تور ارزان چین: هشدار چین اثر کرد؛ نانسی پلوسی به تایوان نمی رود

به گزارش مجله حیات، در پی هشدار های چین درباره سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، طبق بیانیه این قانونگذار آمریکایی او قرار نیست به این جزیره برود.

تور ارزان چین: هشدار چین اثر کرد؛ نانسی پلوسی به تایوان نمی رود

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش فارس، پس از شدت گرفتن هشدار های مقام های ارشد پکن به واشنگتن درباره تایوان، به نظر می رسد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصدش را برای سفر به این جزیره کنار گذاشته است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک بیانیه درباره سفر دوره ای خود به تعدادی از کشور های آسیایی توضیحاتی ارائه داد؛ توضیحاتی که در آن اشاره ای درباره سفر احتمالی این مقام ارشد کنگره به تایوان نشده است.

در بیانیه این قانونگذار ارشد دموکرات آمریکایی آمده است: نانسی پلوسی ریاست هیاتی از کنگره به منطقه ایندوپاسفیک (منطقه ها حائل دو اقیانوس هند و آرام) از جمله ملاقات هایی از سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن، را برعهده دارد. تمرکز این سفر بر امنیت متقابل، مشارکت مالی و حکومت دموکراتیک در منطقه ایندوپاسیفیک خواهد بود.

پلوسی درباره چرایی این سفر گفت: امروز هیات کنگره ما به ایندوپاسیفیک سفر می نماید تا بار دیگر بر تعهد قوی و تزلزل ناپذیر آمریکا به متحدان و دوستانمان در منطقه تاکید کند. در سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن و با دوستانمان در این منطقه، هیات ما طی ملاقات ها در سطوح بالا درباره چگونگی به پیش بردن بیشتر منافع و ارزش های مشترک خود از جمله صلح و امنیت، رشد مالی و تجارت، همه گیری کووید 19، بحران آب و هوا، حقوق بشر و حکومت دموکراتیک صحبت خواهیم کرد. تحت رهبری قوی رئیس جمهور بایدن، آمریکا قاطعانه به تعامل هوشمندانه و استراتژیک در منطقه متعهد است و درک می نماید که یک ایندوپاسیفیک آرام، آزاد و شکوفا برای رفاه کشور ما و سراسر دنیا بسیار مهم است.

در بیانیه نانسی پلوسی و توضیحات او درباره سفر هیات عالی رتبه کنگره آمریکا هیچ اشاره ای به سفر احتمالی او به تایوان نشده است؛ سفری که طی روز های اخیر بسیار خبرساز شده و هشدار های شدید مقام های چین درباره این سفر را در پی داشته است.

بیانیه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تنها ساعتی بعد از شروع رزمایش دریایی چین در دریای چین جنوبی در شروع تور آسیایی نانسی پلوسی صادر شده است.

طی روز های اخیر بار ها خبر هایی درباره قصد نانسی پلوسی برای انجام سفر به تایوان منتشر شد و اخیرا شبکه خبری سی ان ان گزارش داده بود که احتمالاً سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام خواهد شد.

در پی برآورد ها درباره سفر این مقام ارشد آمریکایی به جزیره تایوان و هشدار های تند چین، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری پنج شنبه هفته گذشته گفت، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا معتقد است، به او ربطی ندارد که به پلوسی توصیه کند به تایوان برود یا نه.

اظهارنظر سخنگوی کاخ سفید در شرایطی مطرح شده که پیشتر جو بایدن با انداختن توپ به زمین نیرو های مسلح آمریکا گفته بود، سران نظامی آمریکا انجام سفر پلوسی به تایوان را اقدامی خطرناک می دانند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می نماید. اخیراَ دولت آمریکا لایحه صد ها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

پیشتر و با شدت گرفتن هشدار های پکن علیه واشنگتن درباره سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، کین گانگ سفیر چین در آمریکا هم در این باره به آمریکایی ها هشدار داد.

به گفته این دیپلمات ارشد پکن، مساله تایوان همیشه مهمترین و حساس ترین موضوع اصلی در روابط چین و آمریکا بوده است. وی اضافه نمود، دولت چین برای صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان ارزش قائل است و نهایت کوشش را برای اتحاد مجدد صلح آمیز (تایوان و چین) انجام داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1282

به "تور ارزان چین: هشدار چین اثر کرد؛ نانسی پلوسی به تایوان نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان چین: هشدار چین اثر کرد؛ نانسی پلوسی به تایوان نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید