تولید جوجه یک روزه در اردیبهشت کم شد

به گزارش مجله حیات، مدیرکل دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی گفت:در فروردین ماه 1400 حدود 123 میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی در کشور تولید شده و تولید جوجه یکروزه گوشتی در اردیبهشت حدود 118 میلیون قطعه پیش بینی می شود.

تولید جوجه یک روزه در اردیبهشت کم شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی گفت: در فروردین ماه 1400 حدود 123 میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی در کشور تولید شده که از این میزان، 115 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای تولید کننده به ثبت رسید.

غلامرضا ملک نیا، میزان تولید جوجه یکروزه گوشتی در اردیبهشت امسال را حدود 118 میلیون قطعه پیش بینی کرد و گفت: از این میزان تا به امروز بیش از 102 میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی تولید شده که در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته بالای 10 درصد افزایش نشان می دهد.

وی میزان جوجه ریزی در فروردین سال 1399 را 99 میلیون قطعه اعلام کرد.

ملک نیا گفت: در 6 ماهه نخست امسال با میانگین تولید 120 میلیون قطعه جوجه یکروزه در هر ماه و با توجه به شرایط سنی گله ها که حداقل 45 روز در نظر گرفته می شود، روزانه بیش از 7 هزار تن و ماهانه میانگین 210 تا 220 هزار تن تولید گوشت مرغ خواهیم داشت.

وی فرایند جوجه ریزی را خوب و بر اساس نیاز کشور ارزیابی کرد و اذعان داشت: در حال حاضر کمبود جوجه ریزی و کمبود گوشت مرغ نداریم.

مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره واردات جوجه یکروزه گوشتی اذعان داشت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک گوشت مرغ در کشور برای ماه ها و ایام پر مصرف، پیش بینی واردات ماهانه حدود 10 میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی با موضوع شرکت پشتیبانی امور دام در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است.

وی توضیح داد: واردات جوجه یکروزه به صورت تخم مرغ نطفه دار انجام و پس از انتقال به واحدهای جوجه کشی تبدیل به جوجه یکروزه می شود.

ملک نیا ادامه داد: جوجه های یکروزه وارداتی از طریق قرارداد با شرکت های زنجیره ای وارد واحدهای پرورش مرغ گوشتی می شوند و پس از تبدیل به گوشت مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری و برای تنظیم بازار در ماه ها و ایام پر مصرف، ذخیره سازی می شوند.

وی در مورد تامین نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری نیز گفت: در حال حاضر مشکل خاصی در تامین نهاده های دامی نداریم و تنها مشکل تخصیص ارز به واردکنندگان نهاده های دامی از سوی بانک مرکزی است که باید مرتفع شود تا واردات و ترخیص نهاده ها به موقع انجام گیرد.

ملک نیا افزود: در این هفته نهاده های ذرت و سویای مورد نیاز تمام واحدهای تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در کلیه حلقه ها در سامانه بازارگاه بارگذاری و در حال حاضر توسط واحدها درحال خریداری است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 16 هزار واحد مرغداری گوشتی فعال در کشور وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 823

به "تولید جوجه یک روزه در اردیبهشت کم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید جوجه یک روزه در اردیبهشت کم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید