عجیب ترین حیوانات استرالیا

به گزارش مجله حیات، بدون شک بسیاری از مردم دوست دارند یک کروکودیل را از نزدیک مشاهده نمایند. البته تماشای کوآلا ها و کانگورو ها نیز می تواند بسیار جالب باشد. اما تمام حیوانات نیز دوست داشتنی نیستند، گاهی بعضی از آ ن ها می توانند زندگی را از شما سلب نمایند. اکنون در این مقاله از خبرنگاران تصمیم داریم تا به آنالیز خطرناک ترین حیوانات استرالیا بپردازیم. پس اگر قصد سفر به این کشور را دارید یا به دنیای حیوانات علاقه مند هستند، این مقاله را از دست ندهید.

عجیب ترین حیوانات استرالیا

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

تیغ شیطان (Thorny Devil)

دور ماندن، تمام اطلاعاتی است که باید در خصوص این مارمولک بدانید و رعایت کنید. این نوع از مارمولک که تیغ شیطان نامیده می شود دارای تیغ هایی در بدن خود است که البته تنها یک وسیله دفاعی هستند و این مارمولک از آن ها برای حمله و دریافت شکار استفاده نمی نماید. زمانی که این حیوان احساس خطر کند، سریعا سر خود را بین پاهای خود قرار می دهد تا تیغ هایش به سمت بیرون باشند و خطری وی را تهدید نکند. لازم به ذکر است که این تیغ ها در بخش پشتی بدن مارمولک قرار گرفته اند. بدن مامولک تیغ شیطان بسیار خاص است. بر روی بدن این حیوان کانال هایی وجود دارد که تمام این کانال ها به سمت دهان مارمولک هستند که در زمان بارش باران یا حتی وجود شبنم، مارمولک می تواند قطرات باران را مکیده و به سمت دهان خود بکشد و این موضوع برای شرایط کویری می تواند در حیات مامولک بسیار تاثیر گذار باشد.

مارمولکی با گردن چین دار

همانند مارمولکی که در قسمت قبل با آن ها آشنا شدیم، گردن چین دار نیز یکی دیگر از مارمولک هایی است که در دسته حیوانات جالب جای می گیرد و عضوی از خانواده سوسمار ها به حساب می آید. رنگ پوست این حیوان بر اساس اینکه در کجا زندگی می نماید، متفاوت است. پس اگر دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید، وجود رنگ های مختلف آن را در نظر داشته باشید. بخش گردن این مارمولک که به صورت چین دار است در شرایط عادی به بدن و شانه های آن چسبیده است ولی زمانی که این مارمولک وحشت زده باشد، دهان خود را کاملا باز می نماید و در این حین گردن چین دار آن نیز به سرعت باز می شود و چهره ترسناکی را به آن می بخشد. مارمولک نیز با استفاده از این چهره می تواند در یک نبرد عظیم شرکت کند. البته نترسید، هیچ کدام از اقدامات این مارمولک، برای انسان خطرناک نیستند.

رتیل شرقی

رتیل شرقی که به عنکبوت پرنده خوار نیز شهرت دارد یکی از حیواناتی است که باید در روبرو با آن بسیار محطاط باشید. این عنکبوت نسبت به سایر عنکبوت ها سایز عظیم تری دارد و تهاجمی تر از آن ها عمل می نماید و البته اشتهای زیادی نیز دارد. توجه کنید که این حیوان رژیم غذایی خاصی ندارد و دلیل نمی شود چون یک رتیل است باید تنها بعضی از غذاها را بخورد. رتیل شرقی می تواند پرندگان، حشرات، پستانداران کوچک، مارمولک ها، غورباقه ها و حتی سایر عنکبوت ها را بخورد. سم این عنکبوت می تواند یک سگ یا گربه را در مدت 30 دقیقه بکشد ولی این سم در بدن انسان تاثیری مرگبار ندارد، ولی قادر است دردی شدید در بدن شما به وجود آورد. حالت تهوع و تعریق فراوان نیز از سایر آثار این سم هستند. پس با این اوصاف بهتر است با رتیل شرقی رفتاری بسیار خشک و جدی داشته باشید.

کانگرو درختی Lumholtz

بعد از دو نوع عنکبوت، کانگرو درختی Lumholtz نیز در لیست جالب ترین حیوانات ما قرار گرفته است. این حیوان پرانرژی و چالاک در انواع درخت ها سکونت دارد و اغلب به صورت شبانه زندگی می نماید. شما تنها در کوئینزلند می توانید این حیوان را پیدا کنید و اغلب نیز آن ها به درخت ها چسبیده اند و در خوابی ناز به سر می برند. این حیوان اگر درختی را که خود در آن سکونت داشته باشد، نپسندد، قادر است بسیار سریع آن را با یک جهش تغییر داده و به سراغ درخت دیگری برود. لازم به ذکر است که کانگرو درختی Lumholtz قادر است به طول 15 متر پرش داشته باشد.

شترمرغ استرالیایی

با وجود اینکه شترمرغ استرالیایی شکل و شمایلی احمقانه دارد، اما پشت این چهره آرام، ذاتی خبیث قرار گرفته است. پاهای این حیوان یکی از قوی ترین ها در بین حیوانات مختلف هستند و البته پنجه های پرقدرتی نیز دارد که قادر است سیم های فلزی را پاره کند و نهایت سرعتش نیز به 31 مایل بر ساعت می رسد. این حیوان آب بسیار کمی می نوشد و در مقابل سنگ، شیشه، تکه های فلزی و... را می خورد که باعث یاری رسانی به سیستم گوارشی آن می شود. شترمرغ استرالیایی موجودی کنجکاو و در مقابل بی فایده است؛ زیرا بسیاری از اوقات عمر خود را با منقارش به تمیز کردن پر های خود مشغول است.

خفاش Sugar Glider

نام خفاش Sugar Glider که در واقع به معنای هواپیما است از عملکرد این حیوان برگرفته شده، زیرا این نوع از خفاش قادر است به صورت شبانه منطقه وسیعی را پرواز کند و حضور واژه Sugar یا همان شکر در نام این حیوان نیز به علاقه غذایی آن باز می شود. زیرا این نوع از خفاش غذاهای شیرین، نظیر شکر را بسیار دوست دارد و موجودات کوچک نیز یکی دیگر از غذا های آن هستند. خفاش Sugar Glider اغلب 40 سانتی متر طول دارد (از دماغ تا دم) و وزن آن ها نیز حدود 150 گرم است. این حیوان از درخچه های اوکالیپتوس تغذیه می نماید و به سادگی قادر است از درختی به درخت دیگر پرواز کند. ناگفته نماند که این خفاش می تواند به طول 100 متر پرواز کند.

سوسمارِ زبان آبی

این مارمولک آرام که علاقه زیادی هم به خورشید دارد، در استرالیا به سادگی یافت می شود. قسمت پشتی بدن این مارمولک به صورت خال خال و برجسته است. زمانی که یک اتفاقی این حیوان را تهدید کند، سریعا چهره ای متفاوت به خود می گیرد و زبان آبی رنگ خود را به نمایش می گذارد. حظور یک زبان آبی در دهان صورتی رنگ این حیوان، یک تضاد خوبی را ایجاد نموده است که برای ترساندن موجود حمله کننده، بسیار مناسب است. البته اگر انسان ها نیز زیاد این موجود را آزار دهند، سریعا دست به کار می شود و دست وی را گاز می گیرد و البته آثار آن نیز بسیار سریع از بین می رود.

عنکبوت Funnelweb

بدون شک کابوس بسیاری از مردم مشاهده یک عنکبوت عظیم، مشکی و مودار است که در خانه آن ها حضور دارد. عنکبوت Funnelweb حدود 4.5 سانتی متر طول دارد که اغلب بر روی پاهای پشتی خود می نشیند و دندان های سمی خود را به رخ رقیبان می کشد. این نوع از عنکبوت قادر است دندان های سمی خود را به حدی فشار دهد تا از ناخن انگشتان نیز عبور کند. سم این موجود، Atraxtoxin نام دارد که باعث ایجاد یک نوع حمله عصبی در فرد می شود و هزاران هشدار عصبی به وسیله آن ارسال می شوند. بر اثر این سم، عظلات به صورت ناگهانی کشیده می شود و قربانی جریان شدید عرق، اشک و آب دهن را تجربه می نماید. حتی این سم قادر است تنفس را نیز از قربانی سلب کند و وی را به حالت کُما ببرد. امکان ایجاد آسیب هایی در مغز نیز وجود دارد. ناگفته کنند که عنکبوت Funnelweb می تواند در مدت 15 دقیقه یک انسان را بکشد. این موجود کوچک را می شناسید؟ درختان سکونتگاه اصلی این حیوان هستند. این جانور که از نوع کیسه داران است بدنی درخشان و گاهی خال خال دارد و اغلب در زمین های پست و جنگل های بارانی گرمسیری و مجاور مناطق مانگرو زندگی می نماید. این جانور به صورت شبانه از درختان توخالی مواد غذایی مورد احتیاج خود را می یابد و به زندگی ادامه می دهد. ناگفته نماند که این حیوان دوست داشتنی Spotted Cuscus نامیده می شود. بینی گرد مانند این حیوان باعث شده که چهره ای شبیه به میمون داشته باشد و بدن آن نیز حالتی خز مانند دارد که قهوه ای مایل به زرد است و بخش های سفیدی نیز بر روی پوست آن دیده می شود. دم این جانور نیز در بخش داخلی خود شبیه به سوهان است و همین موضوع باعث می شود که این حیوان بتواند به سادگی از شاخه های درختان آویزان شود. بر خلاف قاعده طبیعت، سیر تکامل به صورت دیوانه واری پیش می رود. اولین باری که اروپایی ها موجودی به نام Platypus که یک حیوان پستاندار آبزی است و منقاری پهن دارد را یافتند، در ابتدا فکر نمی کردند که این یک حیوان واقعی باشد و یک نمونه از آن را برای آزمایش بیشتر به انگلستان فرستادند. دانشمندان بر این باور هستند که Platypus حیوانی است که شاید ترکیبی از موش و اردک باشد. شاید بتوان گفت Platypus، یک کوشش حیوانی است تا بتواند در آن واحد چند جانور باشد. این حیوان، منقار و پاهای پره داری نظیر اردک دارد و پوست صاف و ابریشمی آن نیز بسیار شبیه به Mole (حیوانی پستاندار و کوچک، شبیه به موش) است. سوزش سَم آن نیز بسیاری را به یاد عقرب می اندازد. این سم قادر است درد بسیار زیادی را در انسان به وجود آورد و در مقابل می تواند جان یک سگ را بگیرد. البته این یکی از دو حیوان پستانداری است که تخم می گذارد و تخم های آن ها نیز سطحی صاف و چرم مانند دارند که این موضوع با دو غده قرار گرفته در زیر پوست آ ن ها که شیر می سازد، در تضاد هستند. این موجود می تواند همانند یک سَمور شنا کند و شکار خود را نیز با یاری سنسور های الکتزونیکی (electroreceptors) تشخیص می دهد. با این اوصاف استرالیا یک مکان بسیار مناسب برای افرادی است که علاقه بسیار زیادی به طبیعت و حیوانات دارند و البته همان طور که در این مقاله پی بردید، باید در طول این سفر مراقب باشید تا هیچ آسیبی از سوی جانوران شما را تهدید نکند. منبع: Travelvivi

منبع: کجارو
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 425

به "عجیب ترین حیوانات استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین حیوانات استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید