استفاده از کیسه های پلاستیکی در آلمان ممنوع می شود

به گزارش مجله حیات، مجلس آلمان ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی خرید را از سال 2022 میلادی تصویب کرد.

استفاده از کیسه های پلاستیکی در آلمان ممنوع می شود

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، در حالیکه مجلس آلمان ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی خرید را تصویب کرده اما این قانون شامل همه کیسه های پلاستیکی خرید نمی شود و استفاده از برخی از آنها هنوز مجاز است و از این رو منتقدانی در بین مقامات و طرفداران محیط زیست دارد.

بنابر قانونی که در مجلس آلمان تصویب شد بکارگیری کیسه های پلاستیکی خرید در سوپرمارکت ها از سال 2022 میلادی دیگر مجاز نیست.

قانون منع استفاده از کیسه های پلاستیکی مصوب مجلس آلمان شامل آندسته از کیسه ها می شود که ضخامت دیواره آنها بین 15 تا 50 میکرومتر است و همان کیسه های استانداردی است که معمولا هنگام خرید در کنار صندوق تحویل می گیرید.

این ممنوعیت دربرگیرنده کیسه های قابل استفاده مجدد مخصوصا از نوع پایدار و کیسه های پلاستیکی نازکی که در بخش میوه و سبزی عرضه می شوند، نیست.

همچنین برای گذر از کیسه های پلاستیکی به گزینه های بهتر یک دور شش ماهه پیشنهاد شده بود که به اصرارِ حوزه تجارت، به یک سال افزایش یافت.

سونیا شولتزه، وزیر محیط زیست آلمان از حزب سوسیال دمکرات (SPD) که این طرح را به مجلس داده در تعریف از آن گفته که کیسه پلاستیکی نماد اتلاف منابع است و گزینه های مناسب، سبدهای خرید، کیسه های پارچه ای قابل شستشو برای میوه و سبزیجات و جعبه های قابل استفاده مجدد برای کالاهای موجود در پیشخوان محصولات تازه است.

اما برای طرفداران محیط زیست و صندوق جهانی طبیعت، قانون جدید فقط یک ممنوعیت نمادین به شمار می رود. علت این است که کیسه های پلاستیکی فقط یک درصد از مصرف پلاستیک آلمان را تشکیل می دهند.

حزب چپ و سبزهای آلمان نیز در انتقاد به این قانون آن را فاقد بلند پروازی لازم برای مبارزه با آلودگی محیط زیست دانستند. بتینا هوفمن، سخنگوی سیاست زیست محیطی سبزها این قانون را قطره ای از اقیانوس نامید و گفت: متاسفانه این قانونِ محدود، فرایند استفاده از بسته بندی های یکبار مصرف را متوقف نخواهد کرد.

زباله های پلاستیکی و میکروپلاستیک ها (اشیای پلاستیکی با قطر کمتر از 5 میلی متر) از مهم ترین علل آلودگی محیط زیست به ویژه در آب های کره زمین هستند.

میکروپلاستیک ها در برف های قله اورست تا عمیق ترین نقطه زمین موسوم به خندق ماریانا منتشر شده اند.

تحقیقات نشان داده اند که سالانه حدود پنج تا 12 میلیون تن پلاستیک وارد آب های کره زمین می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 528

به "استفاده از کیسه های پلاستیکی در آلمان ممنوع می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از کیسه های پلاستیکی در آلمان ممنوع می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید