واقعیت زندگی چیست؟ (11 باور مفید در پذیرش واقعیت)

به گزارش مجله حیات، پذیرش واقعیت به سلامت روان شما کمک می کند اگر باور داشته باشید که رنج و سختی می تواند به زندگی معنا داده و موجب رشد و خودشکوفایی انسان شود.

واقعیت زندگی چیست؟ (11 باور مفید در پذیرش واقعیت)

توانایی روبرو شدن با واقعیت از اصول بهداشت روانی به حساب می آید. عدم پذیرش واقعیت می تواند موجب آسیب گردد. استفاده از مکانیسم های دفاعی شاید تا حدی قابل قبول باشد و اضطراب را در فرد کاهش دهد اما عادت به گریز از واقعیت موجب بروز ناراحتی های اجتماعی و روانی در فرد شده و در عوض پذیرش واقعیت می تواند به رشد انسان کمک کند.

شما می توانید از روبرو شدن با واقعیّت اجتناب کنید اما نمی توانید از نتایج اجتناب خود از واقعیت، اجتناب کنید.

پذیرش واقعیت به چه معناست؟

پذیرش واقعیات فعلی یعنی تایید آنچه در شرف وقوع است. تایید شرایط فعلی به این معنا نیست که باید آن را دوست داشته باشیم بلکه باید آن را بپذیریم و تشخیص دهیم که همین است. انکار شرایط و واقعیات موجود کمکی به حل مسائل ما نمی کند بلکه باعث می گردد که از تغییر موثرمان به سوی بهبود این شرایط جلوگیری گردد. انکار، یک مکانیسم دفاعی برای محافظت انسان از وقایع ناخوشایندست که در ذهن وی شکل می گیرد و برای مدت کوتاهی می تواند انسان را آرام کند و می توان تظاهر کرد که همه چیز خوب است ولی دیر یا زود این رویاها پایان می پذیرند. بنابراین اجتناب از احساسات منفی، واقعیت را تغییر نخواهد داد و گاهی باید با واقعیات تلخ روبرو شد.

باورهایی که به شما در پذیرش واقعیت کمک می کند

وقتی شرایط زندگی سخت می گردد و با مسائل متعددی در زندگی روبرو می شوید، می توانید اجازه دهید آن شرایط ویرانتان کند و یا قو ی ترتان کند. روبرو شدن با واقعیت، انسان را به رهایی می رساند. انرژی فراوانی که برای انکار و پنهان شدن از حقیقت به کار می برید آزادانه از جسم تان حرکت می کند و رهایی را تجربه خواهید کرد.

1. زندگی و عشق با درد معنا می یابد

ما درمورد عالی بودن زندگی و عشق حرف می زنیم ولی هر روز خودمان را از هر دو آنها پنهان می کنیم. خودمان را از حقیقی ترین احساساتمان پنهان می کنیم. زیرا واقعیت این است که عشق و زندگی گاهی ناراحت کننده می گردد و احساسی که ایجاد می کند اذیتمان می کند. از کودکی به ما یاد داده اند که همه دردها بد و مضر هستند در حالی که درد برای بیدار کردن ماست. فقط زمانی می توانید بفهمید که تا چه اندازه قوی هستید که قوی بودن تنها گزینه باقی برای شما باشد.

2. زندگی ایدآل نیست اما خوب است

برای پذیرش واقعیت باور داشته باشید که داشتن روزهای سخت و ناراحت کننده هیچ اشکالی ندارد. هر روز صبح از خواب بیدار شوید، خوب به اطرافتان نگاه کنید و هیچ چیز را نادیده نگیرید. هر روز یک هدیه است. نگذارید درد و رنج یک موقعیت زندگی ناامیدتان کند. نگذارید منفی بودن خسته تان کند. نگرشتان را عوض کنید، واقعیات نیز عوض خواهند شد.

3. ترس ها در ذهن ما قوی می شوند

بااینکه ترس می تواند وحشتناک باشد و بیشتر از هر نیروی دیگری در دنیا انسان ها را شکست می دهد، اما به آن اندازه که به نظر می رسد هم قوی نیست. ترس فقط به همان اندازه که ذهن شما اجازه می دهد، قوی می گردد. هنوز هم می توانید کنترل اوضاع به دست بگیرید. رمز کار این است که ترستان را شناخته و مستقیماً با آن برخورد کنید. شجاع باشید! و یادتان باشد که شجاعت به این معنی نیست که نترسید؛ شجاعت یعنی اجازه ندهید ترس جلو شما را بگیرد و نگذارد در زندگی تان جلو روید.

4. تجربه هدیه زندگی در راستا رشد است

به مرور زمان متوجه می شوید که زندگی سخت تر یا آسان تر از چیزی که فکر می کردید نیست. ولی اتفاقات همیشه همان زمان که انتظارش را دارید نمی افتند. این چیز بدی نیست؛ همین است که زندگی را جالب کرده است. با یک نگرش مثبت همیشه به طور لذت بخشی غافلگیر خواهید شد. تجربه دقیقا چیزی است که وقتی اوضاع آنطور که می خواهید پیش نمی رود، به دست می آورید و تجربه ارزشمندترین تسهیلات زندگی است، همان چیزی که به شما قدرت می دهد. شما این قدرت را دارید که زخم ها و نگرانی هایتان را به دانش تبدیل کنید؛ فقط باید با پذیرش واقعیت از چیزی که آموخته اید برای برداشتن قدم به جلو استفاده کنید.

5. تنها آنچه را می توان تغییر داد که مسئولیت آن را پذیرفت

قیمت شادی و خوشبختی، مسئولیت پذیری است. به محض اینکه از مسئول کردن آدمها و چیزهای دیگر برای خوشبختیتان دست بکشید، شادتر و خوشبخت تر خواهید شد. میل شما به پذیرش مسئولیت زندگی خودتان، حتی اگر دیگران هم در آن نقش داشته باشند، یعنی قهرمان زندگی خودتان بودن، نه قربانی آن.

6. زمان حال تنها چیزی است که باید با آن کنار بیایید

شما به هر ترتیبی می توانید برای رسیدن به یک آینده ایدآل تلاش کنید اما برای اینکار باید بتوانید با پذیرش واقعیت کنونی با دنیا همانطور که امروز هست کنار بیایید. گاهی اوقات، از تجربه کردن جایی که دقیقا هستیم خودداری می کنیم زیرا برحسب تجربیات گذشته مان باور داریم اینجا جایی نیست که باید باشیم. اما واقعیت این است که جایی که الان هستید دقیقا جایی است که لازم بوده باشید تا بتوانید به جایی که فردا باید باشید برسید. پس قدر جایی که هستید را بدانید. خوشبختی یک طرزفکر است که فقط می توان آن را در زمان حال طراحی کرد. نقطه ای در آینده یا لحظه ای در گذشته نیست.

7. همیشه چیزی برای شکرگزاری وجود دارد

مثبت بودن در موقعیت های منفی، ساده لوحانه نیست؛ نشانه رهبری و قدرت است. اگر در زمان هایی که چیزهای زیادی برای شکایت کردن و گریه کردن وجود دارد، ترجیح دهید لبخند بزنید و شکرگزار زندگی تان باشید، کار درستی انجام می دهید. این شادی و خوشبختی نیست که ما را شکرگزار می کند بلکه قدرشناسی و شکرگزاری است که شاد و خوشبختمان می کند.

8. صبر لازمه رسیدن به نتیجه است

نتیجه های فوری معمولا بهترین نتیجه نیست. با صبر می توانید توانایی هایتان را به طرز قابل توجهی گسترش دهید. اگر همیشه همه آرزوهایتان فورا برآورده شوند، دیگری چیزی که به دنبالش باشید نخواهید داشت. یادتان باشد، صبر تمایل به متمرکز بودن، برداشتن قدم های بااعتمادبه نفس و دانستن این است که فقط با هر بار برداشتن یک سنگ است که می توانید کوهی را جابه جا کنید.

9. خودتان به خودتان ارزش بدهید

شما به این دنیا نیامده اید که با انتظارات دیگران زندگی کنید، دیگران هم همینطور. موفقیت برای هرکدام از ما مفهومی متفاوت دارد. درنهایت موفقیت یعنی بتوانید با شادی به روش خودتان زندگی کنید. برای تاثیرگذار بودن لازم نیست بدرخشید. برای مهم بودن نباید حتما مشهور باشید. لازم نیست کسی به شما ارزش بدهد. همین الان هم فرد ارزشمندی هستید. فقط باید خودتان و چیزی که آرزو دارید به آن دست پیدا کنید را باور داشته باشید. موفقیت همان چیزی است که شما تعریفش می کنید نه چیزی که بقیه می گویند باید به آن برسید.

10. شما تنها نیستید

وقتی به خودتان می گویید که تنها هستید، این فقط ذهن نگرانتان است که می خواهد شما را درگیر دروغ های خود کند. همیشه کسی هست که درد مشترکی با شما داشته باشد. شاید نتوانید فورا او را بیابید یا با او حرف بزنید، اما وجود دارند. اگر الان احساس ناامیدی و دلسردی می کنید، بدانید که تنها نیستید و ما همدیگر را درک می کنیم.

11. رنج به ما قدرت و به زندگی معنا می دهد

یکی از بزرگترین نعمت های زندگی این واقعیت است که زندگی سخت است و در برخورد با سختی های زندگی، قدرتی بسیار ارزشمند در ما به وجود می آید. قدرت ناشی از پذیرش واقعیت به ما این امکان را می دهد که بتوانیم به عمیق ترین و معنادارترین اهداف زندگی مان دست پیدا کنیم. دلیل آن این است که زندگی سخت است و ما قادریم که از آن چیزی فوق العاده بسازیم و فراتر از رنج هایمان برخیزیم و تفاوت و تغییر ایجاد کنیم.

نیچه: آنچه شما را نکشد، قوی ترتان می کند.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 491

به "واقعیت زندگی چیست؟ (11 باور مفید در پذیرش واقعیت)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت زندگی چیست؟ (11 باور مفید در پذیرش واقعیت)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید