تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام

به گزارش مجله حیات، خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - ارزهای رمز پایه (Cryptocurrency) نخستین بار توسط یک برنامه نویس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) طراحی شدند. هویت این فرد یا افراد تا به امروز ناشناخته باقی مانده است. نخستین ارز دیجیتال معرفی گردیده بیت کوین نام دارد که در بستری به نام بلاک چین فعالیت می نماید. زمانی که ارز مجازی به صورت رسمی معرفی گردید، افراد بسیاری از آن برای معاملات بدون نظارت هیچ نهادی استفاده کردند. در ادامه با افزایش ارزش بیت کوین، عده ای به عنوان یک سرمایه گذاری اقدام به خرید بیت کوین و سایر ارزهای مجازی نظیر اتریوم و… کردند. امروزه به ندرت فردی را می توان یافت که نام این فناوری را نشنیده باشد، اما شاید کمتر فردی از سازوکار رمزارزها و تفاوت بیت کوین و بلاک چین باخبر باشد. از این رو در این مطلب قصد داریم به تفاوت ها و سازوکار بیت و بلاک چین بپردازیم.

تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از مطلب تفاوت بیت کوین و بلاک چین مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • بیت کوین چیست؟
  • بلاک چین چیست؟
  • تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اختراعی غیرقابل انکار است که از زمان پیدایش تا به امروز مسیری طولانی را طی نموده است. آنچه به عنوان زاییده افکار ناکاموتو پدید آمد، به چیزی بزرگتر از آنچه انتظار می رفت تبدیل شده است. هر تحول بزرگ با یک ایده آغاز می گردد، ایده پشت بیت کوین ها این بود که مردم از کنترل دولت ها خلاص شوند و ارزی به وجود آید که بتواند بدون احتیاج با بانک مرکزی به طور مستقل فعالیت کند. بیت کوین به عنوان یک حباب آغاز شد، اما خیلی زود به یکی از ارزشمندترین ارز های دیجیتال دنیا تبدیل شد.

بلاک چین چیست؟

بیت کوین موفقیت خود را مدیون بلاک چین است، اما بلاک چین (Blockchain) چیست؟ این فناوری است که معاملات بین کوین را مدیریت و مستندسازی می نماید. بلاک چین یک شبکه کامپیوتری پخش شده و یک سیستم پرداختی همتا به همتا است که یکپارچگی معاملات میان طرف های ذیربط را تضمین می نماید. بلاک چین یک بانک اطلاعاتی از اطلاعات ثبت شده باز است که تمامی جابجایی صورت گرفته با این سیستم را ثبت می نماید. بنابراین تنها محدود به جابجایی بیت کوین نیست.

بلاک چین به عنوان ستون فقرات ارز های رمزنگاری شده برجسته عمل می نماید، به هیچ واسطه ای احتیاج ندارد و می تواند کاملا مستقل کار کند. این سیستم به هر کسی این امکان را می دهد که برخلاف ارز های دیگر، بدون احتیاج به یک مرجع مرکزی، از ارزهای مجازی استفاه کند.

تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟

1. ماهیت بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که نوعی ارز دیجیتال محسوب می گردد. این ارز خارج از مرز های یک مقام مرکزی فعالیت می نماید و می تواند برای انجام معاملات آنلاین به صورت ناشناس استفاده گردد. بیت کوین یک سیستم پرداخت دیجیتالی است که بدون داشتن کارت فیزیکی می تواند برای پرداخت به شخص یا کسب و کار دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

از طرف دیگر بلاک چین، یک فناوری پشتیبانی کننده بیت کوین است که مانند یک دفترچه راهنمای دیجیتال عمومی عمل می نماید و کلیه معاملات بیت کوین را ثبت و ضبط می نماید. این یک سیستم دیجیتال همتا به همتاست که یکپارچی معاملات بین دو طرف را تضمین می نماید.

2. تکنولوژی دخیل در بیت کوین و بلاک چین

بلاک چین چیزی فراتر از معاملات اقتصادی است. در ابتدا برای بیت کوین ابداع شد و حالا یک فهرست ثبت شده در حال رشد از سوابق متشکل از معاملات بیت کوین است، اما دارای برنامه های بالقوه ای فراتر از بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده است. این یک سیستم غیر متمرکز محسوب می گردد که دارای پارادایم های (الگوواره های) غیر متمرکز و توزیع شده است.

به عبارت ساده تر، بلاک چین یک دفترچه راهنمای عمومی دیجیتالی شده از کلیه معاملات رمزنگاری است. بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می نماید، به این معنا که هر معامله بیت کوین تنها در یک دفترچه عمومی بزرگ به نام بلاک چین ذخیره و ثبت می گردد.

3. غیر متمرکزسازی بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده غیر متمرکز است که توسط هیچ مقام مرکزی یا یک بانک مرکزی اداره نمی گردد، یعنی هر فرد یا هر کسب و کار آزادی می تواند مستقل از هر مرجعیت حاکمی از آن استفاده کند. این یک روش جدید برای انجام معاملات اقتصادی یا پرداخت های مشابه صورت گرفته با کارت های اعتباری است، با این تفاوت که این معاملات بدون دخالت هیچگونه بانکی صورت می گیرند.

در مقابل بلاک چین یک فناوری است که می تواند متمرکز یا غیر متمرکز باشد. اگرچه یک بلاک چین ذاتا توزیع شده است، اما لزوما غیر متمرکز نیست.

4. شفافیت بیت کوین و بلاک چین

معاملات بیت کوین به صورت دیجیتالی به وسیله پیغام هایی با استفاده از فناوری همتا به همتا ارسال می گردد. هربار که مایل به انجام معامله ای باشید، بیت کوین آدرس منحصر به فردی را ایجاد می نماید که مانند یک ایمیل رفتار می نماید و هر معامله به وسیله یک سیستم توزیع شده به نام بلاک چین محافظت می گردد. بلاک چین مانند یک سابقه عمومی است که تمام تراکنش های صورت گرفته به وسیله کیف پول بیت کوین را ذخیره می نماید.

هرباری که یک معامله انجام می دهید، بیت کوین آدرس جدیدی ایجاد می نماید. هویت کاربر توسط رمزنگاری قدرتمندی محافظت می گردد و ردیابی آدرس بیت کوین برای کاربران تقریبا غیرممکن است.

5. عملکرد بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین ها به سادگی یک ژتون دیجیتال هستند، یک ارز دیجیتال که شما را قادر می سازد هر چیزی را به صورت ناشناس و آنلاین بخرید. درحالی که بلاک چین به عنوان یک بانک اطلاعاتی توزیع شده برای ضبط معاملات کار می نماید، که تنها به ارز مجازی بیت کوین محدود نیست.

این دفترچه راهنما که هر معامله پردازش شده را ضبط می نماید، مانند نوعی تایید برای انجام معاملات عمل می نماید. این سوابق دیجیتالی معاملات با بلوک هایی ترکیب می شوند که هر بلوک به منزله یک برگه این دفترچه کار می نماید. هر بلوک حاوی داده های معامله، یک timestamp (برچسب زمان) است و بعد از تکمیل هر بلوک، معامله انجام می گردد و راه را برای بلوک بعدی باز می نماید.

جدول مقایسه بلاک چین و بیت کوین

بلاک چینبیت کوین
بلاک چین یک دفترچه یادداشت دیجیتال عمومی است که تمام جابجایی بیت کوین را ثبت می نماید.بیت کوین یک ارز دیجیتال است که افراد می توانند توسط آن به طور مستقل و آنلاین معاملات ارزی انجام دهند
یک تکنولوژی است که از شبکه کامپیوتری توزیع شده برای ثبت اطلاعات استفاده می نماید.یک ارز رمزنگاری شده است که توسط هیچ مرجع یا بانک مرکزی اداره نمی گردد.
اگرچه بلاک چین توزیع شده است، الزاما غیرمتمرکز سازی شده نیست.یک ارز غیر متمرکز سازی شده است.
یک دیتابیس برای مستند سازی جابجایی است و به بیت کوین محدود نیست.بیت کوین بدون بلاک چین نمی تواند عملکردی داشته باشد.

جمع بندی

بیت کوین یک ارز دیجیتالی جدید است که شباهتی با پول های فیزیکی رایج ندارد و برای انجام معاملات اقتصادی یا پرداخت های اینترنتی به صورت آنلاین و بدون دخالت هیچگونه مرجع مرکزی یا بانک به کار می رود. واحد این ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز، BTC است. به منظور اطلاع از نحوه استخراج این ارز توصیه می کنیم مطلب آشنایی با نحوه استخراج بیت کوین و چالش های پیش روی آن را مطالعه کنید.

معاملات بیت کوین توسط یک فناوری همتا به نام بلاک چین محافظت می گردد که به منزله یک دفترچه دیجیتال عمومی است که کلیه تراکنش هایی که تا کنون به وسیله کیف پول های بیت کوین صورت گرفته است، ثبت می نماید. بلاک چین شامل سابقه مشهودی از هر معامله صورت گرفته در هر نقطه از زمان است. شما تا کنون از ارز مجازی برای معاملات استفاده نموده اید؟ آیا از تفاوت بیت کوین و بلاک چین اطلاع داشتید؟ نباید فراموش کنید نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان خبرنگاران به وسیله بخش نظرات و پرسش ها به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: differencebetween

منبع: setare.com
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 811

به "تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید