بی عارضه بودن تزریق واکسن ایران - کوبا

به گزارش مجله حیات، خبرنگاران/مازندران رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از نبود عارضه در هموطنانی که واکسن ایران کوبا را تزریق کردند اطلاع داد.

بی عارضه بودن تزریق واکسن ایران - کوبا

دکتر محمدمهدی گویا در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم پزشکی بابل، توضیح داد: یکی از مدرن ترین واکسن های جهان در مرحله کارآزمایی قرار گرفته است و تا به امروز بیش از 12 هزار نفر در هشت شهر تزریق کردند که حتی یک عارضه هم در این افراد گزارش نشده است.

وی با اشاره به شروع فرایند کاهشی پیک چهارم همه گیری کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه موارد بیماری در حال کم شدن است اما این هنوز نگرانی ما رو رفع نکرده و بایستی کارهای زیادی صورت بگیرد تا اطمینان حاصل گردد و شرایط ما به یک شرایط با ثبات تبدیل گردد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: مهم ترین ابزاری که در این جهان برای مقابله با این بیماری وجود دارد واکسیناسیون است و تا وقتی جمعیتی به اندازه 70 درصد کل کشور را واکسینه نکردیم نمی توانیم اطمینان پیدا کنیم که بیماری در کشور تحت کنترل در آمده است.

گویا گفت: نمونه های جدید این ویروس وقتی در جهان شناسایی می شوند هر کدام به نوع خود در جهان نگرانی بیشتری ایجاد می نمایند چرا که این گونه های جدید ممکن است چند ویژگی داشته باشند به همین دلیل به آن گونه های نگران نماینده گفته می گردد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه نمود: ویژگی جهش های جدید ویروس کرونا، قدرت سرایت بالا نسبت به ویروس اصلی است و همچنین ممکن است جهش های جدید به واکسن مقاوم باشند و واکسن روی آنها موثر نباشد.

گویا گفت: خوشبختانه واکسنی که در دست ساخت انستیتو پاستور هست به گونه ای است که می تواند با گونه های جدید مقابله کند و حتی در مقابل جهش هایی که در آینده رخ خواهند داد به سرعت قابل باز مهندسی هستند و میگردد واکسن را تغییر داد تا گونه جدید را هم تحت پوشش قرار دهد.

وی اضافه نمود: این را بدانیم که واکسن به تنهایی مانع همه گیری نیست و مردم باید علاوه بر واکسینه شدن نکات بهداشتی هایی که تا بحال توصیه شده را نیز حتما رعایت نمایند و خصوصا این گردهمایی ها و جمع شدن ها را مدیریت نمایند به خصوص ظرف روزهای آینده نا انشاالله اتفاق جدیدی رخ ندهد.

گویا با اشاره به اینکه نگرانی های ما در خصوص بیماری کووید 19 کماکان به جای خود باقی است، گفت: هنوز پیک چهارم را بطور کامل پشت سر نگذاشتیم و افزایش مسافرت ها، ترددها و گردهمایی نگران نماینده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه نمود: در صورت عدم رعایت نکات بهداشت را در شرایط فعلی امکان اینکه این بیماری برگردد بسیار زیاد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 867

به "بی عارضه بودن تزریق واکسن ایران - کوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی عارضه بودن تزریق واکسن ایران - کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید