تور یونان: با خواص ماست یونانی بیشتر آشنا شوید

به گزارش مجله حیات، ماست یونانی یکی از مواد غذایی لذیذ و مقوی ای است که با گذشت زمان هواداران بیشتری به دست می آورد. اگر تمایل دارید که بیشتر در خصوص خواص ماست یونانی بدانید، با این مقاله همراه باشید.

تور یونان: با خواص ماست یونانی بیشتر آشنا شوید

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

ماست یونانی چیست؟

ماست یونانی غذایی نیست که فقط از روی هوس و علاقه به سراغ آن بروید. فراوری این محصول لبنی که با ماست معمولی فرق دارد از سال 2008 تا سال 2013 به چهار برابر افزایش یافته است. فراورینمایندگان ماست یونانی در فرایند فراوری آن از یک مرحله اضافه تر استفاده می نمایند؛ به طوری که آب اضافی، لاکتوز و مواد معدنی از ماست خارج می گردد و چیزی که باقی می ماند ماستِ خامه ای غنی با قند کمتر، کربوهیدرات بیشتر و طعمی ترش است. اسیدی بودن این ماست یاری می نماید تا سایر مواد مغذی راحت تر جذب بدن گردد.ماست ساده یونانی میان وعده ای غنی از مواد مغذی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. در ادامه، بیشتر با خواص این ماست بی نظیر آشنا می شوید و می توانید از آن در رژیم غذایی خود بهره ببرید.

سرشار از کلسیمیکی دیگر از فواید ماست یونانی میزان بالای کلسیم موجود در آن است. کلسیم ماده اصلی ساخت عضلات قوی است و به عملکرد اندام های حیاتی شما یاری می نماید. بدن نمی تواند خودش کلسیم مورد احتیاج را بسازد. بدون میزان کافی از کلسیم بچه ها به میزان معمول رشد نمی نمایند و بزرگسالان در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند.

هر وعده ماست یونانی18/7 درصد از احتیاج روزانه شما به کلسیم را برآورده می نماید.

ماست یونانی یکی از مواد مفید برای افراد مسنی است که می خواهند سلامت استخوان هایشان را حفظ نمایند. بعلاوه چون ماست راحت هضم می گردد و احتیاج به جویدن ندارد، برای همه افراد، به خصوص کسانی که مشکل جویدن دارند، مناسب است.

سرشار از ویتامین ب 12 (B12)بدن شما برای ساخت گلبول قرمز، عملکرد مغز و ساخت دی اِن اِی (DNA) به ویتامین ب 12 احتیاج دارد. افراد زیادی از مکمل های ویتامین ب 12 در رژیم غذایی خود استفاده می نمایند، اما ماست یونانی جایگزینی مقوی و طبیعی برای این مکمل هاست. یک وعده ماست یونانی می تواند به میزان 21/3 درصد از احتیاج روزانه شما به ویتامین ب 12 را تأمین کند.

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می نمایند، معمولا دچار فقدان ویتامین ب 12 می شوند، زیرا این ویتامین به طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ وجود دارد. ماست یونانی یکی از منابع بدون گوشت و عالی برای تأمین ویتامین مورد احتیاج شما ست.

یاری به جذب پتاسیمیک وعده ماست یونانی می تواند جذب پتاسیم مورد احتیاج روزانه شما را تا 6/8 درصد افزایش دهد.

پتاسیم به کاهش فشار خون و توازن سطح سدیم در بدن یاری می نماید. اگر میزان سدیم بدن تان بالاست یا رژیم غذایی شما سدیم زیادی دارد، ممکن است در پی غذاهایی سرشار از پتاسیم باشید که با هر بار رفتن به سرویس بهداشتی این سدیم را دفع کنید.

غذایی مناسب بعد از تمرینات ورزشیبعد از تمرینات ورزشی، استفاده از ماست یونانی به عنوان غذایی مفید و لذیذ مناسب است. این غذا نه تنها شما را تا وعدهٔ غذایی بعدی سیر نگه می دارد، بلکه دارای پروتئین است و می تواند آسیب های ناشی از ورزش را کاهش دهد.

ماست یونانی غنی از آمینواسیدهایی است که پروتئین ها را می سازند و پروتئین ها واحدهای سازنده ای هستند که بافت عضلانی را بازسازی می نمایند و سبب ترمیم آسیب عضلانی می شوند.

شما می توانید یک عدد موز یا میزانی توت را به ماست اضافه کنید و میان وعده ای مغذی برای بعد از تمرینات ورزشی داشته باشید.

جایگزین غذایی عالی ای محسوب می گرددمی توانید با اضافه کردن پودینگ دانهٔ چیا، اسموتی و بستنی، ماست یونانی غلیظ تر با قوام بیشتری داشته باشید که به راحتی فرم می گیرد. بعلاوه می توانید ماست یونانی را با میوه های تازه فریز کنید و بستنی چوبی خانگی درست کنید.

برای تزئینِ رویِ بعضی از غذاها هم می توانید از ماست یونانی بهره ببرید. به عنوان مثال، روی فلفل یا سیب زمینی پخته را به جای خامهٔ ترش با ماست یونانی تزئین کنید. حتی بعضی افراد از جایگزینی کره یا سس مایونز با ماست یونانی لذت می برند.1

بهبود سلامت استخوانمصرف ماست یونانی ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود ببخشد زیرا سرشار از کلسیم و پروتئین است.

کلسیم سلامت استخوان ها را تقویت می نماید و می تواند خطر پوکی استخوان، یک بیماری انحطاطی استخوان، را کاهش دهد. مصرف پروتئین کافی هم برای سلامت استخوان ها لازم است.

کاهش اشتها و گرسنگیماست یونانی سرشار از پروتئین است، از این رو، ممکن است به افراد در احساس سیری برای مدت زمان طولانی تر یاری کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که افراد ممکن است پس از یک وعده غذایی با محتوای پروتئین زیاد، غذای کمتری در ادامه روز مصرف نمایند.

پژوهشی دیگر هم نشان داد که افزایش پروتئین غذایی به مصرف کالری کلی کمتر در افراد منجر شده که کاهش وزن بیشتر را به همراه داشت.

تقویت سوخت و سازنتایج یک پژوهش نشان داد مصرف یک رژیم غذایی با محتوای پروتئین زیاد ممکن است میزان کالری سوزی روزانه را افزایش دهد. از این رو، بهتر است میزانی پروتئین به هر یک از وعده های غذایی روزانه اضافه گردد.

جدا از محتوای پروتئین خود، ماست یونانی احتمالا به تنهایی موجب کالری سوزی بیشتر نمی گردد. اما مصرف آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین کافی، کربوهیدارت های فیبری، و چربی های سالم می گردد، ممکن است به کاهش وزن و تقویت سوخت و ساز یاری کند.

بهبود سلامت رودهماست یونانی حاوی پروبیوتیک ها است. این باکتری های خوب و مفید ممکن است تعادل باکتریایی سالم را در روده تقویت نمایند.

اما پژوهشی تازه این فواید را زیر پرسش برده است. این امکان وجود دارد که همه به روشی مشابه به پروبیوتیک ها واکنش نشان ندهند.

مطالعه ای در سال 2018 نشان داده است که روده بعضی افراد در برابر فواید پروبیوتیک ها مقاوم است، در شرایطی که دیگران پذیرش بیشتری دارند.

تقویت سلامت روانینتایج یک پژوهش نشان داد که مصرف ماست پروبیوتیک برای سلامت روانی افراد مفید است.

مطالعه ای در سال 2016 نشان داد، افرادی که روزانه 100 گرم ماست پروبیوتیک یا مکمل پروبیوتیک مصرف می نمایند، استرس، افسردگی، و اضطراب کمتری را نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی دهند، تجربه می نمایند.

این اثر احتمالا به واسطه ارتباط بین روده و مغز و توانایی روده در فراوری انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و دوپامین شکل می گیرد.

کاهش فشار خونماست یونانی یک نوع شیر تخمیر شده پروبیوتیک است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

یک تجزیه و تحلیل بزرگ در سال 2013 که 14 مطالعه و بیش از 700 شرکت نماینده را شامل می شد، نشان داد که شیر تخمیر شده با پروبیوتیک ها به کاهش فشار خون یاری می نماید.

با این وجود، نتایج مطالعات در این زمینه یکدست نیستند. به عنوان مثال، مطالعه ای دیگر در سال 2015 با حضور 156 شرکت نماینده دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف ماست پروبیوتیک بر فشار خون یا دیگر خطرات قلبی عروقی اثری ندارد.

کاهش خطر دیابت نوع 2ماست یونانی ممکن است خطر دیابت نوع 2، شرایطی که بر چگونگی پردازش قند خون بدن تاثیر می گذارد، را کاهش دهد.

بنابر نتایج یک مطالعه در سال 2014، پژوهشگران مصرف ماست بیشتر را با کاهش خطر دیابت نوع 2 پیوند دادند.2

چگونه از ماست یونانی استفاده کنیم؟روش های مختلفی برای لذت بردن از ماست یونانی وجود دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* به عنوان یک صبحانه یا دسر همراه با موز و بلوبری

* به عنوان یک افزودنی به چیلی به جای خامه ترش

* به عنوان یک افزودنی به سوپ به جای خامه

* به عنوان جایگزینی برای کره و مصرف به همراه نان یا کراکر

* به عنوان یک افزودنی به سس پاستا برای بافت خامه ای بیشتر3

پی نوشت:

1.www.chetor.com

2.www.asriran.com

3.www.saednews.com

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1022

به "تور یونان: با خواص ماست یونانی بیشتر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: با خواص ماست یونانی بیشتر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید