احتمال آبگرفتگی معابر در 15 استان، خیزش گرد و خاک در 12 استان

به گزارش مجله حیات، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال لغزندگی جاده ها و آبگرفتگی معابر 15 استان همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در 12 استان و ارتفاع موج تا 2 متر در شمال کشور هشدار داد.

احتمال آبگرفتگی معابر در 15 استان، خیزش گرد و خاک در 12 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از افزایش سرعت وزش باد های شمالی تا محدوده 32 نات و افزایش ارتفاع امواج بین 1تا 2 متربه ویژه در روز دوشنبه (26 تیر) در سواحل و بین 2 تا 3 متر در فراساحل از بعدازظهر یک شنبه تا اواخر وقت سه شنبه (25 تا 27 تیر) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در نواحی غربی و مرکزی دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران و سه شنبه در دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد های دریایی با شناور های سبک و نیمه سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناور های مسافربری و آسیب به تور های صیادی و قفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درسواحل و فراسواحل پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی اجتناب از فعالیت های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناور های سبک و نیمه سنگین و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی های تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل را توصیه می کند.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت سامانه بارشی و رشد ابر های همرفتی، رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک از شنبه تا سه شنبه (24 تا 27 تیر) خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در شمال آذربایجان شرقی، جنوب سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان، یکشنبه در نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران، دوشنبه در نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات در استان های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان و سه شنبه در شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و شمال خراسان شمالی پیش بینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلو های تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات جوی ناشی از این شرایط جوی اجتناب از اسکان و برپا کردن چادر های مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل ها، احتیاط در سفر های برون شهری به ویژه در اطراف رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب رو ها را توصیه می کند.

این سازمان در ادامه این هشدار همچنین از افزایش گرادیان فشار سطح زمین، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک از شنبه تا چهارشنبه (24 تا 28 تیر) خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق کرمان، شمال و جنوب سمنان، شمال اصفهان، قم و جنوب تهران، دوشنبه در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شرق و جنوب سمنان، شرق کرمان، شمال و شرق اصفهان، یزد، البرز، جنوب تهران، قم و مرکزی، سه شنبه در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، شمال و شرق اصفهان، نیمه شمالی کرمان، یزد، قم، جنوب تهران، البرز و شمال مرکزی و چهارشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، شمال و شرق اصفهان و قم پیش بینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال رخداد توفان شن در شرق کشور، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو های تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و بچه ها، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و احتیاط در فعالیت های کشاورزی را توصیه می کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1442

به "احتمال آبگرفتگی معابر در 15 استان، خیزش گرد و خاک در 12 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال آبگرفتگی معابر در 15 استان، خیزش گرد و خاک در 12 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید