کدام مواد غذایی بدن را سم زدایی میکند؟

به گزارش مجله حیات، زندگی امروزی ما پر از آلودگی های مختلفی است که به بدنمان وارد می گردد. تا آنجا که ضروری است گاهی اوقات بدنمان را از این آلودگی ها پاک نموده و یک سم زدایی بدن اساسی انجام دهیم.

کدام مواد غذایی بدن را سم زدایی میکند؟

برای سم زدایی بدن چه چیزهایی بخوریم

سم زدایی بدن با یاری تغذیه مناسب برترین روشی است که میتوانید به سلامت تان یاری کنید.

بدن ما به صورت روزانه در معرض آلاینده های مختلفی است. زمانی که در ترافیک می نشینیم، هوای آلوده ای را نفس می کشیم. زمانی که از غذاهای دریایی استفاده می کنیم ممکن است در معرض جیوه موجود در آن باشیم.

زمانی که آب می نوشیم ممکن است در خصوص آلاینده های سربی موجود در آن نگران باشیم. زمانی که شیر می خوریم باید وجود کاراگینان را آنالیز کنیم.

خوشبختانه غذاهای متعددی وجود دارد که می تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر این سموم تقویت کند.

جوانه کلم بروکلی
مطالعه ای که در چین صورت گرفته نشان می دهد که مصرف نوشیدنی های ساخته شده از جوانه کلم بروکلی ممکن است خطرات مرتبط با سلامتی در خصوص آلاینده های هوا را کاهش دهد.

بر اساس این مطالعه، جوانه کلم بروکلی دارای گلوکورافانین بالایی است. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است و می تواند در دفع سموم از بدن مفید باشد.

محققان معتقدند باید مطالعات بیشتری در خصوص تاثیر آب جوانه کلم بروکلی انجام گردد. شما می توانید آن را به ساندویچ یا سالاد خود اضافه کنید و از آن در ساخت اسموتی ها بهره مند شوید.

کلم پیچ
افرادی که مبتلا به آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی هستند،اگر ویتامین C پایینی داشته باشند بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار دارند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته در انگلستان؛ مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C هستند(همانند کلم پیچ) می تواند خط دفاعی بدن را تقویت کند.

روغن زیتون
مطالعات صورت گرفته تاثیر روغن ماهی و کپسول های روغن زیتون را در برابر آلاینده های موجود آنالیز نموده اند. یافته ها نشان می دهد روغن زیتون تاثیر بهتر و بیشتری دارد. نفس کشیدن در هوای آلوده باعث ایجاد فشار بر روی بدن می گردد و می تواند باعث افزایش فشار خون گردد.

همین امر منجر به ایجاد سکته یا حملات قلبی خواهد شد. بعد از مصرف مکمل های حاوی روغن زیتون؛ افراد شرکت کننده در مطالعه تنفس راحت تر و بهتری داشتند.

دانه آفتابگردان
محققان دانشگاه لندن بر این باورند که ویتامین E می تواند عملکرد ریه ها را بهبود ببخشد و اسیب ناشی از ذرات معلق در هوا را کاهش دهد. دانه آفتابگردان یکی از موادی است که ویتامین E بسیار بالایی دارد. شما می توانید این مواد را به سالاد خود اضافه کنید.
چای سبز
تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف چای سبز می تواند تسکین و آرامشی در برابر آلرژن های موجود در هوا همانند موی گربه،گرده و بعضی از مواد شیمیایی سمی ایجاد کند.

دانشمندان معتقدند که آنتی اکسیدان اصلی چای سبز یعنی EGCG ممکن است هیستامین و ایمونوگلوبولین E (ترکیبات مسئول تحریک واکنش) را مسدود کند.

غذاهای پروبیوتیکی
فلزات سنگین همانند سرب و جیوه در هوا، آب و غذاها یافت می گردد. محققان در حال حاضر در پی انواع خاصی از پروبیوتیک ها هستند که بتواند سموم را از بدن دفع کند و جلوی جذب این مواد را در داخل بدن بگیرد.

کلم ترش یکی از موادی است که حاوی پروبیوتیک است و مصرف آن می تواند مفید باشد.

شیر
بر اساس مطالعات صورت گرفته، مصرف رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم می تواند جلوی جذب سرب در بدن را بگیرد. بنابراین مصرف لبنیات را از قلم نیاندازید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1020

به "کدام مواد غذایی بدن را سم زدایی میکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مواد غذایی بدن را سم زدایی میکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید