نکات کلیدی که در زمان خرید ماشین ظرفشویی باید بدانید

به گزارش مجله حیات، ماشین ظرفشویی آمدند تا طرحی نو در آشپزخانه ها در اندازد! شاید فکر کردن به اینکه دیگر گله ای از ظرف شستن نداشته باشید، در گذشته امری محال بود. اما بالاخره انسان ها از شر یکی از دشوارترین امورات آشپزی و آشپزخانه خلاص شدند. ماشین های ظرفشویی پایانی بود بر شکایت های همیشگی ظرف نشورها.

نکات کلیدی که در زمان خرید ماشین ظرفشویی باید بدانید

ماشین های ظرفشویی به تدریج در ابعاد و ظرفیت های مختلف برندهای مختلف و رنگ ها و شکل های مختلفی به بازار عرضه شدند. در ادامه این راهنما، تمام مواردی که برای انتخاب و خرید یک ماشین ظرفشویی باید بدانید را برایتان خواهیم گفت.

 • چه مواردی باعث می شود که یک ماشین ظرفشویی را برای حضور در آشپزخانه تان انتخاب کنید؟
 • نکات مهمی که در هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید بدانید چیست؟
 • به کدام برندها بیشتر اعتماد کنید و به کدام کمتر؟

انواع ماشین ظرفشویی

ممکن است ماشین لباسشویی بی نقصی را پیدا نکنید، چرا که در قیمت ها، رنگ ها، سایزها و شکل های متفاوتی ارائه می شوند. اما با آگاهی کامل از اطلاعات انواع ماشین ظرفشویی موجود در بازار می توانید به برترین مدل با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته اید برسید.

در بازار لوازم خانگی سه دسته ماشین ظرفشویی عرضه می شود که به صورت رومیزی، ایستاده یا مبله و توکار هستند. اگرچه که هر سه دسته این ماشین ها هدف مشترکی را دنبال می نمایند، اما در قالب های مختلفی به این هدف می رسند.

ماشین ظرفشویی توکار

ماشین های ظرفشویی توکار مدرن تر از دیگر انواع هستند و کسانی که سبک زندگی مدرنی دارند از آن استفاده می نمایند. فضایی که اشغال می نمایند کم است و زیر سینک ظرفشویی نصب می شوند. این نوع از ماشین های ظرفشویی فاقد بدنه هستند و با قرار گرفتن در داخل کابین آشپزخانه با دکوراسیون خانه ست می شوند.

ظرفیت این ماشین ظرفشویی تقریبا هم مقدار ماشین های مبله است و تنها تفاوت آن ها در سبک طراحی و جای قرارگیری آن است. از طرفی دیگر این مدل از ماشین های ظرفشویی به این علت که در داخل کابینت قرار می گیرند، کمترین صدا را در بین دیگر مدل ها ایجاد می نمایند.

به همین علت جزو ماشین ظرفشویی های محبوب در بازار هستند. اگر در پی آشپزخانه های مینیمال و ساده هستید، این سبک ماشین ظرفشویی انتخاب مناسبی برای منزلتان است.

ماشین ظرفشویی رومیزی

ویژگی این دسته از ماشین های ظرفشویی کوچک بودن و راحتی جابجایی آن ها است. برای خانواده های با جمعیت 4 تا 8 نفره مناسب هستند و مصرف کمی دارند. با توجه به ظرفیت از سایر انواع ماشین ظرفشویی مقرون به صرفه تر هستند و مناسب برای خانه ها و آشپزخانه های کوچک هستند.

ماشین ظرفشویی مبله

به جرات می توان گفت پرطرفردارترین ماشین های ظرفشویی در بازار از نوع مبله هستند. برای خانواده های پرجمعیت و دارای مهمان های همیشگی این ماشین ظرفشویی برترین انتخاب است.

ظرفیت ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی عموما در سه ظرفیت 6 تا 8 نفره، 12 نفره و 14 نفره فراوری می شوند. انواع 6 الی 8 نفره که یکی از پرکاربردترین انواع ماشین ها هستند. قابلیت جا دادن 72 تا 108 پارچه ظرف را دارند. برخی از ماشین های ظرفشویی در این سایز کمی بیشتر ظرفیت دارند و برای یک نفر اضافه نیز می توانی به در آن ظرف افزود.

پرطرفدارترین گروه ماشین های ظرفشویی از نظر ظرفیت، ماشین های 12 نفره هستند. در ماشین های ظرفشویی با این ظرفیت 144 پارچه ظرف در ماشین جای می گیرد و برخی از آن ها نیز برای یک نفر ظرفیت اضافه دارند.

کم طرفدارترین گروه ماشین های ظرفشویی 14 نفره هستند. در این ماشین های ظرفشویی حدود 160 تکه ظرف قرار می گیرد.

به چه مواردی در خرید ماشین ظرفشویی توجه کنیم؟

در نتیجه قبل از خرید اولویت های خود را تعیین کنید، چک لیستی از بایدها و نبایدهای ماشین ظرفشویی تهیه کنید و سپس نسبت به خرید اقدام کنید.

 • برای خرید تنها ابعاد و سایز ماشین ظرفشویی اهمیت بالایی دارد.
 • برخی نیز سرعت شست وشو را ملاک خرید خود قرار می دهند.
 • برنامه های متنوع شست وشو یکی دیگر از فاکتورهای مهم در زمان خرید است.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی (برق و آب) نکته دیگری است که گروه دیگری از خریداران مدنظر قرار می دهند.

قابلیت های ماشین ظرفشویی

بعد از انتخاب طراحی ماشین ظرفشویی، باید با ویژگی های مهم آن که در ادامه به آنها می پردازیم، دقت کنیم تا در نهایت از انتخاب خود راضی باشیم.

 • بازدهی انرژی
 • صدای ماشین
 • سیستم خشک کن
 • ظرفیت ماشین ظرفشویی
 • فیلترینگ غذا
 • سنسور تشخیص کثیفی
 • برنامه های شست وشو
 • دارا بوودن فیلترینگ آب
 • کاربری آسان
 • قابلیت تنظیم ارتفاع سبد
 • ویژگی ضدعفونی نماینده
 • آبپاش ها
 • نوع مخزن
 • بدنه ماشین ظرفشویی
 • جنس مخزن ماشین

بازدهی انرژی

وقتی یک ماشین ظرفشویی گواهی برچسب انرژی ستاره داشته باشد، تقریباً 12 درصد بازدهی بیشتر و البته 30 درصد مصرف انرژی کمتری هم دارد. این اتفاق به یاری ویژگی هایی مثل آبپاش های کارآمد و سبدهایی مناسب با طراحی خوب اتفاق می افتد

صدای ماشین ظرفشویی

اگر سر و صدای ماشین ظرفشویی برایتان مهم است، ماشینی را انتخاب کنید که عایق صوتی دارد و سر و صدا را کاهش می دهد. معمولاً دستگاهی که 50 دسی بل یا کمتر باشد، صدای بسیار کمی هم دارد.

سیستم خشک کن

در برخی از خانواده ها مصرف ظروف بسیار بالاست، فرقی ندارد خانواده ای 4 نفره باشند یا ده نفره. در نتیجه اگر استفاده روزانه شما از ظرفشویی بیش از چند مرتبه در روز است، مدلی با سیستم شست وشوی سریع و توانایی خشک کردن در حداقل زمان ممکن را انتخاب کنید.

ظرفیت ماشین

این به تعداد افراد خانواده و اندازه استفاده شما از وسیله بستگی دارد. اگر افراد خانواده شما زیاد هستند و معمولاً مهمانان زیادی به خانه خود دعوت می کنید، پس باید یک ماشین ظرفشویی با ظرفیت بالا تهیه کنید که احتیاج شما را به خوبی رفع کند. اگر مصرف ماشین ظرفشویی در منزل شما کم است مدل های دارای برنامه نیمه شور یا نیمه ظرفیت (half Load) پیشنهاد می شود.

فیلترینگ غذا

برخی از ماشین های ظرفشویی، به یک قطعه مجهز هستند که می تواند خرده های غذا را ریز نموده و به همراه آب، بیرون بریزد. این ویژگی باعث می شود که احتیاجی به تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن آن ها در ماشین نباشید. اما اگر وسیله به چنین امکانی مجهز نبود، باید با دستمال، ظروف را پاک نموده و بعد داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

سنسور تشخیص کثیفی

مدل های نو ماشین ظرفشویی از سنسورهایی برخوردارند که توانایی تشخیص اندازه آلودگی ظروف را دارد و با این قابلیت و بسته به اندازه آلودگی فشار آب را تنظیم می نمایند.

برنامه های شست وشو

از دیگر مواردی است که در هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی باید برایتان حائز اهمیت باشد. برای مثال شاید شست وشوی سبزی ها در اولویت مصرفی شما نباشد، اما شست وشوی سریع برایتان مهم باشد؛ در ادامه به جزییات این ویژگی ماشین ظرفشویی می پردازیم.

دارا بودن فیلترینگ آب

یکی از معایب شست وشو ایجاد لکه روی ظروف است، در نتیجه اگر این مورد برایتان خیلی مهم است، هنگام خرید ماشین ظرفشویی مدلی را انتخاب کنید که توانایی فیلتر آب را داشته باشد. چرا که امکان از بین بردن لکه ها با این قابلیت فراهم است.

کاربری آسان

دستگاه با وجود مجهز بودن به امکانات نو باید به شکلی طراحی شود که امکان استفاده راحت را در اختیار مصرف نماینده قرار دهد. یعنی دکمه ها پیچیدگی زیادی نداشته باشند. بعلاوه سبدها به شکلی طراحی شده باشند که چیدن ظروف داخل آنها سخت نباشد.

قابلیت تنظیم ارتفاع سبد

اگر قفسه های داخل ماشین ظرفشویی متحرک باشند، می توانید به راحتی ارتفاع را برای ظروف بزرگ و کوچک تنظیم کنید. بعلاوه گاهی با خارج کردن یک قفسه، فضای بیشتری را برای جا دادن یک ظرف بزرگ باز کنید. برخی مواقع هم امکان خارج کردن کل طبقه وجود دارد.

ویژگی ضدعفونی نماینده

برخی از ماشین های ظرفشویی نو، مجهز به سیستم ضدعفونی نماینده هستند. اما اگر این ویژگی را نداشته باشند، باید هر بار که ظروف را داخل دستگاه قرار می دهید، به همراه ماده شوینده، مقداری هم ضدعفونی اضافه کنید.

آبپاش ها

به نوع آبپاش های داخل ماشین ظرفشویی به خوبی دقت کنید. اگر این نوع آبپاش ها تعداد بیشتری داشته باشند و البته ریزتر هم باشند، ظروف شما بهتر تمیز می شوند.

نوع مخزن

مخزن ماشین ظرفشویی یا استیل است یا پلاستیکی که استیل بهتر است. مخزن استیل از آنجایی که زنگ نمی زند و ماندگاری بالاتری هم دارد، انتخاب بهتری است. پس بهتر است نوع مخزن را استیل انتخاب کنید.

بدنه ماشین ظرفشویی

حتماً از سالم بودن ترمز در ماشین ظرفشویی مطمئن شوید. لاستیک های دور در نیز حتماً باید سالم باشند تا از خروج آب جلوگیری نمایند. به سالم بودن چرخ قفسه ها دقت کنید و توجه کنید که سبد ها لب پر نشده باشند. اگرچه که برخی از شماها به علت کمبود فضا مجبور هستید ماشین های ظرفشویی رومیزی را انتخاب کنید؛

اما برترین مدل ماشین ظرفشویی به پیشنهاد خبرنگاران مدل ایستاده است. زیرا این نوع ماشین ظرفشویی گنجایش بیشتری دارد و برای خانواده های بیش از 3 نفر مناسب است و می تواند جوابگوی احتیاج شما در مهمانی ها باشد.

جنس مخزن ماشین

جنس ماشین های ظرفشویی غالباً از نوع فولاد ضد زنگ است. فولاد مانع زنگ زدن و رسوب لکه ها می شود. البته ممکن است جنس مخزن از نوع استیل باشد که در این صورت از ریختن سفیدنماینده در ماشین ظرفشویی پرهیز کنید.

برنامه های شست وشو ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی برنامه سه گانه شست وشو دارند. سختی گیر آب، سیستم هوشمند ایمنی، برنامه شستن سریع، معمولی، قوی، میوه و سبزیجات برخی از مواردی هستند که می توانید به تناسب کاربرد در اولویت قرار دهید. از دیگر مواردی است که به هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی باید مورد توجه قرار دهید، برنامه های شست شو است؛

 • سیستم شست وشوی ظرف های خیلی چرب
 • سیستم شست وشوی میانه اتوماتیک یا اتومات
 • سیستم شست وشوی ظرف های کم چرب
 • سیستم شست وشوی سریع روزانه برای ظروف فاقد چربی
 • سیستم شست وشوی ظرف های ظریف
 • سیستم شست وشوی میوه
 • قابلیت تنظیم ارتفاع سبد میوه
 • قابلیت براق کردن ظروف
 • دارا بودن سبد مخصوص قاشق و چنگال
 • سیستم خشک کن
 • فیلتر مخصوص جمع آوری به جای مانده های غذا در ظرف ها

قیمت ماشین ظرفشویی

قیمت ماشین های ظرفشویی در بازار با قیمتی در حدود 8 میلیون تومان آغاز می شود و به بالای 28 میلیون تومان می رسد. طبیعی است که هر چقدر ظرفیت ماشین ظرفشویی کوچکتر باشد قیمت آن کمتر است. دارا بودن ابزارهای جانبی و برند نیز بر قیمت ماشین ظرفشویی اثرگذار هستند. در حال حاضر در ایران مقرون به صرفه ترین ماشین های ظرفشویی از برند زیرووات و مدل رومیزی هستند.

مقدار ماشین ظرفشویی

یکی از اولین نکاتی که در خرید ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید، ابعاد آشپزخانه است که براساس همان سایز ماشین را تعیین کنید. بعد از آن هزینه ای که برای خرید ماشین در نظر گرفته اید، برند محصول، ابزار و کارنمودهای محصول است.

ماشین های ظرفشویی امکانات مختلفی از جمله بازوهای آب پاش، چرخه دمایی، گرمکن آب داخلی و قابلیت دفع مواد غذایی را دارند. این ها مواردی هستند که بود و نبود آن ها هنگام خرید می تواند مورد توجه قرار گیرد.

مثلاً تعداد بازوهای آب پاش براش شست وشو اولویت دارند و هرچه تعداد این بازوها بیشتر باشد، در اولویت بالاتری قرار دارند. اگر قیمت دستگاه برایتان اهمیت دارد می توانید ماشین های ظرفشویی با یک بازوی آب پاش را انتخاب کنید که مقرون به صرفهتر هستند.

توجه به نکات جانبی هنگام خرید

توجه به ضمانت نامه محصول، جست وجو در سایت های اینترنتی برای انتخاب برترین گزینه، پرس وجو از فروشندگان و خرید از فروشگاه های معتبر، از دیگر نکاتی است که هنگام خرید باید مورد توجه قرار دهید.

معایب ماشین های ظرفشویی

نوترین مطالعات علمی دانشمندان نشان داده است که خطر رشد و تکثیر قارچ های بیماری زا بر روی ظروفی که در ماشین ظرفشویی شسته شده اند، به رغم تمیزی آن ها وجود دارد. در سال 2018 مطالعه ای در مجله زیست شناسی و محیط زیست منتشر شد که جزئیات قارچ های بیماری زای موجود در ماشین ظرفشویی را آنالیز کرد.

در این آزمایش قارچ هایی در ماشین های ظرفشویی پیدا شد که برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف خطرناک محسوب می شوند. کاندیدا، کریپتوکوک و رودوتورولا بیشترین فراوانی قارچ های شناسایی شده در ماشین ظرفشویی را به خود اختصاص دادند.

اما شاید برای شما نیز جای سوال باشد که چرا وسیله ای که دائما در حال شست وشو است باید محلی برای تجمع قارچ باشد؟

برخی از معایب ماشین ظرفشویی نیز به شکل ظاهری و یا ابعاد آن باز می شود. برای مثال کسانی که دائما به فکر تغییر دکوراسیون هستند، استفاده از ماشین ظرفشویی توکار دست و پای آن ها را برای این کار می بندد.

استفاده درست از ماشین ظرفشویی

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید، توجه به ظرفیت ماشین و پر کردن آن با ظروف مختلف است.

 • از پر کردن بیش از حد ماشین ظرفشویی به وسیله ظروف پرهیز کنید، چرا که ممکن است در سرانجام شست وشو ظروف شسته نشده یا خرد شده روی دستتان بماند.
 • به نحوه چیدمان ظرف ها دقت کنید؛ مثلا وسایل تیز از جمله چاقو و چنگال باید رو به پایین باشند و در سبد ظرف قرار گیرند تا جلوی آسیب احتمالی به دستتان هنگام تخلیه را بگیرد.
 • از محکم بودن جای قرارگیری ظروف شیشه ای در ماشین اطمینان حاصل کنید، چرا که ممکن است فشار آب به ظرف ها باعث شکستگی شود.
 • ماشین لباسشویی باید بعد از استفاده حسابی خشک شود. ت
 • وجه به نکات ایمنی را نیز از قلم نیاندازید، هنگام قرار دادن و تخلیه ظرف ها از ماشین ظرفشویی ابتدا آن را خاموش کنید و سپس نسبت به تخلیه اقدام کنید.
 • اگر در خانه کودکی دارید توجه به چند نکته لازم است، تا جایی که ممکن است از یک قفل کودک بهره ببرید، از دسترس قرار دادن قرص شوینده در مکانی که در دسترس بچه ها باشد خودداری کنید.

برای تماشا آگهی های ماشین ظرفشویی در خبرنگاران کلیک کنید

کدام ظرف ها را در ماشین ظرفشویی نگذاریم؟

زمانی که می خواهید ظرفی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید، به چند نکته نیز در خصوص نوع ظروف ها توجه کنید؛

 • ماشین ظرفشویی ابزار مناسبی برای شست وشوی ماهیتابه ها و ظروف نچسب نیست چرا که فرایند شست وشو منجر به آسیب به پوشش نچسب این ظروف خواهد شد و آن ها را از بین می برد. در نتیجه اگر روی دستورالعمل قرار دادن ظروف نچسب در ماشین قید نشده از این کار خودداری کنید.
 • از قرار دادن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی خودداری کنید، چرا که دمای بالای ماشین باعث از بین رفتن پلاستیک خواهد شد.
 • بهتر است از قرار دادن ظروف چینی قدیمی نیز در ظرفشویی پرهیز کنید. چرا که ممکن است نقش ونگار ظرف از بین برود و باعث خراشیده شدن آن ها شود.
 • ماشین ظرفشویی جای مناسبی هم برای قاشق و بشقاب های چوبی نیست، چرا که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب ممکن است باعث باد کردن و ترک خوردن آن ها شود.
 • از قرار دادن ظروف آلومینیومی در ماشین هم پرهیز کنید، چرا که ممکن است با مواد شوینده واکنش دهند و منجر به تیرگی و تغییر رنگ آن ها شود.
آگهی های ماشین ظرفشویی را در خبرنگاران ببینید
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1279

به "نکات کلیدی که در زمان خرید ماشین ظرفشویی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کلیدی که در زمان خرید ماشین ظرفشویی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید