کتاب زیبایی شناسی کنش اجرایی روی پیشخوان کتابفروشی ها

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران ؛ در این کتاب اریکا فیشر لیشته ظهور اجرا را به مثابه یک رخداد هنری دنبال می نماید. او با قراردادن هنر اجرا در موقعیتی برابر با ابژه هنری سنتی و مرسوم، زیبایی شناسی جدیدی را بشارت می دهد.

کتاب زیبایی شناسی کنش اجرایی روی پیشخوان کتابفروشی ها

تجربه شگفت انگیزی که در یک اجرا برانگیخته می گردد-محور کردن تمایزات بین هنرمند و تماشاگر، بدن و فکر، هنر و زیبایی- در این کتاب در غالب پرورش روشی نو برای درک نرهای اجرایی بسط داده شده است. اسلوبی که روندهای اجتماعی و فرهنگی گسترده تری را شامل می گردد.

یک رخداد اجرایی با حضور جسم بازیگر و تماشاگر در کنار هم تاثیر قابل تاملی دارد. در این کتاب، اریکا فیشر-لیشته، این پدیده را به اجزای سازنده اش تجزیه و چگونگی دگرگونی رخدادهای اجرایی را تحلیل می نماید و او به ویژه هنر اجرا و رخدادهای تئاتر تجربی را از زمان تغییر جهت کنش اجرایی در دهه 1960 مورد بحث قرار می دهد.

اریکا فیشر لیشته؛ زاده 25 ژوئن 1943 در هامبورگ، پژوهشگر تئاتر آلمانی است. از سال 1963 تا 1970 در دانشگاه آزاد برلین (FU) و در دانشگاه هامبورگ مطالعات تئاتر، اسلاو، آلمانی، فلسفه، روانشناسی و آموزش و پرورش را در دانشگاه آزاد برلین (FU) و در دانشگاه هامبورگ خواند. در سال 1973 استاد مؤسسه زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته در فرانکفورت آم ماین شد. در سال 1986 فیشر-لیشته کرسی ادبیات عمومی و تطبیقی دانشگاه بایروث را بر عهده گرفت و در سال 1991 مدیر مؤسسه مطالعات تئاتر در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در ماینتس شد.

یکی از محورهای تحقیقات فیشر-لیشته، نظریه زیبایی شناسی اجراست. این مطالعه توضیحی تاریخی-نظری از اصطلاح پرفورمنس در مطالعات هنر ارائه می دهد. فیشر-لیشته، اثر هنری نمایشی را رویدادی تعریف می نماید که اساساً باید به عنوان واقعیتی خودارجاع در نظر گرفته گردد. این بدان معنی است که هنر نمایشی به لحظه خاص اجرای خود گره خورده است، که باید تجربه گردد.

به این ترتیب، به گفته فیشر-لیشته، به مخاطب موقعیت جدیدی نیز داده می گردد: از بینندگان صرف به بازیگرانی تبدیل می شوند که تعامل آنها با هنرمندان نمایشی تنها به اثر هنری تجسم ملموس و منحصربه فرد آن می دهد. فیشر-لیشته رویکردهایی را برای شالوده احتمالی یک نظریه دگرگونی تئاتر هم در نظریه کنش گفتاری و هم در نظریه های جودیت باتلر مطرح می نماید. بعلاوه تماشاگران زمانی اعمال نمایشی را انجام می دهند که به خود اجازه می دهند تحت تأثیر قرار گیرند. اجرا به این ترتیب به مخاطب اجازه می دهد تا حضور بازیگر را تجربه کند، و در فضای اجرا و نمایش قرار گیرد...

کتاب زیبایی شناسی کنش اجرایی با زیرعنوان دگردیسی تماشاگر و اجراگر؛ یک زیبایی شناسی نو، در 442 صفحه، قطع رقعی، جلد شومیز، کاغذ بالک (سبک) و با قیمت 380 هزار تومان در اختیار علاقه مندان تئاتر و هنرهای اجرایی و نمایشی قرار گرفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 مرداد 1402 بروزرسانی: 2 مرداد 1402 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1445

به "کتاب زیبایی شناسی کنش اجرایی روی پیشخوان کتابفروشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب زیبایی شناسی کنش اجرایی روی پیشخوان کتابفروشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید