بازدید رئیس نو سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج

به گزارش مجله حیات، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز دوشنبه 15 شهریورماه از بخش های مختلف سایت هسته ای کرج بازدید کرد.

بازدید رئیس نو سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج

به گزارش خبرنگاران، در این بازدید که با همراهی جمعی از معاونان و مدیران سازمان و پروژه های صنعت هسته ای کشور در سایت هسته ای کرج انجام شد، محمد اسلامی از مرکز شتابدهنده سیکلوترون، هاتسل، مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای سیکلوترون و آزمایشگاه های مربوطه و همچنین مراکز کشاورزی هسته ای و پروژه های در حال انجام و مرکز ملی یون درمانی بطور مبسوط بازدید کرد.

معاون رییس جمهور در بازدید از پروژه های تولید رادیوداروها با تاکید بر لزوم افزایش مزیت های اقتصادی و راهبردی محصولات صنعت هسته ای، به نکاتی در خصوص میزان تولید و نسبت آن با مصرف داخلی اشاره کرد.

وی همچنین در بازدید از فعالیت های پژوهشکده کشاورزی هسته ای با اشاره به اهمیت فعالیت های کشاورزی هسته ای و دستاوردهای دانشمندان سازمان انرژی اتمی در حوزه کشاورزی، گفت: محصولات، ارقام نو و نوآوری ها باید تبدیل به مزیت اقتصادی در صنعت هسته ای شوند؛ این امر هم مستلزم این است که سازوکاری دقیق و تخصصی برای آن تعریف شود تا مردم و تولیدکنندگان بتوانند از این پروژه ها و دستاوردهای ملی نفع لازم را ببرند.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: در حال حاضر کشاورزان ما به دلیل عدم پیاده سازی شیوه های مدرن صنعتی شدن کشاورزی از روش های سنتی در در تولید محصولات کشاورزی استفاده می کنند. جهت برطرف این موضوع مهم، پروژه های صنعت هسته ای باید در راستای ترویج و توسعه کشاورزی مدرن تعریف شوند و حرکت کنند. از جمله موضوعات مهم در این حوزه می توان به تولید ارقام برنج در کشور اشاره کرد که تولید داخلی ما کمتر از نیاز کشور است و باید به میزان ای تولید افزایش یابد که این مشکل در کشور برطرف شود و بتوانیم قطب صادرات در این حوزه باشیم.

مهندس اسلامی در بخش دیگری از این بازدید از پروژه مرکز ملی یون درمانی بازدید نمود و مسئولان پروژه فرایند پیشرفت کار و اقدامات انجام شده و در حال انجام را تشریح کردند.

وی با تاکید بر سرعت بخشیدن به پروژه و پیشرفت کار مطابق با زمانبندی تعریف شده، توصیه هایی در خصوص تربیت نیروی انسانی، اولویت تهیه تجهیزات و دیگر امور مرتبط مطرح نمود.

در حال حاضر رادیوداروهای ارزشمندی نظیر تالیوم، گالیوم، کریپتون81 و FDG از طریق شتابدهنده سیکلوترون این مرکز در حال تولید می باشد. همچنین در بخش کشاورزی هسته ای کشت از طریق بافت گیاهی و تکثیر در گلخانه و هم تهیه ارقامی نو از برنج و دیگر نباتات و مبارزه با آفات مختلف از مهمترین پروژه های این مرکز هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 958

به "بازدید رئیس نو سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید رئیس نو سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید