آیا محصولات استراتژیک خراسان جنوبی راهی قطر می گردد؟ (تور دوحه)

به گزارش مجله حیات، درحالی تا شروع جام جهانی فوتبال 13 روز زمان باقی است که قرار بود تا 10 آبان محصولات استان برای حضور در نمایشگاه برای معرفی به قطر ارسال شوند، اما با وجود اینکه تنها یک روز دیگر زمان باقی است تا این لحظه هنوز این امر محقق نشده است.

آیا محصولات استراتژیک خراسان جنوبی راهی قطر می گردد؟ (تور دوحه)

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

محصولات استراتژیک و منحصر به فرد خراسان جنوبی کم نیست، شرایط اقلیمی منحصر به فرد این استان باعث شده تا امکان تامین عایدی مناسب و معقول باغداران استان در کاشت و فراوری محصولاتی از قبیل عناب، زرشک، زعفران و سنجد وجود داشته باشد، به طوری که این استان رتبه اول فراوری محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم زعفران را در سطح کشور داراست.

انار، پسته، بادام، سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیر و سنجد از دیگر محصولات باغی این استان است.

در بخش محصولات زراعی، مردم این منطقه به کشت گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه ای مشغول هستند و در فراوری چغندر قند، رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده که این ها در زمره محصولات استراتژیک استان محسوب می گردد.

خراسان جنوبی محور اصلی توسعه کشاورزی است. زرشک و عناب همانند زعفران از محصولات راهبردی خراسان جنوبی است که با کم آبی سازگار است و عایدی خوبی برای مردم دارد.

استان خراسان جنوبی 98 درصد از فراوری این دو محصول را در کشور دارا است و رتبه اول سطح و فراوری این محصولات استراتژیک در کشور را به خود اختصاص داده است.

خراسان جنوبی با داشتن خاک کویری محصولات بی نظیر کشاورزی اعم از زرشک، زعفران و عناب دارد که در بازار های دنیای حرفی برای گفتن دارند. سه محصول استراتژیک خراسان جنوبی مانند زرشک، زعفران و عناب با وجود زحماتی که کشاورزان در تمام طول سال برای نگهداشت و رشد آنان می کشند، بدون حتی نامی از خراسان جنوبی بر روی آن در بازار های ملی و دنیای به فروش می رسد.

به گفته کارشناسان سه محصول زرشک، زعفران و عناب از لحاظ جنبه گیاهی از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما هنوز در استان برند گیاهی این محصولات معرفی نشده است.

توسعه صادرات محصولات استراتژیک خراسان جنوبی که در کشور و یا حتی دنیا بی نظیر است نقش بسزایی در معرفی این محصولات و جبران سختی های کشاورزان دارد که این امر نیازمند حمایت و کوشش مسئولان است.

در حالی سوت جام دنیای فوتبال در قطر تا 13 روز دیگر به صدا در می آید که قرار است یک نمایشگاهی در این کشور دایر گردد تا همه کشور ها بتوانند محصولات خود را در آنجا به نمایش بگذارند و از این رو کشور ایران هم در این نمایشگاه حضور پیدا می نماید که گویا یک غرفه را برای معرفی محصولات استراتژیک به خراسان جنوبی اختصاص داده اند.

در حالی در نیمه های آبان به سر می بریم که روز های پایانی برداشت محصول راهبردی زرشک است. زرشکی که به وسیله 50 هزار بهره بردار از 20 هزار هکتار برداشت می گردد. محصول با ارزشی که با خاوریار می تواند برابری کند و برای کشور سودآوری داشته باشد.

با وجود همه این موضوعات، اما سبد صادراتی زرشک خالی است و برای افزایش عایدی ها باید بسته های تشویقی برای بازاریابی زرشک لحاظ گردد.

علاوه بر محصول زرشک، محصولات دیگری از قبیل زعفران، عناب و صنایع دستی داریم که هر کدامشان به نوعی در کشور بی نظیر هستند و برای عرضه در خارج از کشور حرف زیادی برای گفتن دارند. یکی از دلایل اینکه سود ان نصیب فراوریکنندگان این محصولات نمی گردد این است که بازاریابی خوبی برای آن ها نشده و در بازار های خارجی حضور کمرنگی داشته است.

یکی از بازار هایی که برای معرفی این محصولات می توان از آن برترین استفاده را کرد، جام دنیای فوتبال است که قرار است از اواخر آبان ماه این نمایشگاه برپا و تا اواخر آذرماه در کشور قطر برپا گردد.

با توجه به ظرفیتی که برای استان ایجاد شده ضروری است تا خراسان جنوبی حضور فعالی داشته باشد و محصولات خود را به خوبی معرفی کند؛ و از چند وقت اخیر بار ها مسئولان استان خبر از حضور خراسان جنوبی در نمایشگاه محصولات در جام دنیای داده اند، اما آن چه به گوش می رسد این است که قرار بود تا 10 آبان ماه محصولات استان برای حضور در این نمایشگاه به قطر ارسال گردد، اما هنوز این امر محقق نشده است.

آری در چند ماه گذشته حضور محصولات کشاورزی و صنایع دستی خراسان جنوبی در نمایشگاه ویژه جام دنیای قطر، موضوعی بود که در صدر خبر های مسئولان استانی قرار داشت و آن را ظرفیتی برای استان می دانستند، اما حالا چند روزی است که خبر حضور نیافتن استان در این نمایشگاه به گوش می رسد.

مسئول غرفه خراسان جنوبی در نمایشگاه قطر گفت: برنامه ریزی شده بود تا بعضی از محصولات کشاورزی و صنایع دستی برای نمایشگاه ارسال گردد، با چند شرکت رابط هم صحبت شده و برنامه ریزی ها برای حضور خراسان جنوبی اجرا شده بود، اما آبان از نیمه گذشته و خبری از ارسال محصولات استان به قطر نیست.

نخعی زاده اضافه نمود: برای ارسال محصولات با وزنی بیش از 3 تن به قطر باید بالغ بر 400 میلیون تومان هزینه گردد که قرار بود از استانداری خراسان جنوبی پشتیبانی مالی شویم که هنوز این یاری به دست ما نرسیده است و بخشی از این کار هم بر عهده بخش خصوصی بود که برنامه کاری را تامین نکردند.

مسئول غرفه خراسان جنوبی در نمایشگاه قطر گفت: اگر مسئولان تدبیر بیندیشند تا یک روز دیگر هنوز امید برای حضور در نمایشگاه وجود دارد.

او اضافه نمود: همه زیرساخت ها برای حضور استان ها در قطر آماده شده، غرفه vip برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده و غرفه آرایی هم اجرا شده است.

نخعی زاده اضافه نمود: تمامی استان ها در این نمایشگاه حضور دارند، اما ممکن است غرفه استان خراسان جنوبی خالی باشد.

مسئول غرفه خراسان جنوبی در نمایشگاه قطر گفت: 32 محصول خراسان جنوبی در صورت همکاری در این نمایشگاه عرضه خواهد شد و این خود فرصتی است برای جلب مشتری و سرمایه گذار تا محصولات استان زینت بخش ویترین مغازه ها در آن سوی مرز ها باشد.

او یاداور شد: نمایشگاه ویژه قطر با حضور ایرانیان و دیگر کشور ها برای بازاریابی محصولات و انتقال فرهنگ ها از 29 آبان تا 27 آذر برپا می گردد.

تنها یک روز دیگر برای تحقق این امر زمان باقی است حال باید دید آیا در این یک روز مسئولان مربوطه می توانند شرایطی را رقم زنند تا محصولات استان راهی قطر گردد؟

خبرنگاران خراسان جنوبی بیرجند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آبان 1401 بروزرسانی: 18 آبان 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1335

به "آیا محصولات استراتژیک خراسان جنوبی راهی قطر می گردد؟ (تور دوحه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا محصولات استراتژیک خراسان جنوبی راهی قطر می گردد؟ (تور دوحه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید