اینکه واکسن های سینوفارمی که وارد کشور شده، از منابعی مثل سینوفارم ووهان است که تاییدیه سازمان دنیای بهداشت ندارند، در مصاحبه با خبرآنلاین گفت:

به طور کلی کشور چین چندنوع واکسن کرونا برای استفاده کشورهای دیگر عرضه نموده که شامل واکسن های سینوفارم پکن، سینوفارم ووهان، سینوواک، کان سینو می گردد. سینوفارم پکن که درحال حاضر در سطح کشور تزریق می گردد، مورد تایید سازمان بهداشت دنیای یا WHO نهاده شده است.

از ابتدای واردات واکسن تا به امروز نیز تنها همین نوع مصرف شده و از طرفی واکسن سینوفارم ووهان لزوما نامعتبر نیست، ده ها میلیون دوز از این واکسن در چین مورد استفاده نهاده شده و در حال انتقال به پلتفرم اصلی سینوفارم است. در آینده نزدیک احتمالا شاهد عرضه تنها یک نوع از واکسن سینوفارم از سمت چین خواهیم بود.

تایید واکسن سینوفارم و سینوواک در کانادا

با نزدیک شدن سرانجام سال میلادی و آغاز تعطیلات کریسمس و دنبال آن افزایش تعداد مسافران به کانادا، مقامات کانادایی از اقدامات تازه و متعدد برای تسهیل سفرهای بین المللی و مسافران ورودی به کانادا سخن گفتند.

اوایل همین هفته، 20 نوامبر2021، نخست وزیر کانادا، ترودو، از برنامه ریزی یک رویکرد سه مرحله ای برای حذف ارائه آزمایش PCR به وسیله مسافران اطلاع داد. او گفت انتظار دارد که در ابتدای امر این اتفاق بر مسافران ایالات متحده آمریکا تاثیر بگذارد و پس از آن مسافران سایر نقاط دنیا نیز شامل این مسئله شوند.

در ادامه او اطلاع داد که به زودی دانشجویان و کارگران بین المللی ملزم خواهند شد که واکسیناسیون را کامل انجام دهند و همینطور کارگران خارجی موقت و سایر مسافران برای سفر به کانادا ملزم به تکمیل واکسیناسیون می شوند. دولت کانادا بعلاوه درباره تدابیر تازه و پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از کووید-19 گفت کانادا قصد توسعه لیست واکسن های موردتایید برای مسافران را دارد و به زودی واکسن های سینوواک (Sinovac)، سینوفارم پکن (Sinopharm)، کوواکسین (COVAXIN) از تاریخ 30 نوامبر به لیست قبلی اضافه خواهند شد.

بعد از اجرای این قانون نیز از تاریخ 15 ژانویه سال 2022، گروهی از مسافران که شامل اعضای خانواده اتباع کانادا، مقیم دائم و افراد بومی، دانشجویان بین المللی 18 سال به بالاتر، ورزشکاران، دارندگان مجوز کار به غیر از افرادی که در صنایع کشاورزی و مواد غذایی مشغول به کار هستند و ارائه دهندگان خدمات ضروری مثل کامیون داران می گردد، باید به طور کامل به وسیله واکسن های تاییدشده فدرال کانادا واکسینه شده باشند.

پس از اجرای قوانین تازه، افرادی که نیمه واکسینه شده اند یا اصلا واکسن دریافت ننموده اند، تنها در صورتی که معافیت داشته باشند، می توانند به کانادا سفر نمایند، در غیر این صورت اجازه ورود به کانادا را نخواهند داشت.

چه افرادی از واکسیناسیون کامل برای سفر به کانادا معاف هستند؟

گروه های شامل کارگران و شاغلان کشاورزی و محصولات و فرآورده های غذایی، اعضا و خدمه های دریایی و کشتی رانی، پزشکان بدون مرز و افرادی که به دلایل داوطلبانه و دلسوزانه سفر می نمایند، افرادی که به تازگی اقامت کانادا گرفته اند، پناهندگانی که اسکان مجدد دارند و بچه ها زیر 18 سال از واکسیناسیون کامل برای سفر به کانادا معاف هستند.

پس از تاریخ 30 نوامبر 2021 نیز همه شهروندان و مقیمان کانادا که به طور کامل واکسن های موردتایید فدرال کانادا دریافت نموده اند، درصورتی که قصد سفر به خارج از کانادا داشته باشند که کمتر از 72 ساعت یا سه روز طول بکشد، می توانند بدون آزمایش PCR یا آزمایش مولکولی کرونا به کانادا بازگردند. مسافرانی که بیش از 3 روز کشورشان را ترک می نمایند، همچنان مثل سابق، پس از بازگشت به کانادا ملزوم به ارائه تست منفی آزمایش PCR هستند.

حذف ارائه تست PCR برای سفر به کانادا

پس از پیگیری های کارشناسان مهاجرت و بازرگانان درباره حذف الزامی بودن آزمایش پرهزینه مولکولی به دولت کانادا، بالاخره در تاریخ 17 نوامبر سال 2021 اتاق بازرگانی دولت کانادا بیانیه ای صادر کرد و خواهان حذف آزمایش PCR قبل ازسفر به کانادا برای مسافران واکسینه شده، شد.

مدیرعامل اتاق بازرگانی کانادا، پرین بیتی در مصاحبه با خبرگزاری گلوب اند میل، درباره این بیانیه گفت: آزمایشات PCR معمولا قیمتی بین 150 تا 300 دلار دارند که برای مسافرانی که به قصدهای تجاری، اقامت کوتاه مدت دارند پرهزینه و سخت است. همین امر باعث شده هزینه های سفر به کانادا بسیار گران گردد. او در ادامه گفت که رهایی از قوانین غیرضروری و قدیمی به بازگشت مشاغل کمرنگ شده در کانادا یاری می نماید.

منتقدان این بیانیه همچنان خواهان لغو کامل آزمایش ها برای مسافرانی که کارت واکسن دارند و واکسیناسیون را تکمیل نموده اند، هستند. پیش بینی می گردد دولت کانادا رویکردی تدریجی برای کاهش برخی از این اقدامات مربوط به کرونا بکند.

آیا کسانی که واکسن برکت یا اسپوتنیک دریافت نموده اند می توانند به کانادا سفر نمایند؟

تا امروز هنوز واکسن اسپوتنیک، اسپوتنیک وی که ساخت کشور روسیه هستند و واکسن برکت، ساخت ایران، مورد تایید سازمان دنیای بهداشت قرار نگرفته اند. به همین دلیل این دسته از مسافرانی که دو دوز از واکسن خود را واکسن برکت یا اسپوتنیک دریافت نموده اند، درحال حاضر امکان سفر به آمریکا یا کانادا را ندارند.

اگر دوز سوم مورد تایید کانادا باشد، امکان سفر داریم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که مثلا اگر دو دوز واکسن برکت دریافت نموده باشید و دوز سوم را سینوفارم یا آسترازنکا دریافت کنید، آیا این امکان وجود دارد که موردتایید دولت کانادا قرار بگیرید و پیروز به اخذ ویزا شوید؟ این نکته را به خاطر داشته باشید که طبق موارد گفته شده در قوانین مهاجرت و سفر کانادا، درحال حاضر امکان سفر تنها برای مسافرانی مهیا است که هر دو دوز اولیه واکسن را از بین لیست واکسن های موردتایید کانادا دریافت نموده باشند.

پس اگر دوز سوم یا بوستر از یکی از واکسن های مورد تایید کانادا دریافت کنید، همچنان اجازه سفر به کشور کانادا را نخواهید داشت.

برای سفر به کانادا کارت واکسن کاغذی ضروری است یا الکترونیکی؟

یکی از سوالاتی که با آغاز صدور کارت واکسن الکترونیکی برای افراد ایجاد شد، این بود که برای سفر به خارج از کشور آیا احتیاج به دریافت کارت واکسن الکترونیکی است؟ درصورت اینکه کارت کاغذی واکسن را دریافت نموده اید، می توانید با مراجعه به سفارت خانه و ارائه آن امکان ترجمه و پیوست آن وجود دارد.

اما توصیه ما به شما این است که اگر واکسن کرونا را داخل کشور تزریق نموده اید، حتما به وسیله وبسایت سامانه سلامت، کارت واکسن الکترونیکی به زبان انگلیسی را به رایگان دریافت کنید. دریافت و صدور این کارت چند دقیقه بیشتر زمان نمی برد. این کارت صرفا برای افرادی صادر می گردد که واکسیناسیون را در ایران تکمیل نموده اند، درصورتی که واکسن خود را در کشورهای دیگر دریافت نموده اید، حتما باید کارت واکسن کاغذی را ارائه کنید.

بدون ترزیق واکسن می توانیم سفر کنیم؟

درصورتی که تا کنون پیروز به دریافت واکسن یا تکمیل واکسیناسیون نشده اید، اکیدا توصیه می کنیم در اولین فرصت برای حذف سلامتی خودتان و دیگران تزریق کنید، همچنان می توانید به خارج از کشور سفر کنید. برخی از کشورها درحال حاضر برای ورود مسافران الزامی بر واکسیناسیون کامل ندارند. کشورهایی مثل امارات متحده عربی (دبی)، ترکیه و مالدیو تنها به دریافت تست مولکولی کرونا PCR اکتفا می نمایند و احتیاجی به ارائه گواهی تکمیل واکسیناسیون برای سفر به این کشورها نیست.

منبع: علی بابا
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1227

به "سفر به کانادا با واکسن سینوفارم امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کانادا با واکسن سینوفارم امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید