بازسازی ویلا: بازسازی گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوینی

به گزارش مجله حیات، مطابق اعلام مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، در راستای حفاظت از آثار و ابنیه ارزشمند تاریخی - فرهنگی، گرمابه حاج ملا تقی قزوینی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی بازسازی شد.

بازسازی ویلا: بازسازی گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوینی

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، محمد علی حضرتی در این باره گفت:

حمام تاریخی حاج ملا محمدتقی از بناهای ارزشمند مربوط به دوره قاجار واقع در محدوده بافت تاریخی کهن شهر قزوین است که به وسیله حاج ملا محمدتقی قزوینی شهید ثالث بنا نهاده شده و علی رغم گذشت بیش از 170 سال از ساخت این بنا جزء معدود گرمابه هایی است که هنوز به شیوه سنتی اداره می گردد.

عملیات احیاء و باززنده سازی حمام قاجاری حاج ملا محمدتقی از اوایل تیرماه امسال با تخصیص اعتبارات استانی و نظارت کارشناسان بازسازی و تیم فنی میراث فرهنگی شروع و بخش هایی از این بنای تاریخی که در معرض آسیب جدی قرار داشت مورد بازسازی و بازسازی نهاده شد.

بیشتر فضاهای این بنای تاریخی را اندود آهکی تشکیل داده که با مرور زمان دچار فرسودگی و ریزش شده و با اجرای عملیات بازسازیی اندودهای فرسوده، رسمی بندی ها، طاق ها و گنبدها تراشیده شده و پس از بندکشی مجدد و انجام عملیات دانه گذاری و تعویض آجرهای پوسیده، بخش های مذکور مجددا با اندود آهک پوشیده شد و تعداد 8 عدد از نورگیرهای این بنا نیز براساس الگوهای سنتی بازسازی و بازسازی شد.

گرمابه قاجاری حاج ملا محمدتقی در 11 مرداد سال 1384 با شماره 12600 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید و با مساحتی در حدود 500 متر مربع در بافت تاریخی قزوین، خیابان مولوی پایین تر از مدرسه صالحیه واقع شده است.

این بنای تاریخی دارای فضاهای سنتی بوده و بزرگترین فضای مرکزی یا سربینه حمام از هر طرف به یک نیم هشتی منتهی می گردد که فضای مرکزی و نیم هشتی ها دارای تزئینات رسمی بندی زیبایی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: کجارو
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1067

به "بازسازی ویلا: بازسازی گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ویلا: بازسازی گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید