همه کشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین کنند

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اوزون گفت: نیاز است همه کشورها راهبرد ملی تبرید (National cooling action plan) را تدوین کرده تا بتوانند زنجیره تبرید کارا و پایدار داشته و خدمات پایه ای سلامت مانند واکسیناسیون و غذای سالم را برای همه مردم فراهم کنند.

همه کشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین کنند

گوترش گفت: خواستار اقدامات بهتر و مستحکم تری از طرف صنعت هستیم، مشارکت و نقش راهبری شرکت های پیشروی دنیا در تبدیل این چشم انداز به واقعیت ضرورت دارد.

متن کامل پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز دنیای اوزون به شرح زیر است:

هفته آینده کشورهای دنیا در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک جهت نشست اقدام برای تغییرات اقلیمی (climate action) گرد هم می آیند. هدف این نشست برداشتن گامی بلند در راستای خواست دنیای روبرو فوری با تغییرات اقلیمی است. سال دیگری را با موج گرما، ابر طوفان ها و آشفتگی های آب و هوایی پشت سر گذاشتیم که حکایت از ضرورت اقدام فوری، پیش از آنکه بسیار دیر شود دارد.

در حال مهیا شدن برای این جلسه حیاتی به خاطر داریم که پروتکل مونترال، هم نمونه ای الهام بخش از توانایی همکاری بشر در روبروه با چالشی دنیای است و هم ابزاری کلیدی در برخورد با بحران کنونی تغییرات اقلیمی قلمداد می شود. در چارچوب این معاهده دنیای، سی و دو سال است که کشورها برای کاهش مواد مخرب لایه اوزون که به گستردگی در صنعت تبرید و تهویه استفاده می شد، در حال تلاشند که در نتیجه آن، لایه اوزون که سپر حفاظتی ما در مقابل اشعه زیان بار فرابنفش خورشید است در حال بهبود است.

پروتکل مونترال از طریق اصلاحیه کیگالی خود برای کاهش هیدروفلوروکربن ها (HFCs) که گازهای گلخانه ای قوی در صنعت تبرید و تهویه می باشند، می تواند به همان موفقیت های چشمگیر در مورد تغییرات اقلیمی هم دست یابد. حذف مصرف این دسته از مواد (هیدروفلوروکربن ها) می تواند باعث کاهش گرمایش دنیای تا میزان 4 درصد درجه سانتیگراد تا سال 2100 میلادی شود. به موازات اینکه صنعت در حال باز طراحی تجهیزات جهت جایگزینی HFC هاست جهت کاهش بیشتر اثرات منفی کارکرد این تجهیزات بر روی تغییرات اقلیمی باید افزایش بهره وری انرژی را نیز در نظر داشته باشد.

چنین موفقیتی برای پروتکل مونترال حاصل حمایت همه جانبه دنیای است. از 81 کشوری که اصلاحیه کیگالی را مصوب کرده اند سپاسگزارم و دیگر کشورها را تشویق می کنم از آنها پیروی کنند.

همانطور که به درستی انرژی خود را معطوف به تغییرات اقلیمی کرده ایم، مراقب باشیم در مورد حفاظت از لایه اوزون بی توجهی نشود و باید در مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه اوزون هشیار باشیم. انتشار گاز CFC-11 که به تازگی مشاهده شده ضرورت سامانه های پایش مداوم، گزارش دهی، قوانین بهبود یافته و اجرای آنها را خاطرنشان می سازد.

اجرای اصلاحیه کیگالی اهمیت فوق العاده ای برای راه چاره اقدام برای تغییرات اقلیمی یا climate action دارد. نیاز است همه کشورها راهبرد ملی تبرید (National cooling action plan) را تدوین کرده تا بتوانند زنجیره تبرید کارا و پایدار داشته و خدمات پایه ای سلامت مانند واکسیناسیون و غذای سالم را برای همه مردم فراهم کنند. خواستار اقدامات بهتر و مستحکم تری از طرف صنعت هستیم، مشارکت و نقش راهبری شرکت های پیشروی دنیا در تبدیل این چشم انداز به واقعیت ضرورت دارد.

داشتن لایه اوزون و اقلیم سالم از ضروریات تحقق اهداف توسعه پایدار است. پروتکل مونترال به ایفای نقش خود در محافظت از مردم و همزمان سیاره زمین ادامه می دهد. از روز دنیای اوزون برای خواستی بزرگتر در زمینه کاهش گرمایش دنیای در نشست اقدام برای تغییرات اقلیمی و گردهمایی های بعدی الهام بگیریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 69

به "همه کشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه کشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید