اثرات تجاوز جنسی به دختر و راه چاره مقابله با آن

به گزارش مجله حیات، تجاوز جنسی به دختر پیامدهای سو روانی و اجتماعی زیادی دارد. از جمله اینکه قربانی دچار اختلالات روانی مانند اختلال استرس پس از حادثه می شود.

اثرات تجاوز جنسی به دختر و راه چاره مقابله با آن

تجاوز جنسی یکی از جرایمی است که اثراث سو روانی و اجتماعی بسیاری برای فردی که مورد تجاوز قرار گرفته و حتی برای خود مجرم دارد. همچنین افزایش این جرم در جامعه احساس ناامنی در جامعه را بالا برده و مانع فعالیت سودآور قشری از مردم در جامعه می گردد. در این مقاله با پیامدهای تجاوز جنسی به دختر و آنچه باید پس از آن در جهت درمان انجام داد بیشتر آشنا می شویم.

تعریف تجاوز جنسی

تجاوز جنسی، اصطلاحی در پزشکی قانونی و جرم شناسی جنسی است. تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد، بدون رضایت اوست. تجاوز جنسی در حقیقت تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست؛ بلکه در عین حال حمله معنوی و حمله به شان انسان است که در آن قربانی از حق خود محروم می گردد. این خشونت، هرچند همواره قتل را به همراه نداشته باشد، عموما تهدید به قتل را به همراه دارد. این عمل می تواند با اجبار فیزیکی، تهدید، سواستفاده از مسئولیت یا با فردی که ناتوان یا زیر سن قانونی است رخ دهد. نزدیکی فرد بالغ با افراد کم سن و سال و بچه ها، حتی اگر با رضایت او باشد، تجاوز محسوب می گردد.

تشخیص تجاوز جنسی به عهده پزشک قانونی است و این تشخیص گاه به سبب فراوانی علایم ایجاد شده پارگی و خون مردگی بسیار ساده و گاه به علت نبود علامت مثبت تقریبا غیرممکن است.

چند تحقیق عنوان نموده اند که تجاوز مذکر به مذکر و مونث به مونث در زندان ها بسیار معمول است و محتمل است که از بقیه موارد کمترین گزارش را داشته باشد. وقتی تجاوز و استفاده از برده جنسی بخشی از عملی گسترده و سازمان یافته هستند تحت عنوان جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی شناخته می شوند. تجاوز اگر به قصد از بین بردن جزء یا کل گروهی قومی انجام می گردد عنصری از جنایت نسل کشی به شمار می آید.

پیامدهای تجاوز جنسی به دختر

اختلال استرس پس از حادثه

پس از تجاوز، عادی است که قربانی اختلال استرس حاد را تجربه کند که شامل نشانه هایی مشابه نشانه های اختلال استرس پس از آسیب است. مانند عواطف شدید و گاهی غیرقابل پیش بینی؛ و ممکن است در مواجهه با خاطرات آن حادثه مشکل داشته باشند. در ماه های پس از تجاوز، این مسائل می تواند شدید و ناراحت نماینده باشند و قربانی را از آشکار کردن تجربه ناخوشایندشان نزد دوستان یا خانواده و یا مراجعه به پلیس یا درخواست یاری پزشکی باز بدارند. نشانگان دیگر اختلال استرس حاد شامل این موارد می گردد:

 • زوال شخصیت یا گسستگی (احساس کرختی و بی علاقگی، مانند در بهت یا خواب بودن، یا این احساس که جهان عجیب یا غیرواقعی است)
 • دشواری در به خاطر آوردن بخش های مهم تجاوز
 • بازبینی تجاوز در افکار، خاطرات، یا کابوس ها
 • پرهیز از کارها، مکان ها، افکار و یا احساساتی که تجاوز را یادآوری می نمایند.
 • اضطراب یا افزایش گوش به زنگی (مشکل در خوابیدن، تمرکز و...)
 • دوری از زندگی اجتماعی یا محل تجاوز

سایر مسائل روانی

 • قربانیان تجاوز می توانند به خاطر آزار و اذیت به شدت دچار آسیب شوند و برای مثال به عدم تمرکز، الگوهای خواب نامناسب و اشکال در غذا خوردن دچار شوند.
 • واژه تجاوز جنسی بار منفی زیادی دارد. قربانی تجاوز یا آزارجنسی این اتفاق را دردناک ترین تجربه زندگی خود می داند طوری که انگار قرار نیست هیچ وقت آن را فراموش کند و همواره با آن درگیر است. بخشی از این احساس دردناک مربوط به حسی است که این فرد از جامعه می گیرد و بخشی از آن خشونتی است که به زنانگی فرد اعمال شده است.
 • از مهم ترین عوارض زودهنگام تجاوز جنسی به دختر می توان به حالت شوکی که در فرد ایجاد می گردد، اشاره نمود. احساس طرد شدن از اجتماع و این فکر که به دلیل گناه ننموده مورد تحقیر و تنبیه قرار گرفته است و معمولا با برخورد نامناسب گروه های پزشکی و پیراپزشکی اورژانس و حتی پلیس می تواند تشدید گردد.
 • فرد این احساس را دارد که چه بسا به خاطر ظاهر و پوششی که داشته متجاوز به این عمل ترغیب شده است. به این ترتیب احساس عذاب وجدان فرد چند برابر می گردد.
 • ممکن است فرد به خودکشی و مرگ فکر کند. اگر زمینه مسائل روانی در او دیده گردد این احتمال وجود دارد که دچار افسردگی شیدایی یا همان افسردگی دوقطبی گردد. توهم های شنوایی و بینایی، هذیان، خنده های بی معنی، خشم بی جهت و... از عوارض دیگر این اتفاق است.
 • فردی که مورد تجاوز قرار گرفته در طولانی مدت نسبت به رابطه جنسی حس بدی پیدا می نماید و از آن متنفر می گردد. دردهای آمیزشی و تنفر از جنس مرد و بدبینی به جنس مخالف از دیگر عوارض تجاوز است. او سعی می نماید از مردها دوری کند.

پس از تجاوز جنسی به دختر چه باید کرد؟

پنهان کاری ممنوع

بعضی قربانیان در خصوص این موضوع حرف نمی زنند غافل از اینکه این پنهان کاری عوارض را شدیدتر می نماید. بیشتر زنانی که مورد تجاوز قرار می گیرند یا می خواهند این واقعه را از ذهن بیرون نمایند و یا مایل به آنچه که فرایند اهانت آمیز معاینه پزشکی، بازپرسی پلیس و رسیدگی دادگاه می دانند، نیستند. گاهی مددکاران و پرستاران یا حتی پلیس به این افراد توصیه می نمایند این مشکل را پیگیری ننمایند چون ممکن است مزاحم پیدا نمایند، غافل از اینکه فرد باید درمان گردد. این کار باعث می گردد فرد در این باره با کسی صحبت نکند، برون ریزی احساسات نداشته باشد، خطاهای شناختی اش در روان درمانی اصلاح نگردد و نتواند دارودرمانی کند. همه اینها باعث می گردد عوارض ژرف تر و گسترده تر شده و احتمال خودکشی و دگرکشی بالا رود.

مراجعه به متخصص زنان

اولین اقدام بعد از حادثه تجاوز جنسی به دختر مراجعه به روانپزشک و متخصص زنان و زایمان است. اگر درمان انجام نگردد این موضوع تا سال ها می تواند فرد را آزار دهد و زندگی اش را تحت الشعاع قرار دهد.

جلسات روان درمانی

اگر قربانی، جلسات روان درمانی و دارودرمانی را به خوبی و منظم انجام دهد امکان بهبود کامل وجود دارد. متاسفانه در کشور ما جلسات گروه درمانی برای خانم های آسیب دیده وجود ندارد درحالی که این روش درمانی بسیار کارآمد است و می تواند فرایند درمان را تسریع کند. به طور کلی در مدت 8 تا 18 ماه گروه درمانی نتایج شگرفی به همراه دارد.

به پرسش های دیگران جواب ندهید

اگر فردی از اطرافیان بخواهد درباره این تجاوز جنسی به دختر با قربانی صحبت کند، او باید بگوید تمایلی به صحبت کردن در این باره ندارد. او باید متذکر گردد که این مسئله خصوصی است و اگر برای او احترام قائل هستند، باید اجازه دهند در محیط درمانی و با درمانگر درباره این مسئله صحبت کند. توجه داشته باشید که درمانگر فرد باید حتما هم جنس قربانی باشد چون اگر جنس مخالف باشد می تواند برای فرد آسیب زا باشد.

خانواده ها حمایت نمایند

در پیشامد تجاوز جنسی به دختر افراد خانواده باید تحت راهنمایی روانپزشک به فردی که مورد تجاوز قرار گرفته یاری نمایند. آنها در خانه به هیچ وجه نباید در خصوص این موضوع صحبت نمایند بلکه باید سعی نمایند محیط آرامی برایش فراهم نمایند تا لذت ببرد. باید به فکر سرگرمی هایی باشند که او را از موضوع جدا کند. خانواده ها باید مراقب باشند فرد داروها را مصرف کند و در عین حال آنها را از دسترس او خارج نمایند تا ناگهان اوردوز نکند. اگر فرد خودش بخواهد با خانواده صحبت کند بهتر است به او گوش دهند و این اطمینان را ایجاد نمایند که این مشکل ممکن است برای هرکسی پیش بیاید، در این اتفاق او نقشی نداشته، دست خداوند و طبیعت قصد تنبیه او را نداشته و این صرفا یک تصادف است.

زود ازدواج نکند

دختری که مورد تجاوز قرار گرفته است حداقل دو تا سه سال نباید به ازدواج فکر کند. درصورتی که فرد قصد ازدواج داشته باشد لزومی ندارد این موضوع را با همسر آینده اش مطرح کند چون بسیاری مواقع پیش می آید که شوهر به همسر سرکوفت می زند و او را متهم می نماید به اینکه خودش هم در این موضوع نقش داشته است.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 454

به "اثرات تجاوز جنسی به دختر و راه چاره مقابله با آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات تجاوز جنسی به دختر و راه چاره مقابله با آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید