مرکز آموزش مجازی تخصصی امنیت اطلاعات راه اندازی شد

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ظهر امروز دوشنبه در مراسم رونمایی آنلاین از این مرکز، هدف آن را ارتقای بخش امنیت سایبری و آموزش در این بخش بیان کرد و گفت: یکی از موارد مورد توجه در طرح آینده نگاری فناوری اطلاعات که با مشارکت جمعی از نخبگان تدوین شد، لزوم مداخله دولت در حوزه آموزش امنیت سایبری بوده است.

مرکز آموزش مجازی تخصصی امنیت اطلاعات راه اندازی شد

وی با اشاره به اینکه قاعدتاً پلتفرم های مناسبی در کشور در امر آموزش وجود دارد، گفت: دلیلی که سازمان فناوری اطلاعات ایران به مقوله آموزش کارشناسان دستگاه های دولتی و غیردولتی ورود نموده است به ضرورت مداخله دولت در امنیت سایبری بازمی گردد.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه پیش بینی می گردد که برگزاری این دوره های آموزشی به ارتقای شرایط امنیت فضای سایبر کشور بیانجامد، ادامه داد: در این طرح 3 استراتژی اصلی شامل خلق بازار، ایجاد نگاه اجتماعی و مشارکت محور در حوزه امنیت سایبری و آموزش آن، مدنظر قرار گرفته است.

وی گفت: رویکردمان این است که به جای ایجاد پروژه، خلق بازار داشته باشیم و فعالان و استارت آپ های این بخش بتوانند در این سکو با یکدیگر دیدار نموده و از فرصت اشتراک داده استفاده نمایند. در کنار آن، تاکیدمان بر اجتماعی سازی مساله است به نحوی که محتوا نه تنها برای بخش دولتی، بلکه برای بخش غیردولتی نیز در دسترس باشد. سومین رویکرد نیز استفاده از مشارکت عمومی و خصوصی به جای اجرای کامل توسط دولت است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در فازهای بعدی، ارائه گواهینامه مربوط به حضور در این دوره های آموزشی نیز اعطا خواهد شد، اضافه نمود: طبق تقسیم کار ملی دستگاه های دولتی، سازمان فناوری اطلاعات مشمول بخشی از حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات است و به همین دلیل در کنار هشدارها، اطلاع رسانی به سازمان ها و دستگاه ها، ایجاد نیروی ضربتی و مرکز سرت (CERT)، بخش آموزش محتوا را نیز فعال نموده است.

وی گفت: این مرکز می تواند به کاهش نشت اطلاعات نیز به شدت یاری کند. چرا که هم اکنون نشت های اطلاعاتی که در کشور رخ می دهد بیشتر مربوط به آسیب پذیری از سهل انگاری های کوچکی است که با آموزش قابل پیشگیری خواهد بود.

ناظمی گفت: در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور احتیاجمند قوانین جدی و به روز هستیم و این خلأ قانونی در حوزه امنیت سایبری نیز به مراتب پررنگ تر است. هم اکنون قوانین کیفری و جرم انگاری ویژه برای نشت اطلاعات در قوانین موجود کشور وجود ندارد و به همین دلیل است که سهل انگاری ها گاهی بیشتر می گردد. این در حالی است که در اغلب کشورهای جهان نقض حریم خصوصی مشمول جریمه 5 درصدی از درآمد شرکت ها می گردد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: لایحه صیانت از حریم شخصی که توسط دولت ارائه شده 4 سال است که در انتظار تبدیل شدن به قانون است.

در این مراسم ابوالقاسم صادقی معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات نیز با بیان اینکه با توجه به توسعه جهانی 5G و اینترنت اشیا و زیرساخت های ابری، نگرانی از ضعف دانش در حوزه امنیت سایبری احساس می گردد، گفت: ما در کشور احتیاجمند یک فرآیند آموزش مستمر همیشه به روز شونده هستیم که این احتیاج و خلأ راهبردی را مرکز آموزش مجازی تخصصی امنیت فضای فراوری و تبادل اطلاعات پوشش می دهد.

وی از ارائه پیشنهاد راه اندازی مرکز گوهر (گروه واکنش هماهنگ رخدادهای رایانه ای) به همه سازمان ها اطلاع داد و گفت: در این باره احتیاجمندی ها در سطح کلی سازمان ها به عنوان یک مرجع پیشنهاد دهنده، ارائه داده ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 805

به "مرکز آموزش مجازی تخصصی امنیت اطلاعات راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز آموزش مجازی تخصصی امنیت اطلاعات راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید