آغاز تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان

به گزارش مجله حیات، بررسی نهایی لایحه نظام رتبه بندی معلمان، 24 آذرماه در مجلس شورای اسلامی انجام و در نهایت به تصویب نمایندگان رسید. بر اساس ماده 8 این لایحه، وزارت آموزش و پرورش مکلف شده است آیین نامه اجرایی رتبه بندی را تا یک ماه بعد از ابلاغ قانون تدوین کند.

آغاز تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان

به گزارش خبرنگاران، بر اساس مصوبه تازه مجلس، حقوق و مزایای معلمان پس از اعمال رتبه های مندرج اینگونه است که برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم 10 درصد، مربی معلم 15 درصد علاوه بر افزایش رتبه قبلی، استادیار معلم 12 درصد علاوه بر افزایش رتبه های قبلی، دانشیار معلم 10 درصد علاوه بر افزایش رتبه های قبلی و استاد معلم 5 درصد علاوه بر افزایش رتبه های قبلی، به مجموع حقوق، مزایا و فوق العاده های مستمر و ارقام مندرج در احکام کارگزینی افزوده می شود.

همچنین چنانچه حقوق و فوق العاده های هریک از معلمان از 80 درصد مجموع حقوق و فوق العاده های هیئت علمی مربی پایه یک دانشگاه تهران، کمتر باشد، مابه التفاوت تا سقف مذکور تحت عنوان تفاوت تطبیق در احکام کارگزینی آنان درج خواهد شد. افزایش پرداختی ناشی از اجرای این قانون نیز تحت عنوان فوق العاده رتبه بندی و تفاوت تطبیق همه ساله متناسب با تغییرات حقوق و فوق العاده های هیئت علمی مربی پایه یک دانشگاه تهران محاسبه و مشمول کسور بازنشستگی نیز می شود.

بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف است همه امتیازات و درصدهای موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را برابر سایر کارکنان دولت، به مشمولین این قانون اختصاص دهد و فوق العاده رتبه بندی موضوع این ماده علاوه بر امتیازات و درصدهای مزبور است. افزایش پرداختی ناشی از اجرای این قانون، از تاریخ 31 شهریور 1400 در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت و از ابتدای سال 1401 منوط به پیش بینی بار مالی در قوانین بودجه سنواتی، به صورت کامل اعمال خواهد شد.

طبق ماده 8 مصوبه، آیین نامه اجرایی این قانون در خصوص نحوه تشکیل هیئت های ممیزه مرکزی، استانی، شهرستانی و منطقه ای، چگونگی تعیین امتیاز معلمان برای رتبه بندی، شرایط کسب، ارتقا، توقف و تنزل رتبه و جزئیات تعیین میزان فوق العاده رتبه بندی حسب امتیازات حاصله، حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، از طریق وزارت آموزش و پرورش و دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون(به عنوان ناظر) با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

آغاز تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان

ناصر سلیمان زاده، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگاران، در این باره توضیح داد و گفت: تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان را آغاز کرده ایم، ولی فعلا و تا زمانی که شورای نگهبان آن را تصویب نکند نمی توانیم درباره جزئیات آن سخن بگوییم.

وی افزود: از اساتید مختلفی برای تدوین آیین نامه کمک گرفته ایم. زمانی می توانیم جزئیات را به صورت عمومی اعلام کنیم که در شورای نگهبان تصویب شده باشد. سپس باید با همراهی نمایندگان سازمان برنامه، سازمان اداری و استخدامی و دو تن از نمایندگان مجلس آیین نامه را ارائه دهیم. هنوز این افراد در جلسات حضور ندارند، ولی خودمان داریم کار را پیش می بریم.

سلیمان زاده درباره برخی ابهامات ارتقای رتبه ها در این مصوبه اظهار کرد: آیین نامه تازه دارد نوشته می شود و وقتی هنوز نوشته نشده، ابهامی ندارد، زیرا هنوز شاخص های آن اعلام نشده است. مشکل خاصی نداریم و فقط منتظر تصویب در شورای نگهبان هستیم تا آیین نامه برای اجرا آماده شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1122

به "آغاز تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز تدوین آیین نامه رتبه بندی معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید