افغانستان: تصاویر آزار مهاجرین افغانستانی در ایران حقیقت ندارند

به گزارش مجله حیات، وزارت خارجه افغانستان پس از بررسی تصاویر منتشرشده مبنی بر آزار و اذیت مهاجرین افغانستانی در ایران گزارش های پیرامون این ادعا را رد کرد.

افغانستان: تصاویر آزار مهاجرین افغانستانی در ایران حقیقت ندارند

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، وزارت خارجه افغانستان در رابطه با صحت و سقم ویدیوها و تصاویر منتشرشده در رسانه های اجتماعی مبنی بر آزار و اذیت جمعی از مهاجرین افغانستانی در ایران اعلام کرد که پس از بررسی صورت گرفته وقوع چنین رویدادی حقیقت ندارد.

بیانیه می افزاید: در نتیجه تماس های پی درپی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان با ادارات ذی ربط جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مهاجرین و متنفذین افغان مقیم در شهرهای متذکره، دریافتیم که ویدیوهای منتشرشده مربوط به سالیان قبل بوده و همچنان ثابت نمی سازد که این واقعه در کجا و توسط چه کسانی صورت گرفته است.

بیانیه به نقل از چند نفر از نمایندگان و متنفذین افغان مقیم ایران و فعالان حمایت از مهاجرین در شهر کرمان نیز نوشت که آن ها از وقوع حوادث این چنینی در این اواخر اطلاعی ندارند.

در گزارش همچنان آمده است که متأسفانه عده ای از شهروندان افغان توسط باندهای قاچاق به طور غیرقانونی به ایران آورده می شوند که سبب حوادث تلخ ترافیکی، گروگان گیری و گاهی سبب مرگ آن ها می شود.

اخیراً نیز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با نشر اعلامیهٔ رسمی، وقوع آزار و شکنجه را که در یکی از این ویدیوها دیده می شود، رد کرده بود.

سفارت ایران در کابل با انتشار اطلاعیه ای در واکنش به انتشار کلیپ هایی با موضوع ضرب وشتم اتباع افغانستانی در ایران گفته بود که چنین اقداماتی با هدف تخریب روابط دو کشور انجام می شود، اما خللی در استحکام روابط به وجود نخواهد آورد.

وزارت خارجه افغانستان نیز در ادامه از موضع گیری مقامات ایرانی در زمینه شفاف سازی پیرامون چنین رخدادهایی قدردانی کرد.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 561

به "افغانستان: تصاویر آزار مهاجرین افغانستانی در ایران حقیقت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان: تصاویر آزار مهاجرین افغانستانی در ایران حقیقت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید