آنتی بادی چیست؟ می توان با آن کرونا را شکست داد؟

به گزارش مجله حیات، روزنامه خراسان - منصوری: ویروس کرونا مطمئنا ترسناک است و کاری کرده که سبک زندگی مردم جهان تغییر کند و روز های زیادی را در خانه قرنطینه شوند تا از گزند این ویروس در امان بمانند. اما مقالات و پژوهش ها این احتمال را قوت می بخشند که این ویروس به سادگی ما را ترک نمی کند و تا پیدا شدن دارو واکسن در میان ما خواهد بود.

آنتی بادی چیست؟ می توان با آن کرونا را شکست داد؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

در این میان چندین راه برای کنار آمدن با این گودزیلای کوچک هم ارائه شده که می توان به قرنطینه سفت و سخت و تداوم خانه نشینی اشاره کرد که بسکمک از کارشناسان این راه را برای غلبه بر کرونا درست نمی دانند، چون از یک سو باعث رکود اقتصاد می گردد و از سوی دیگر بیشتر خانواده ها هزینه لازم برای زندگی بدون کار در مدت طولانی را ندارند. از طرف دیگر حضور در جامعه و آغاز کسب و کار می تواند سلامت مردم را با خطر همراه کند.

در این میان راه سومی هم مطرح شده که در حال بررسی بوده و کشور ما نیز در حال پیگیری و تحقیق درباره آن است. در این روش کارشناسان معتقدند که می توان از آنتی بادی تشکیل شده در بدن بیماران بهبود یافته به دیگر بیماران برای بهبودی کمک کرد وبه طور مشخص آلمانی ها معتقدند که می توان ارتشی از بیماران بهبود یافته که روز به روز هم به تعداد آن ها افزوده می گردد، برای جنگ با کرونا و فعالیت های اقتصادی تشکیل داد. در همین زمینه رئیس جمهور در جلسه چهارشنبه هیئت دولت از تولید کیت هایی که در زمان کوتاهی نشان می دهد آیا فرد ویروس کرونا گرفته و پشت سرگذاشته یا نه، توسط معاونت علم و فناوری خبر داد.

آنتی بادی چیست؟

سیستم ایمنی بدن انسان به شیوه استثنایی و فوق العاده ای کار می کند. این سیستم، مکانیسم شناسایی و از بین بردن مواد خارجی منحصر به خود را دارد. آنتی بادی یا همان پادتن نوعی پروتئین خونی است که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می گردد و به عوامل خارجی مثل باکتری و ویروس حمله و اثر آن ها روی بدن را خنثی می کند.

به گزارش وکس آنتی بادی ها می توانند نشان دهند که آیا فرد به ویروس کرونا آلوده شده و بهبود یافته است یا خیر؛ بنابراین آنتی بادی ها می توانند به طور بالقوه زندگی عمومی افراد را تحت تاثیر قرار دهند. سخنگوی مراکز مدیریت و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) می گوید: مرکز ما برنامه بررسی آزمایش خونی را آغاز کرده است که کمک می کند شخص حتی در صورت آغاز علایم در معرض کروناویروس قرار نگیرد.

روش تشکیل ارتش آنتی کرونایی

هرچند هنوز در مراحل اولیه شناسایی ویروس عامل کووید19 هستیم و بازه ایمن ماندن بدن بیماران پس از بهبود مشخص نیست، اما روش هایی برای شناسایی وجود آنتی بادی یا همان پادتن های ویروس کرونا در بدن حتی پس از پاک سازی ویروس در دسترس است.

به گزارش وایرد، این پادتن ها در واقع سپری در برابر ویروس هستند و حضور آن ها نشان دهنده ایمن بودن فرد برابر کروناست. هرچند برخی احتمال ابتلای دوباره این افراد به کرونا را مطرح کرده اند، اما بعید است این اتفاق تا زمان وجود پادتن روی دهد و حتی لری بریلینت اپیدمیولوژیست معروفی که نقش مهمی در ریشه کنی آبله داشت، در این باره می گوید: مواردی گزارش شده که افراد پس از بهبودی، دوباره به آن مبتلا شده اند، ولی احتمال می دهم این موارد به اشتباه تشخیص بر می گردد و ابتلای دوباره نیست.

البته هنوز مشخص نیست که این ایمنی تا چه حد است، اما به تازگی دکتر آنتونی فاوچی، متخصص برجسته بیماری های عفونی ایالات متحده گفته است: متخصصان مطالعه این بیماری تقریبا مطمئن هستند که بیماران بهبود یافته کرونا، ایمنی زیادی در برابر آن دارند. اگر این ویروس مانند هر ویروس دیگری که می شناسیم عمل کند، به محض بهتر شدن، ایمنی خواهید داشت که شما را از عفونت مجدد محافظت می کند.

ظرفیت استفاده از بیماران بهبود یافته و مصون برای احیای صنایع و کسب و کار ها توسط متخصصان بسکمک بررسی شده است و آن ها راه های مختلفی را برای شناسایی سربازان ارتش کرونا مطرح کرده اند. بریلینت ایده استفاده از کارت شناسایی یا مچ بند های مخصوص را مطرح کرده است. پزشکان آلمانی امیدوارند طی همین ماه با صدور تاییدیه های ایمنی امکان اشتغال دوباره افراد را فراهم سازند. هفته گذشته وزارت بهداشت بریتانیا از طرحی برای اعطای گذرنامه ایمنی پرده برداشت و سیاستمداران ایتالیایی هم در حال بررسی گسترش طرح گذرنامه کووید در جامعه هستند.

ارتش کرونا؛ معجزه شفای مبتلایان

تبدیل بیماران سابق به نیرو های شفا دهنده می تواند امید فراوانی را به جامعه و بیماران کنونی تزریق کند. ویروس کووید-19 همیشه به یک روش مشابه به بشر حمله می کند، اما مزیت ما نسبت به ویروس امکان تغییر راهبرد دفاعی، سازمان دهی مجدد و اختصاص منابع به گونه ای است که بیشترین کارایی را داشته باشند. ما حتی می توانیم پادتن های ایجاد شده در بدن بیماران بهبود یافته را به افراد دیگر تزریق کنیم و این سپر طبیعی را با دیگران به اشتراک بگذاریم. ما قادریم آرایش جنگی خود را تغییر دهیم و با انتقال نیرو های ایمن در برابر ویروس به جبهه های اصلی، راه شیوع آن را سد کنیم.

شبکه ان بی سی هم در گزارشی که از بیمارستان مانت ساینای در نیویورک تهیه کرده از آغاز طرح درمانی - تحقیقی با استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته خبر داده است. به گفته کارشناسان، در این گزارش هر داوطلب می تواند با اهدای پلاسما به چهار بیمار برای بهبودی کمک کند.

همزمان با گزارش شبکه ان بی سی، خبرگزاری ایسنا هم از آغاز طرح مشابهی در کرج توسط دانشگاه علوم پزشکی استان البرز خبر داد که به موجب آن پژوهشگران کشورمان از بهبود یافتگان کرونا در کرج دعوت کرده اند که با اهدای خون و پلاسما به این طرح درمانی - تحقیقاتی کمک کنند. پیش از این هم در بیمارستان مسیح دانشوری این روش درمانی آغاز شده بود.

ایراد های ساخت ارتش ضد کرونایی

به گزارش وایرد، پیاده سازی این راهبرد ها مثل هر نبرد دیگری نیاز به زیر پا گذاشتن برخی احساسات دارد چرا که در وهله اول مردم را به چند دسته مختلف مثل ایمن، آسیب پذیر، کادر درمانی در خط مقدم و... تقسیم می کند. در این شرایط برخی در قرنطینه به سر می برند، اما برخی دیگر امکان خروج آزادانه از منزل را دارند. ما باید تنش ها را از همین حالا پیش بینی کنیم و مانع شکل گیری آن ها شویم.

هرچند ماهیت اصلی ارتش ضدکرونا فداکاری است که در راه بهبودی سریع جامعه و کمک به دیگران گام برمی دارند و همین مسئله باعث تجلیل از آن ها خواهد شد. اپیدمی کرونا آزمونی جدی برای همه کشورهاست و نتیجه آن بر اساس جان های نجات داده شده، درس های فرا گرفته شده و ثبات جامعه پس از خاتمه بحران مشخص خواهد شد. اگر می خواهیم فردا کنار هم باشیم، باید امروز از هم فاصله بگیریم.

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 247

به "آنتی بادی چیست؟ می توان با آن کرونا را شکست داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بادی چیست؟ می توان با آن کرونا را شکست داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید