خبرنگاران ورشوسازی بروجرد میراثی ماندگار در راه جهانی شدن

به گزارش مجله حیات، بروجرد - خبرنگاران - صدای دلنشین چکش صنعتگران پر ذوق در کوچه پس کوچه های بازار قدیمی بروجرد هنوز هم آهنگ دلنوازی را به گوش عابران و رهگذران می رساند، نوایی که ریشه در ذوق هنرمندانی دارد که در گذر زمان میراث دار و احیاگر ورشو سازی این دیار هستند.

خبرنگاران ورشوسازی بروجرد میراثی ماندگار در راه جهانی شدن

حوالی بازار قدیم بروجرد که رد می شوی هنوز هم می توان صدای چکش های ممتد ورشوسازانی قدیمی و با تجربه را شنید که بر روی ورقه های کهنه ورشو نقش و نگارهایی میآفریند که حاصل این هنر بصورت فراوریاتی کاربردی و تزئینی همچون قوری، قندان، قهوه جوش، انواع سماور نفتی و زغالی، گلاب پاش و سینی است که بعد از بیرون آمدن از کوچه پس کوچه های بافت قدیمی شهر در پشت مجلل ترین ویترین ها، میتواند خودنمایی کند.

یکی از این هنرمندانکه صدای چکش های او بر ورقههای ورشو در کوچه پس کوچه های قدیمی شهر به گوش می رسد؛ استاد مسعود فرخ پی است از هشت سالگی نزد پدر حرفه ورشو سازی را آموخته و معدود استادکاران ورشوی بروجرد است که به تنهایی کارگاه ورشوسازی را اداره می نماید، بیست سال بصورت حرفه ای پیشه پدر را شغل خود قرار داده و پدر پیشه شده است.

این استاد ورشوسازی از عدم استقبال جوانان از این پیشه گلایه مند است و می گوید: پرورش نسل جوان دانش آموزان برای حفظ این میراث کهن بروجرد لازم است و نقش آموزش برای رونق و توسعه صنایع ورشو به عنوان مهمترین راه حل احیا و فراوری است.

این ورشوساز بروجردی ثبت ملی شهر بروجرد به عنوان شهر ورشو را فرصت مناسبی برای رونق بخشی به اشتغال در صنایع دستی ذکر کرد و اضافه نمود: هنر ورشو سازی با توجه به قابلیت تزئینی وکاربردی بودن آن می تواند با تکیه به میراث گذشته و فراوریات هنری جدید به عنوان یکی از مشاغل با کسب درآمد ارزی تبدیل شود.

فرخ پی به قابلیت های صنعت ورشوسازی اشاره نمود و گفت: رنگ نقره ای ورشو و قابلیت سخت و ضد فساد بودن آن و فرم دهی آن می تواند زیرساخت های مصرفی و زیبایی که کاملاً جنبه کاربردی دارند، تهیه کرد سپس روی آن را قلم زنی و بر زیبایی آن اضافه نمود.

وی کمبود مواد اولیه از جمله ورقه ورشو را یکی از عوامل موثر در فراوریات این محصول عنوان می نماید و می گوید: به همین علت همه فراوریات ما از ورق های قدیمی است که در حال اتمام هستند و این کمبود مواد اولیه زنگ خطر زوال این پیشیه دیرینه است.

این صنعتکار ورشو بروجرد با اشاره به استقبال مردم و علاقه به اشیای ورشو به ویژه سماور زغالی و نفتی و ظروف آشپزخانه اضافه نمود: فراوری بومی این آلیاژ می تواند علاوه بر خودکفایی کشور در ایجاد اشتغال جدید و کسب درآمد مناسب موثر باشد چرا که بازار وسایل کاربردی و تزئیینی ورشو قابلیت تقاضا را دارد.

قدمت دیرینه ورشو سازی

ورشو سازی از صنایع دستی مرتبط با فلزات محسوب می شود، قلمزنی ورشو؛ هنر و صنعت فراوری اشیای فلزی با استفاده از آلیاژ ورشو است و با هنر مسگری رابطه و شباهت دارد. بیشترین تفاوت این دو هنر، در جنس ماده اولیه به کار رفته در فراوری ظروف است که در مسگری، از فلز مس و در ورشوکاری، از آلیاژ ورشو استفاده می شود.

از سوی دیگر، این هنر با حرفه های دیگری چون سماورسازی و دواتگری نیز ارتباط دارد.بزرگترین سماور جهان در حیاط تاریخی خانه افتخار الاسلام طباطبایی بروجرد قرار گرفته است این سماور به وزن 2 تن و با گنجایش 400 لیتر آب توسط استاد محمد بادآور از هنرمندان ورشو ساز بروجردی ساخته شده است .

حرفه ورشوسازی در دوره قاجار و پهلوی در بعضی شهرهای ایران رواج داشته است و امروزه نیز کارگاه های فراوری ورشو به صورت محدود در بروجرد فعال هستند.

تاریخچه ورشوسازی در استان لرستان به قرن نوزدهم برمی شود که وسایل پذیرایی چای از روسیه به ایران آمد. آن موقع چلنگران بروجردی که با ابزارآلات فلزی سروکار داشتند به سمت ورشوسازی روی آوردند و به مرور استادان بنامی در بروجرد مطرح شدند.

آن موقع فلزی که برای ورشوسازی به کار می رفت از چندین کشور وارد می شد اما از آنجا که این فلز بیشتر از ورشو پایتخت لهستان می آمد، این ورق فلزی به نام ورشو معروف شد.اگر چه در زمان های گذشته شهرهای دیگری از ایران همپای هنرمندان بروجردی پای در عرصه این صنعت نهادند اما بازار تاریخی بروجرد ، صنعت ورشوسازی در آن رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر به ورشو سازی اختصاص داشت و اکنون تنها شهری است که هنوز تعدادی کارگاه، موزه و هنرمندان فعال در این زمینه دارد .

ورشو بروجرد در راه جهانی شدن

هنر قلمزنی روی ورشو بروجرد توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک هنر اختصاصی ویژه بروجرد به ثبت ملی رسیده است علاوه بر این ، پرونده ثبت جهانی شهر بروجرد به عنوان مرکز ورشوسازی به یونسکو ارسال شده است در تیرماه سال 1391، مهارت و فن روی ورشو به شماره 1061 و در اسفند 1396،قلمزنی روی ورشو در شهر بروجرد به شماره 1560 در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است . پرونده ثبت بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو در سال 1398 مطرح و به تصویب رسید.

بنا بر گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ، پرونده ثبت بروجرد بعنوان شهر جهانی ورشو در دست پیگیری است و با در نظر دریافت اینکه بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو ثبت شده، می توان اذعان داشت که ورشوسازی رشته خاص و شناخته شده این شهر است.

بنا بر گفته امین قاسمی ، بروجرد به عنوان یکی از مهمترین مراکز فراوری صنایع دستی در کشور و استان شناخته می شود که بیشتر رشته های فعال استان در این شهر هستند. اما به طور خاص دو رشته ورشوسازی و حرمی بافی به عنوان رشته های منحصربه فرد و اصلی در این خصوص حائز اهمیت و معروفیت در سطح جهانی هستند.

ورشو سازی بروجرد در راه یونسکو

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: معرفی بروجرد بعنوان شهر ملی ورشو سازی که ابتدای سال گذشته صورت گرفت ، کاری اتفاقی نبود بلکه نتیجه کارهای پژوهشی و کوشش هایی که توسط معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی لرستان و با دعوت از کارشناسنان و اریابان وزارت مربوطه صورت گرفت.

حجت اله یارمحمدی اضافه نمود: معرفی بروجرد بعنوان شهر ملی ورشو سازی می تواند مقدمه ای برای ثبت جهانی آن باشد که راه اندازی و ایجاد تشکل های مردمی در زمینه صنایع دستی یکی از شرایط برای ثبت جهانی است .

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد یادآور شد: در یک زمان هایی حدود 200 کارگاه ورشو سازی در بروجرد فعال بوده است که در هر کدام از آنها بین 3 تا 12 نفر مشغول به کار بودند امروزه اما این کارگاه ها بصورت متفرقه فعالیت می نمایند و در یک جای واحد نیستند.

یارمحمدی گفت: بروجرد یکی از با استعداد ترین شهرهای کشور در زمینه صنایع دستی است و راه اندازی انجمن صنایع دستی نیز می تواند به هم افزایی اندیشه در این خصوص بی انجامد . هم اکنون 52 رشته صنایع دستی در بروجرد فعال است که حدود 10 هزار نفر نیز در رشته های مختلف مشغول به کار هستند.

تاریخ ورشو سازی بروجرد طی سالیان متمادی در گذشته با فراوری صنایع کاربردی در خانه های قدیم این دیار و سراسر کشور یادگاران گران بهایی به ارمغان گذاشته است صنعتی که با ابزار و وسایل ساده اما با ذوق هنری و کوشش بزرگان این حرفه و تحمل سختی های فراوان با تنوع و تکامل همراه شده است تا امروز میراث گرانبهای ملی و جهانی باشد .

میراثی که نه تنها صنایع دستی و وسایل کاربردی منزل را در برمی گیرد بلکه هر شی ورشو ریشه در تاریخ،فرهنگ و تمدن این سرزمین دارد از جوهردان آن گرفته که نماد دانش وعلم بوده تا آفتابه ولگن که نماد بهداشت و تکریم میهمان بوده است،بدون شک این میراث جاودان بشر ظرفیت جهانی شدن را دارد و بنظر می رسد اقدام ملی و انسجام دستگاه های مسئول در سال جهش فراوری می تواند بر رونق بخشی به این حرفه تاثیر گذار باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 321

به "خبرنگاران ورشوسازی بروجرد میراثی ماندگار در راه جهانی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورشوسازی بروجرد میراثی ماندگار در راه جهانی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید