بازگشت از مرگ در یخچال های کینو

به گزارش مجله حیات، قله کینو یا به قول کوهنوردان حرفه ای ایران کیتوی خوزستان یکی از فنی ترین قلل مرتفع ایران است که هر سال زمستان حوادث زیادی دامن کوهنوردانی که قصد صعود به قله آن را دارند، می گیرد.

بازگشت از مرگ در یخچال های کینو

به گزارش شهروند، قله ای خشن، سخت و طاقت فرسا برای کوهنوردان که از لحاظ فنی و سختی جهت های صعود چیزی از کیتوی پاکستان ندارد.

هرچند همین معروفیت قله به سختی و به قولی وحشی بودنش مهم ترین عامل انتخاب از سوی کوهنوردان کنجکاو و عاشق صعود به قله های سخت است.

بومی های منطقه می گویند کینو با کسی شوخی ندارد اگر کسی قصد صعود به قله آن را داشت اولا باید فکر صعود تنهایی به خصوص در زمستان را از سر به در کند ثانیا کاملا مجهز و تخصصی راه صعود را در پیش بگیرد.

چه بسا حتی حرفه ای رشته کوهنوردی هم از حوادث پیشبینی نشده و خطراتی که جهت های صعود کینو، کوهنوردان را تهدید می نماید در امان نیستند.

یکی مانند محمدمهدی احمدیان 30 ساله که آدینه گذشته پایش از روی یخچال های کوه سُر خورد و 700 متری هم به پایین سقوط کرد.

هرچند به واسطه حضور به موقع نجاتگران هلال احمر پایگاه تاراز از این مهلکه جان سالم به در برد، اما حتما تا مدت ها با شکستگی های متعدد بدنش باید خاطره های این کوهنوردی را مرور کند.

صبح روز آدینه بود که دو کوهنورد حرفه ای استان خوزستان به قصد صعود به قله کینو راهی این جهت شدند. گرچه در تاریکی واپسین ساعات شب و در شرایطی که هوا آرام بود این راه را در پیش گرفتند، اما با طلوع خورشید هم خبری از شرایط ناآرام جوی و بارش نبود، اما سوز سرما و وزش باد شدید کمی جهت را برای آن ها سخت نموده بود.

تقریبا به میانه های این کوه خشن رسیده بودند که در چشم به هم زدنی پای محمد روی اولین یخچال کوه سُر خورد و از ارتفاع حدود 700 متری به پایین پرتاب شد.

جهت کاملا یخ زده و خطرناک کوهستان به همراه او اجازه نمی داد تا به تن هایی به نجات محمد بپردازد؛ لذا سریعا موضوع را به هیأت کوهنوردی استان خبر داد.

پایگاه امدادونجات کوهستان تاراز به مدیریت محمد سوخته زار مسئول پایگاه، با اطلاع از این حادثه به وسیله هیأت کوهنوردی، همراه با نجاتگران و آمبولانس مرکز راهی منطقه شدند: ساعت هفت ونیم صبح تیم نجاتگران ما همراه با رئیس امدادونجات هیأت کوهنوردی به منطقه اعزام شدند.

خبری از بارش های زمستانی نبود، اما باد شدید و سرمای حاکم بر منطقه کار صعود را برای نجاتگران سخت نموده بود. سرما به حدی بود که خیلی سریع قدرت راه رفتن را از بچه ها گرفت. با این شرایط نجاتگران خود را به سختی به نقطه صعود این کوهنورد رساندند.

امداد در سرمای سخت

به محض رسیدن نجاتگران فضای منطقه برای نجات کوهنورد سقوط نموده آنالیز شد: تمام فضا های اطراف ما یخ زده و راه رفتن روی این یخ های قطور به حدی سخت بود که هر لحظه ممکن بود یکی از نجاتگران ما هم سقوط کند.

بچه ها به سختی خود را به کوهنورد مصدوم رساندند. سرمای هوا و لغزندگی وحشتناک کوهستان سرعت کار را کم می کرد، اما این باعث نشد تا نجاتگران ما از ماموریت حیاتی خویش منصرف شوند.

خردادماه سال گذشته هم یک زوج برای صعود به قله کینو به منطقه سفر نموده بودند. از قضا قله را هم فتح نموده بودند، اما متاسفانه در جهت بازگشت هر دو از قله سقوط کردند.

به محض اطلاع از این حادثه به وسیله کوهنوردان دیگر سریعا تیم نجات ما به منطقه اعزام شد، اما متاسفانه در پی این سقوط آقا فوت نموده و خانمش که به شدت آسیب دیده بود با یاری بالگرد به بیمارستان منتقل شد.

امکان انتقال مصدوم با بالگرد وجود نداشت. نجاتگران هلال احمر با بک برد و تسمه، مصدوم را فیکس کردند و به سمت دامنه کوه راه افتادند: حمل مصدوم روی کوهستان یخ زده با وزش شدید بادی که گاه راه دید را هم روی نجاتگران می بست کار بسیار سخت و طاقت فرسایی بود.

گام ها باید آهسته برداشته می شد و سرعت حرکت رو به جلوی نجاتگران حامل مصدوم در جهت باید با هم هماهنگ بود. کوچک ترین بی احتیاطی سرنوشت تلخی را هم برای نجاتگران هم برای مصدوم به همراه داشت.

خاتمه بعد از 7 ساعت کار امدادی سخت و نفسگیر پیروز شدیم این مصدوم 30 ساله که از ناحیه کتف، شانه، سر و پا دچار ترومای شکستگی شده بود به دامنه کوه و بعد از آن به مرکز درمانی چلو منتقل کنیم.

به گفته سوخته زار هر سال زمستان حوادث تلخ کوه کینو تکرار می گردد و این نجاتگران پایگاه تاراز هستند که با آمادگی و حضور به موقع خود به نجات جان انسان ها می پردازند: خردادماه سال گذشته هم یک زوج برای صعود به قله کینو به منطقه سفر نموده بودند.

از قضا قله را هم فتح نموده بودند، اما متاسفانه در جهت بازگشت هر دو از قله سقوط کردند. به محض اطلاع از این حادثه به وسیله کوهنوردان دیگر سریعا تیم نجات ما به منطقه اعزام شد، اما متاسفانه در پی این سقوط آقا فوت نموده و خانمش که به شدت آسیب دیده بود با یاری بالگرد به بیمارستان منتقل شد.

ارائه خدمات امدادی به 600 روستای صعب العبور

پایگاه امدادونجات تاراز که در 85 کیلومتری شهرستان قلعه خواجو به سمت چهارمحال وبختیاری واقع شده است همیشه حوادث جاده و کوهستان این جهت را پوشش می دهد.

اما این ماموریت ها باعث نشده که نجاتگران این پایگاه امداد جاده ای از روستاییان ساکن در روستا های صعب العبور محور تحت پوشش آن ها غافل شوند: حدود 600 روستای صعب العبور در اطراف شهرستان اندیکا قرار دارند که جهت های مواصلاتی آن ها با اولین بارش زمستانی مسدود می گردد و بیماران آن ها نیازمند یاری های امدادی جمعیت هلال احمر هستند.

هفته گذشته سه بانوی باردار روستایی طی سه عملیات مجزا با یاری نجاتگران پایگاه تاراز و ماما های مرکز بهداشت ودرمان چلو به مراکز درمانی منتقل شدند.

پایگاه امدادونجات جاده ای تاراز در طرح امداد زمستانه هلال احمر خوزستان با در اختیار داشتن یک دستگاه آمبولانس، یک دستگاه ست نجات، یک دستگاه خودروی امدادی و بعلاوه داوطلبان پای کار سال جاری نیز مانند سال های گذشته آماده ارایه خدمات امدادی به مسافرانی است که از این محور کوهستانی قصد سفر دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1192

به "بازگشت از مرگ در یخچال های کینو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت از مرگ در یخچال های کینو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید