نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس

به گزارش مجله حیات، خرید سرویس طلا یکی از مهم ترین بخش های خرید عروسی است. برای اینکه بدانید موقع خرید سرویس طلا عروس باید به چه نکاتی دقت کنید، اینجا را بخوانید.

نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس

برگزاری مجلس عروسی و جزییات آن از دیرباز یکی از دغدغه های افراد در تمامی فرهنگ های دنیا بوده است. البته بسته به مشکل پسندی عروس و داماد و اطرافیان این فرایند می تواند به یک فرایند لذت بخش و فراموش نشدنی و یا برعکس، به یک فاجعه استرس زا و پر از اعصاب خردی تبدیل شود.

آماده کردن عروس و متعلقات او در شب عروسی یکی از مهم ترین و البته وقت گیرترین قسمت های آماده شدن برای جشن عروسی است که تقریبا همه افراد اطراف عروس و داماد را درگیر خود می کند.

خرید لباس عروسی، انتخاب مدل سرویس طلا، خرید حلقه، انتخاب آرایشگاه، انتخاب آتلیه عکس و ... از جمله مهم ترین و ضروری ترین قسمت های برگزاری یک جش عروسی خوب و باشکوه محسوب می شوند که از این میان، خرید سرویس طلا به دلیل پرهزینه تر بودن نسبت به سایر قسمت ها، وقت و توجه بیشتری نیاز دارد.

از آنجا که هدیه دادن طلا و جواهر به عروس از گذشته تا به امروز، یکی از سنت های اصیل و مهم هند بوده، استفاده از سرویس طلا و جواهر برای عروس نیز بیش از هر شهر یا کشور دیگری، مورد توجه عروس های هندی بوده است. هندی ها معتقدند که عروس باید با انواع طلا و جواهر تزیین شود تا همانند خورشید بدرخشد. همچنین؛ داشتن طلا و جواهرات بیشتر نوعی کسب اعتبار نزد خانواده همسر یک عروس هندی محسوب می شود.

بر عکس هندی ها، عروس های اروپایی و آمریکایی به ندرت از زیورآلات سنگین و پر زرق وبرق استفاده می کنند زیرا بیشتر طراحان مد عروسی معتقدند که خود عروس باید محور مجلس عروسی باشد نه زرق و برق جواهرات و لباس عروس.

البته بررسی های جدید نشان می دهد که اخیرا توجه عروس های اروپایی و امریکایی نیز تا حدودی به سمت زیورآلات بزرگ و سنگین جلب شده اما با این حال؛ تنها یک تکه طلا را برای آراستن عروس کافی می دانند. در ایران اما خرید سرویس طلای عروسی که یکی از رسوم و آداب مهم عروسی ایرانی هاست، در واقع نوعی هدیه داماد به عروس محسوب می شود و از آنجا که خرید طلا در ایران نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود، خرید یک سرویس طلای خوب و سنگین، هم برای عروس و هم برای داماد اهمیت دارد.

نکات مهم قبل از خرید سرویس طلا عروس:

همان طور که احتمالا دیده یا شنیده اید، خرید طلا از آن خریدهایی است که عروس خانم و آقا داماد را حسابی کلافه و خسته می کند. گشتن به دنبال مدل دل خواه با قیمت مناسب و همچنین در نظر دریافت پشنهادات و نقدها اطرافیان برای این خرید سنگین و پرهزینه باعث می شود که این فرایند در بسیاری از موارد به یک کار خسته کننده و عذاب آور تبدیل شود اما اگر قبل از رفتن به طلافروشی ، بودجه خود را برآورد نموده و مدل مورد نظرتان را انتخاب نموده باشید، در وقت خود صرفه جویی نموده و دچار حاشیه و سردرگمی و احتمالا پشیمانی نخواهید شد.

با توجه به اهمیت موضوع، نکات و جزییات مهم درباره خرید سرویس طلای عروس را به صورت کامل و جامع برای شما آماده نموده ایم و امیدواریم بتوانید از این نکته ها هنگام خرید سرویس و حلقه طلای عروسی استفاده کنید.

  • از فروشنده فاکتور بگیرید

اولین سوالی که ممکن است موقع خرید طلا به ذهن شما برسد، عیار طلاست. بهترین طلا در ایران، طلای 18 عیار است.

تنها طلای 24 عیار خالص، شمش طلاست که به دلیل نرمی بودن آن، نمی توان به تنهایی از آن برای ساخت زیورآلات استفاده نمود. سازندگان طلا برای آنکه بتوانند آن را به زیورآلات تبدیل کنند، مقادری مشخصی مس و نقره نیز به آن اضافه می کنند تا با پایین آمدن عیار، به فلزی قابل ساخت تبدیل شود.

تشخیص عیار طلا راه اساسی ندارد. مواردی مثل شماره و چیزهایی که روی طلا حک می شود نیز نمی توانند میزان خالص بودن طلا (عیار طلا) را تایید کنند. در نتیجه تنها راه تضمین عیار طلا فاکتور فروشنده است.

در فاکتور خرید، به مشتری اطمینان داده می شود که فروشنده بابت اصل بودن و عیار واقعی طلا مسئول است. پس حتما حلقه ها و سرویس طلای خود را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و هرگز بدون دریافت فاکتوری که نوع جنس، وزن و عیار طلا روی آن نوشته شده باشد و به امضای فروشنده رسیده باشد، طلا نخرید.

  • از فروشگاه های معتبر خرید کنید

معمولا اتحادیه طلا فروشان سالی دو بار دقت ترازوهای طلا فروشی ها را اندازه می گیرند البته شما برای اطمینان می توانید طلای خریداری شده را در مغازه دیگری نیز وزن کنید.

سازمان ملی استاندارد نیز به تولیدکنندگان طلا، کدی اختصاص داده که طلای ساخته شده را از طریق کد سازنده قابل رهگیری می کند. همچنین اگر فردی به عیار طلای خریداری شده شک کند می تواند به همراه اصل جنس و فاکتور خرید آن به اتحادیه طلا و جواهر مراجعه کند و واحد فروشنده باید پاسخگو باشد. البته لازمه این نکته این است که از طلافروشی هایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند، خرید نموده باشید چون در غیر این صورت اتحادیه هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

سازمان ملی استاندارد نیز هر ماه یک بار به طلا فروشیها مراجعه نموده و یک نمونه از اجناس را برای آزمایش می برد. در صورتی که عیار جنس طلای آزمایش شده پایین باشد، طلافروش و شرکت سازنده باید پاسخگو باشند. از سوی دیگر، ترازوهای طلافروشی ها دیجیتالی بوده و از طریق سازمان ملی استاندارد کنترل شده است و امکان خطا در آنها وجود ندارد. با این حال سالی یک بارترازوها توسط اتحادیه طلا و جواهر و سالی دو بار توسط کارشناسان سازمان ملی استاندارد بازبینی و کنترل می شود.

  • مواظب شیادها و سودجویان باشید

یک نکته مهم موقع خرید طلا، تشخیص طلای دست دوم است. طلای دست دوم را در بسیاری از موراد می توان از قفل آن شناخت به این ترتیب که باید یک نگاه به ظاهر آن به خصوص به قفل و بندی است که در آن به کار رفته است بیندازید. در طلای دست دوم، این قسمت ها در مقایسه با بخش های دیگر، براقیت کمتری دارند و این به خاطر استفاده هایی است که از طلا شده. همچنین در این قسمت خش هایی هم ممکن است دیده شود.

طرفداران جواهرات بخوانند

اگر به خرید جواهر علاقه مند هستید، حتما جواهرات و سنگ های قیمتی را فقط و فقط از واحدهایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند و پروانه کسب دارند، خریداری کنید تا اگر خلافی صورت گرفت از سوی اتحادیه قابل پیگیری باشد. نکات انتخاب جواهر اصل هم تا حدودی مثل طلاست، یعنی باید طبق فاکتور به فروشنده اعتماد کرد. بهترین راسته برای خریدن جواهر راسته خیابان کریم خان زند است اما اگر خودتان مغازه ای را سراغ دارید که قابل اعتماد است، می توانید به آن مراجعه کنید. جواهر فروشیهای گاندی و میرداماد را هم از قلم نیاندازید. جواهرسازان قدیمی مثل گوهربین، ساعتچی،زمردیان و مظفریان هم از صاحب نامان عرصه طلا و جواهر در ایران هستند.

در مورد جواهرات این را بدانید که به طور کلی، 4نوع سنگ قیمتی (الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز) وجود دارد و تعداد زیادی سنگ های نیمه قیمتی مانند آمیتیس، سیترین، توپاژ و... که پیاده شدن این سنگ ها روی طلا، آن را به جواهر تبدیل می کند. اینکه هنگام خرید جواهر چه سنگی را در اولویت قرار دهید یا تشخیص مرغوب بودن سنگ، دغدغه بسیاری از خریداران جواهر است؛ اصلی ترین راه شناسایی سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی از مشابه های مصنوعی یا کم ارزش آن ، مقایسه خواص فیزیکی و شیمیایی آن هاست که یا با مشاهده ظاهری تشخیص داده می شود و یا با آزمایش قابل بررسی است.

  • حواستان به نگین هایی تقلبی باشد

امروزه با رشد تکنولوژی اگر چه شباهت نگین های مصنوعی به اصل بسیار زیاد شده؛ اما ابزار بررسی و راه های تشخیص اصل از بدل نیز دقیق تر شده اند.

از جمله مشخصات ظاهری برای تشخیص سنگ ها می توان به رنگ ، شفافیت ، جلا و ناخالصی های طبیعی اشاره کرد که البته این تشخیص تنها از عهده کارشناسان حرفه ای برمی آید.

برای جلوگیری از به وجود آمدن مسائل عدیده، تنها راه این است که از جواهر فروشی هایی خرید کنید که معتبر بوده و جنس خریداری شده را تضمین کنند.

امیدواریم با رعایت نکات ذکرشده، خریدی عالی، مناسب و تضمین شده داشته باشید و در طول این جهت فراموش نشدنی به مسئله ای برنخورید تا خاطره ای خوش از این روزها در خاطر خود و اطرافیان تان شکل بگیرد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 395

به "نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید