فایل robots.txt چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

به گزارش مجله حیات، وظیفه فایل robots.txt محدود کردن دسترسی روبات های گوگل و سایر موتورهای جستجو به محتویات سایت شماست. با فایل robots.txt بیشتر آشنا شوید.

فایل robots.txt چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

وظیفه فایل robots.txt چیست؟

وظیفه فایل robots.txt محدود کردن دسترسی روبات های گوگل و سایر موتورهای جستجو به محتویات سایت شماست. این روبات ها بصورت کاملا اتوماتیک عمل کرده و قبل از ورود به هر سایت یا صفحه ای از وجودفایل robots.txtبر روی آن و محدود نبودن دسترسی محتوا مطمئن می شوند. تمامی روبات های استاندارد در اینترنت به این قوانین و محدودیت ها احترام گذاشته و صفحات شما را بازدید و ایندکس نخواهند کرد ولی روبات های اسپم توجهی به این فایل نخواهند داشت.

اگر تمایل به حفظ امنیت محتوایی خاص و پنهان کردن آن از دید روبات های اینترنتی دارید بهتر است از پسورد گذاری صفحات استفاده کنید. در عمل استفاده از فایل robots.txt به شما این امکان را میدهد که صفحات سایت را تنها مختص کاربران اینترنتی طراحی کرده و ترسی از محتوای تکراری، وجود لینک های بسیار در آن صفحه و تاثیر منفی بر سئو سایت نداشته باشید. همچنین به شما این امکان را می دهد که صفحات بی ارزش و کم محتوا را از دید موتورهای جستجو پنهان کنید تا زمان روبات ها در سایت شما برای ایندکس کردن این صفحات هدر نرود.

شما تنها زمانیکه قصد محدود کردن روبات های گوگل را داشته باشید از فایل robots.txt استفاده می کنید و اگر از نظر شما تمام صفحات سایت قابلیت و ارزش ایندکس شدن توسط گوگل را داشته باشند نیازی به این فایل نخواهید داشت. حتی قرار دادن یک فایل خالی با همین نام نیز لزومی ندارد. برای قرار دادن یک فایل robots.txt شما باید به هاست دسترسی داشته و آن را در ریشه اصلی کپی کنید. اگر به هر دلیل دسترسی شما به سرور محدود شده باشد می توانید با قرار دادن تگ های متا در هدر صفحه دسترسی روبات به آن را محدود کنید .

برای جلوگیری از ورود تمامی روبات های اینترنتی به صفحه از تگ

و برای محدود کردن روبات های گوگل از تگ

استفاده کنید. با مشاهده این تگ در هدر یک صفحه گوگل، بطور کلی آن را از نتایج جستجوی خود خارج خواهد کرد .

بیشتر بدانید: فچ چیست؟ + آموزش فچ کردن

آموزش ساخت فایل robots.txt

یک فایل ساده برای مدیریت روبات های اینترنتی از دو قانون اصلی استفاده می کند که عبارتند از:

User-agent: نشان دهنده نوع روباتی است که نباید به صفحه دسترسی داشته باشد .

Disallow: بیانگر آدرس صفحه ای است که می خواهید از دید روبات ها پنهان بماند .

با ترکیب این دو دستور شما می توانید قوانین مختلفی را برای دسترسی به صفحات داخلی سایت تعریف کنید. به عنوان مثال برای یک user-agent معین می توان چندین آدرس را معرفی نمود و یا برعکس .

لیست تمامی روبات های اینترنتی معتبر در دیتابیس Web Robots Database موجود است و شما می توانید با قرار دادن نام هر یک بعنوان User-agent قوانین معینی برای آنها تعریف کنید و یا با استفاده از کاراکتر * به جای نام در فایل robots.txt یک قانون را برای همه روبات ها اعمال کنید؛ مانند :

* :User-agent

Disallow: /folder1/

موتور جستجوی گوگل چندیدن نوع روبات مخصوص بخود دارد که معروفترین آنها با نام Googlebot شناخته می شود و وظیفه بررسی و ایندکس صفحات وب را برعهده دارد. روبات Gogglebot-image نیز مسئول بررسی تصاویر سایت ها و ایندکس کردن آن ها می باشد .

User-Agent: Googlebot

Disallow: /folder2/

شما میتوانید به روش های مختلفی قوانین خود را اعمال کنید، میتوان یک صفحه معین و یا یک دسته از صفحات را برای یک قانون تعریف نمود. مثال های زیر روش های مختلف استفاده از این قوانین هستند :

برای عدم دسترسی روبات ها به تمام محتویات سایت از کاراکتر / استفاده میکنیم

Disallow: /

برای عدم دسترسی به یک فولدر یا دسته از سایت نام آن را وارد کنید.

Disallow: /blog/

برای اعمال محدودیت روی یک صفحه خاص آدرس دقیق آن را بدون نام سایت وارد کنید.

Disallow: /blog/keyword-planner/

برای محدود کردن یک تصویر بر روی سایت آدرس آن را به همراه User-agent مربوط به آن وارد کنید.

User-agent: Googlebot-Image

Disallow: /images/dogs.jpg

و برای مخفی کردن تمام تصاویر موجود بر روی سایت از دید موتورهای جستجو از دستور زیر استفاده کنید.

User-agent: Googlebot-Image

Disallow: /

همچنین شما می توانید یک نوع فایل معین را از دید موتورهای جستجو مخفی نگه دارید، به عنوان مثال برای تصاویری با فرمت gif

User-agent: Googlebot

Disallow: /*.gif$

توجه داشته باشید که فایل robots.txt نسبت به بزرگ و کوچک بودن حروف انگلیسی حساس بوده و آدرس صفحات باید به دقت وارد شوند. پس از ساخت فایل مورد نظر خود و ذخیره آن در فرمت txt آن را بر روی سرور و در ریشه اصلی کپی کنید. قوانین اعمال شده برای روبات هایی هستند که از این پس به سایت شما وارد می شوند حذف صفحاتی که در گذشته ایندکس شده اند از دیتابیس گوگل نیازمند گذشت زمان خواهد بود .

بیشتر بدانید: آموزش تصویری مرحله به مرحله ثبت سایت در گوگل

آزمایش Robots.txt در بخش Blocked URLs وبمستر

وبمستر گوگل قسمت معینی را برای نمایش صفحاتی از سایت شما که توسط robots.txt دسترسی روبات به آنها محدود شده، در نظر گرفته است. این صفحه با نام Blocked URLs و به عنوان زیر مجموعه ای از بخش Crawl تعریف شده است. برای اطمینان از عملکرد صحیح فایل robots.txt به بخش Blocked URLs در اکانت وبمستر خود مراجعه کرده و مانند تصویر زیر در بخش اول محتویات فایل را کپی کنید. در بخش دوم آدرس صفحاتی که قصد دارید میزان محدودیت روبات های گوگل در دسترسی به آنها را بسنجید وارد کنید. (در هر خط یک آدرس). در بخش انتهایی شما می توانید یک نوع از روبات های گوگل را علاوه بر روبات اصلی که وظیفه ایندکس صفحات را برعهده دارد انتخاب کنید .

نمایی از صفحه Blocked urls در وبمستر گوگل

با فشردن دکمه Test نتایج آزمون و میزان دسترسی روبات ها به هریک از این آدرس ها به شما نمایش داده خواهد شد .

نمونه ای از نتایج آزمایش فایل Robots.txt

نحوه انتخاب صفحاتی که در فایل robots.txt معرفی می شوند و پنهان کردن آنها از دید موتورهای جستجو وابستگی مستقیم با سیاست های شما در انتشار محتوا و سئو سایت خواهد داشت. قبل از انجام تغییرات اساسی در این فایل حتما با متخصصان سئو مشورت کرده و کدهای وارد شده را چندین بار آزمون و بازنویسی نمایید.

گروه تکنولوژی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 588

به "فایل robots.txt چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایل robots.txt چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید