سرانجام فاز اول پروژه حفاظت و بازسازی دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

به گزارش مجله حیات، به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، روز دوشنبه 31 خرداد 1400 با اعلام این خبر گفت:به دنبال اختصاص اعتبار ویژه بازسازی اضطراری دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با برگزاری فرآیند مناقصه و معین پیمانکار تخصصی بازسازی، فاز نخست پروژه حفاظت و بازسازی دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد شروع شد و در کمتر از یک ماه آینده، این پروژه به سرانجام خواهد رسید.

سرانجام فاز اول پروژه حفاظت و بازسازی دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اضافه نمود: اعتبار این مرحله از پروژه بالغ بر 4میلیارد و 500 میلیون ریال است که با بعضی اقدامات تکمیلی، به رقمی حدود 5میلیارد و 500میلیون ریال خواهد رسید.

قدیر افروند رئیس اداره فنی و مهندسی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز در این باره گفت: قدمت حصار و دیوار تاریخی این مجموعه به اوایل سده حاضر می رسد و در آن بخشی که فاز نخست پروژه در حال اجرا است و شامل بخش تاریخی این حصار محسوب می گردد، بر اساس آنالیز و مطالعات اجرا شده شالوده دیوار از مصالح خشت و چینه شکل گرفته، هر چند در قسمت های بازسازی شده در همین بخش، مصالح غالبا از آجر است.

او اضافه نمود: در بخش تحتانی دیوار نیز آزاره ای سنگی با منطق جلوگیری از نفوذ رطوبت صعودی با چیدمانی منظم و قاب شده و هره چینی منظم از آجر، دیده می گردد.

افروند اضافه نمود: با توجه به جلسات و هماهنگی های اجرا شده با اداره کل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی مقرر شد مطالعات آسیب شناسی و طرح حفاظت و بازسازی تهیه گردد که این موضوع به مشاور مربوطه محول و در اسرع وقت تهیه شد و سپس توضیح خدمات پروژه بر اساس طرح و نقشه های اجرایی مربوطه آنالیز و در اختیار پیمانکار نهاده شد که خوشبختانه هم اکنون پروژه مذکور با پیشرفتی بیش از 60 درصد در دو بخش بازسازی دیوارها و نیز تعمیرات پوشش شیروانی آن، در حال اجرا است.

موقعیت مکانی فاز نخست از پروژه بازسازی دیوار تاریخی سعدآباد، حد فاصل میدان دربند تا دروازه تاریخی جعفرآباد، خواهد بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 869

به "سرانجام فاز اول پروژه حفاظت و بازسازی دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام فاز اول پروژه حفاظت و بازسازی دیوار محیطی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید