نوشیدنی محبوبی که بر خلاقیت انسان موثر است

به گزارش مجله حیات، بهداشت نیوز/ تاثیر کافئین بر روی بالا بردن سطح انرژی ما بسیار زیاد است و خوردن یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی انرژی زا که مقادیر زیادی کافئین را به بدن می رسانند، می تواند باعث از بین رفتن احساس خستگی و بی حوصلگی شود. در همین رابطه بسیاری از طرفداران قهوه و کافئین این ماده شگفت انگیز را به افزایش سطح خلاقیت ارتباط داده اند و این موضوع باعث شده که گروهی از دانشمندان در مورد تاثیر کافئین بر روی سطح خلاقیت انسان تحقیق کنند. نتایج به دست آمده جالب توجه و برخلاف چیزی هستند که بسیاری از علاقه مندان انتظار آن را دارند.

نوشیدنی محبوبی که بر خلاقیت انسان موثر است

بسیاری از ما در فیلم ها و کتاب های مختلف با این موضوع روبه رو می شویم که نویسنده، کارآگاه یا هر شخصیت دیگری که در حال انجام کاری شگفت انگیزی است، مقدار زیادی قهوه یا نوشیدنی انرژی زا که مقادیر زیادی کافئین دارند را مصرف می کند. در طول دهه ها هم کافئین به عنوان ماده ای معجزه آسا برای از بین بردن خواب آلودگی، خستگی و بالا بردن سطح انرژی بین مصرف کنندگان رایج شده است.

این افزایش سطح انرژی و رفع خستگی در اغلب اوقات با بیشتر شدن خلاقیت و بازدهی همراه است و به همین دلیل، اکثرا پیش می آید که افراد برای بیشتر شدن خلاقیت و بازدهی خود سراغ کافئین می فرایند. محققان دانشگاه آرکانزاس هم برای تعیین شدن تاثیر کافئین بر عنصر شگفت انگیز خلاقیت، پژوهش های جالب توجهی را انجام داده اند.

در این پژوهش ها، 80 داوطلب مورد آزمایش قرار گرفتند و در حالی که گروهی از افراد دارونما مصرف کردند، به مابقی داوطلبان چیزی در حدود 200 میلی گرم کافئین داده شد. دانشمندان آرکانزاس با هدف بررسی تاثیر کافئین بر روی دو نوع مجزا از تفکر انسانی که به نام های تفکر واگرا و تفکر همگرا شناخته می شوند، این پژوهش ها را انجام دادند؛ در نوع همگرا، شخص به مسائلی مثل بازدهی، حل کردن مسائل و انجام کارهای مختلف فکر می کند. در تفکر واگرا، موضوع خلاقیت و شکستن محدودیت های ذهنی پیش می آید و شخص در این نوع تفکر به دنبال نشان دادن واکنش های جدید، خلاقانه و غیرقابل انتظار است.

با توجه به فاکتورهایی که محققان به عنوان استاندارد اندازه گیری تاثیر کافئین بر روی تفکر همگرا و واگرا در نظر گرفته بودند، بررسی ها نشان داد که داوطلبان گروه کافئین در تفکر واگرا تغییر مثبتی نداشتند؛ به بیان دیگر مصرف 200 میلی گرم کافئین باعث نشده بود که این افراد خلاق تر باشند. از طرف دیگر مشاهده شد که همین افراد در تفکر همگرا قوی تر شده بودند و همچنین، خلق و خوی آن ها هم با مصرف این ماده بهتر شده بود.

بررسی ها نشان داد که مصرف کافئین در بهتر شدن حافظه افراد هم تاثیر چندانی نداشت و می توان گفت که این ماده فقط باعث بهتر شدن تمرکز و افزایش بازدهی افراد می شود. با این وجود نمی توان از تاثیر غیرمستقیم کافئین بر روی خلاقیت صرف نظر کرد؛ با اینکه ماده مورد نظر مستقیما خلاقیت را افزایش نمی دهد، وقتی قرار است که بر روی موضوع خاصی تمرکز کنیم و کار مهمی را انجام دهیم، خوردن قهوه یا هر ماده غذایی دیگری که کافئین دارد می تواند بازدهی ما را افزایش دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 48

به "نوشیدنی محبوبی که بر خلاقیت انسان موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدنی محبوبی که بر خلاقیت انسان موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید